Michał Urbaniak tym razem zagra w Poznaniu z grupą Urbanator

  Michał Urbaniak tym razem zagra w Poznaniu z grupą Urbanator

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Michała Urbaniaka usłyszymy 10września w Auli UAM

  Michała Urbaniaka usłyszymy 10września w Auli UAM ©Grzegorz Olkowski

  10 września w ramach Głos Rock Festiwalu w Auli UAM Michał Urbaniak zagra z grupą Urbanator.
  Michała Urbaniaka usłyszymy 10września w Auli UAM

  Michała Urbaniaka usłyszymy 10września w Auli UAM ©Grzegorz Olkowski

  Jazzowy skrzypek i saksofonista Michał Urbaniak występował w Poznaniu wielokrotnie. 10 września na zaproszenie Agencji Artystycznej Ranus w Auli UAM pojawi się z grupą Urbanator. Będzie to kolejna odsłona Głos Rock Festiwalu, a w składzie Urbanatora znajdą się: trębacz Michael Patches Stewart, gitarzysta Femi Tomowo, perkusista Troy Miller, basista Otto Williams, raper Andy Ninvalle oraz grający na instrumentach klawiszowych i śpiewający Xantone Blacq.

  Michał Urbaniak jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich jazzmanów. Na początku lat 60., grał w zespole Jazz Rockers, którego liderem był Zbigniew Namysłowski. Kolejną formacją była The Wreckers Andrzeja Trzas-kowskiego i wreszcie Kwintet Krzysztofa Komedy. W drugiej połowie lat 60. przebywał w Skandynawii. Po powrocie założył Grupę Michała Urbaniaka. W 1973 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, co stało się początkiem jego międzynarodowej kariery.
  Projekt Urbanator narodził się w Nowym Jorku. Uznanie przyniosły mu płyty wydane przez wytwórnię Hip Bop Records. Pierwszy krążek „Urbanator I” ukazał się w 1994 roku. W jego nagraniu oprócz Michała Urbaniaka udział wzięli perkusista Lenny White, basista Al McDowell i grający na instrumentach klawiszowych Jon Dryden. Nie zabrakło gości. Byli wśród nich m.in. pianista Herbie Hancock.

  Drugi album „Urbanator II” ukazał się w roku 1996. Lenny’ego White’a zastąpił Rodney Holmes. Natomiast wśród gości znaleźli się trębacz Tom Bro-wne i gitarzysta Ed Hamilton. W roku 2005 ukazał się krążek Urbanator III. W nagraniach uczestniczyła córka Michała Urbaniaka Mika.

  Głos Rock Festiwal Michał Urbaniak Urbanator, Aula UAM (ul. Wieniawskiego1)#10 września, godzina 20, bilety: do 31 sierpnia 130-190 zł, od 1 września 150-210 zł

  m.zaradniak@glos.com  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo