Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyścić naród ze wstydu. "Malowany ptak" Kosińskiego w Teatrze Polskim

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Integralną częścią spektaklu będą fragmenty filmu
Integralną częścią spektaklu będą fragmenty filmu Kacper Fertacz
Pierwszą w historii inscenizację głośnej powieści Kosińskiego reżyseruje Maja Kleczewska. Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

Wokół „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego narosło wiele kontrowersji. Wydana w 1965 r. książka miała rzekomo przedstawiać losy autora podczas II wojny światowej i w obliczu Zagłady. Kosiński, urodzony w żydowskiej rodzinie w Łodzi nie zaprzeczał temu przez lata. Później pisarzowi zarzucono popełnienie plagiatu, a autorstwo „Malowanego ptaka” przypisywano wielu ghostwriterom. Późniejsi badacze biografii Kosińskiego ustalili, że ze względu na to, w jakich okolicznościach przeżył on hitlerowską okupację, jego głośne dzieło musi być literacką fikcją. Sam literat pisał, że jego książka „może być wizją siebie z okresu dzieciństwa, wizją, a nie badaniem tego okresu czy próbą powrotu. Ta wizja to poszukiwanie czegoś utraconego”.

Bohaterami „Malowanego ptaka” są samotny chłopiec - prawdopodobnie żydowska albo cygańska sierota - oraz sam Kosiński. Teatralna adaptacja Kleczewskiej i dramaturga Łukasza Chotkowskiego koncentruje się na pierwszej części książki, do 1945 roku.

Twórcy chcą rozmawiać o Polakach, którzy w obliczu Zagłady często przyjmowali pozycję biernych obserwatorów.

- Trzeba by naród polski oczyścił się ze wstydu poprzez przyznanie się do zaniku empatii do współobywateli żydowskich w czasie Zagłady. Pokazujemy też rolę Kościoła w inspirowaniu antysemityzmu - mówi dosadnie Chotkowski.

„Malowany ptak” powstał we współpracy z Teatrem Żydowskim w Warszawie, a w spektaklu gościnnie zagra jeden z najważniejszych jego aktorów - Jerzy Walczak. Prócz niego zobaczymy m.in. Joannę Drozdę. Twórcy wykorzystują również scenografię z przedstawienia „Dybuk” wystawianego przez warszawski teatr.

Malowany Ptak
reż. Maja Kleczewska
Teatr Polski (ul. 27 Grudnia 8/10)
premiera 26 marcabilety: 30-50 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski