Łoskot na scenie CK Zamek. Yassowa legenda w nowym składzie!

  Łoskot na scenie CK Zamek. Yassowa legenda w nowym składzie!

  Zdjęcie autora materiału

  Cyprian Łakomy

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Łoskot kończy pierwszą serię koncertów po reaktywacji. W niedzielę grupa zagra w Zamku

  Łoskot kończy pierwszą serię koncertów po reaktywacji. W niedzielę grupa zagra w Zamku ©Materiały prasowe

  Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, Piotr Pawlak i Macio Moretti na jednej scenie. Yassowa grupa Łoskot wystąpi w niedzielę w ramach kolejnej odsłony cyklu JazZamek.
  Łoskot kończy pierwszą serię koncertów po reaktywacji. W niedzielę grupa zagra w Zamku

  Łoskot kończy pierwszą serię koncertów po reaktywacji. W niedzielę grupa zagra w Zamku ©Materiały prasowe

  Jedna z najbardziej rozpoznawalnych formacji w historii polskiej alternatywy znów na scenie. Łoskot, dumni reprezentanci gdańskiej sceny yassowej zagrali w tym roku serię koncertów, a już w najbliższą niedzielę wystąpią w poznańskim CK Zamek.

  Długa historia Łoskotu, założonego przez saksofonistę i klarnecistę Mikołaja Trzaskę (znanego również m.in. z kultowej grupy Miłość, którą tworzył z Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem i Jackiem Olterem) sięga lata 1993 r., kiedy grupa debiutowała na festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. Dwa lata później ukazał się debiutancki album będący zapisem koncertu w bydgoskim klubie Mózg.

  Podobnie jak wspomniana Miłość, Łoskot jest jedną z tych nazw, które niemal automatycznie kojarzą się ze zjawiskiem yassu - estetyką wymyśloną przez trójmiejskie środowisko artystyczne w odpowiedzi na coraz bardziej kostniejącą formułę klasycznego jazzu. A to właśnie ona dominowała na polskich scenach na początku lat 90. Kiedy i yass zaczął wytracać swoje tempo, grupa zawiesiła działalność. Był rok 2005. Do tego czasu Łoskot wydał cztery albumy i wielokrotnie występował w całej Europie, w tym na takich imprezach jak Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Fair Poznań, I Yass Festiwal Kraków, Polens-Volens Berlin 1999 i Jazz Kiyev Festival 2000.  - Od wydania ostatniej płyty „Sun” minęło już ponad 12 lat. W tym czasie członkowie zespołu prowadzili aktywne życie muzyczne, ale też poszli na terapię, zbudowali domy i urodzili dzieci. Powoli zbliżał się czas ponownego spotkania. I stało się - piszą muzycy, którzy w tym roku wznowili działalność w odświeżonym składzie. Prócz Trzaski i kontrabasisty Ola Walickiego, obecny skład grupy tworzą gitarzysta Piotr Pawlak i perkusista Macio Moretti, znany dotychczas z takich zespołów jak Starzy Singers, Mitch & Mitch i Shofar.

  Powrotny koncert Łoskotu odbył się 4 sierpnia podczas katowickiego OFF Festivalu. Muzycy deklarują chęć regularnego koncertowania, a niedzielny występ w Zamku zamyka pierwszą serię ogłoszonych dat.

  - Za starzy na konwenanse i zbyt dorośli na bunt. Grają jak potrafią i jak im wychodzi. Grają dla Państwa, ale też dla siebie, żeby im się nie nudziło. Starają się i to bardzo - perkusista najbardziej, bo jest nowy i z Warszawy - podsumowują nową sytuację kadrową członkowie Łoskotu. Jak im tu nie wierzyć?

  Łoskot
  Sala Wielka CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82)
  26 listopada, godzina 19.30
  bilety: 35 złotych

  POLECAMY


  King Crimson zagra w Poznaniu dwa koncerty w Sali Ziemi 13 i 14 czerwca 2018 roku

  King Crimson przyjedzie do Polski. Dwa koncerty w Poznaniu w czerwcu

  4

  King Crimson zagra w Poznaniu dwa koncerty w Sali Ziemi 13 i 14 czerwca 2018 roku Fot. Materiały prasowe  OBEJRZYJ TAKŻE

  Frida Kahlo - wystawa w CK Zamek w Poznaniu
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo