Kto z was tak ma? Czyli stand-up dla dzieci

  Kto z was tak ma? Czyli stand-up dla dzieci

  Marzena Dobosz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kto z was tak ma? Czyli stand-up dla dzieci

  ©Piotr Bedliński

  Jakie żarty śmieszą dzieci? – na to pytanie musieli sobie odpowiedzieć stand-uperzy przygotowujący występ na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka. A zadanie to niełatwe, bo przecież ze stand-upu dla dzieci trzeba wyeliminować wszystkie chwyty „dla dorosłych”, które działają nawet na największych ponuraków. Efekt? Przeszedł najśmielsze oczekiwania zachwyconej publiczności!
  Kto z was tak ma? Czyli stand-up dla dzieci

  ©Piotr Bedliński

  Stand-up to forma, którą dzieciaki kojarzą z programów kabaretowych dla dorosłych, wiedzą też, kim jest stand-uper: „To jest taki pan, który opowiada różne żarty”. – Albo pani – dopowiada Szymon Jachimek, pomysłodawca i gospodarz wieczoru. Dodaje, że twórcy stand-upu posługują się słowem, gestem i miną, nie mają do dyspozycji żadnych rekwizytów ani multimediów, muszą zatem polegać na umiejętności nawiązywania relacji z publicznością.
  Narzędziem stand-upera jest słowo i ma ono być „wiążące, ale nie krępujące”, dozwolone są więc rozmaite chwyty ułatwiające nawiązanie kontaktu. Chodzi przecież o to, żeby zakolegować się trochę z widzami i wprawić ich w dobry humor.

  Nie pogadasz z koparką?
  – Jak to się dzieje, że pantofelek Kopciuszka nie zamienia się o północy, tak jak reszta jego garderoby, w stary papeć? – pytał dzieci Tomasz Nowaczyk. Użył prostego zabiegu: opowiadał o sobie jako rodzicu, który czytając synom bajki, bawiąc się z nimi i podpatrując w codziennych zmaganiach, zauważa złożoność dziecięcego świata i nie może wyjść z podziwu, z jak wieloma pytaniami musi się zderzać taki młody człowiek. I co ważniejsze – w jak wielu kwestiach mógłby pomóc dorosłym zrozumieć rzeczywistość.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama