Młodzi poznańscy instrumentaliści podbijają świat

  Młodzi poznańscy instrumentaliści podbijają świat

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Julia Wolańska-Gajda i Michał Gajda podczas koncertu w Carnegie Hall w Nowym Jorku
  1/3
  przejdź do galerii

  Julia Wolańska-Gajda i Michał Gajda podczas koncertu w Carnegie Hall w Nowym Jorku ©Archiwum Artystów

  Sukcesy w USA i w Europie odnosi duet, który tworzą poznańscy instrumentaliści pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda.
  Rok temu ci młodzi poznańscy wirtuozi wygrali prestiżowy International IBLA Competition w miejscowości Ragusa na Sycylii. Nagrodą było tournée po Stanach Zjednoczonych zakończone w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Amerykańska podróż młodych poznaniaków wiodła przez stany Virginia, Arkansas i Nowy Jork.

  Towarzyszyli im wyróżnieni także na konkursie w Ragusa młodzi instrumentaliści z innych krajów.
  W Virginii byli to japoński puzonista Kojiro Fujihara, koreańska pianistka Hyejin Seo i włoski pianista Elia Cecino. W Arkansas - włoskie trio perkusyjne Giulia Lo Giudice, Francesco Barone i Gaspare Renna , a w Nowym Jorku pochodzący z Ukrainy duet skrzypaczka Bogdana Pivnenko i pianistka Ghanna Khamara oraz rosyjska wokalistka Alina Godunow.

  Poznaniacy w Virginii i w Arkansas grali „Wariacje na temat Paganiniego” Witolda Lutosławskiego, „Wiatr echo niesie po polanie” Andrzeja Krzanowskiego, „Bagtellen” Urosa Rojko i „Libertango” Astora Piazzolli. Wykonanie Lutosławskiego i Piazzolli w Carnegie Hall przyniosło im... nagrodę publiczności, która na kartkach głosowała na artystów biorących udział w koncercie.
  Po powrocie do Europy Julia i Michał wzięli udział w 54. Internationaler Akkordeon Wettbewerb w Klingenthal w Niemczech. Wygrali go i wystąpili w Filharmonii Berlińskiej.

  Dodajmy, że właśnie ukazały się dwie płyty tych młodych artystów. Pierwsza to nagrana z CoOperate Orchestra pod batutą Adama Domurata solowa płyta Michała „The Accordeon Concertos”. Zawiera koncerty akordeonowe Richarda Gallia-no, Bronisława Kazimierza Przybylskiego i Krzysztofa Olczaka. Druga to krążek Wolańska-Gajda Duo zawierający oprócz wymienionych już kompozycji Andrzeja Krzanow-skiego i Urosa Rojko utwory Noriko Motomatsu i Bernharda Molique. W planach duetu na przyszły rok jest m.in. tournée po Japonii.

  Zobacz też: festiwal trębaczy w Kaliszu
  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EXTRA

   ladegast (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gratulacje! Skład nietypowy, a jednak.... Równiez sukcesy odnosza poznańskie organistki we Francji - Lidia książkiewicz i Maria Magdalena Kaczor...rozwiń całość

   Gratulacje! Skład nietypowy, a jednak.... Równiez sukcesy odnosza poznańskie organistki we Francji - Lidia książkiewicz i Maria Magdalena Kaczor https://www.facebook.com/search/top/?q=maria-magdalena%20kaczor

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo