Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncerty w Poznaniu: Trzy gwiazdy na gali "Kobiety kobietom"

Marek Zaradniak
Wanda Kwietniewska karierę rozpoczynała w Poznaniu, w grupach Vist i Lombard
Wanda Kwietniewska karierę rozpoczynała w Poznaniu, w grupach Vist i Lombard Archiwum
Wandę Kwietniewską, Urszulę i Małgorzatę Ostrowską usłyszymy 8 marca w Teatrze Wielkim podczas gali "Kobiety kobietom".

Trzy legendarne wokalistki z kręgu polskiego rocka Urszulę, Małgorzatę Ostrowską i Wandę Kwietniewską usłyszymy w Poznaniu 8 marca w Teatrze Wielkim podczas IV Gali Charytatywnej „Kobiety kobietom”.

Wydarzenie to, organizowane przez agencję SoSimple, jest inicjatywą kobiet dla kobiet. Dzięki dotychczasowym edycjom udało się wesprzeć podopieczne Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Poznaniu.

- Od lat pomagamy kobietom i dzieciom dotkniętym przemocą domową. O problemie przemocy w rodzinie powinno się przypominać. Dlatego inicjatywa tego niezwykłego koncertu Gali Charytatywnej Kobiety Kobietom będzie kontynuowana co roku - zapewniają organizatorzy Gali.

Gala „Kobiety Kobietom” zawsze potrafi zaskoczyć publiczność. Będzie też tak w tym roku. Wszystkie trzy wokalistki funkcjonują na rodzimym rynku muzycznym od lat, a profesjonalne początki każdej z nich wiążą się z Poznaniem.

Urszula

Wszak Urszula, choć pochodzi z Lublina swoich pierwszych nagrań z lubelską Budką Suflera dokonała właśnie w Poznaniu. Było to 35 lat temu, a plonem tamtej sesji był między innymi przebój „Fatamorgana 82”. Rok później pojawił się pierwszy album artystki „Urszula”, z którego pochodzi inny wielki przebój tej artystki „Dmuchawce, latawce, wiatr”.
Następne lata przyniosły kolejne albumy, jak pochodząca z roku 1984 płyta „Malinowy król”, wydany w roku 1996 krążek „Biała droga” czy pochodzący z roku 1998 album „Supernova”.

Urszulę oglądaliśmy też w takich filmach jak „Ala-bama”, „Och Karol” „Na kłopoty Bednarski”, „Głód serca” czy „Zaklęta”.
Małgorzata Ostrowska i Wanda Kwietniewska debiutowały w poznańskiej grupie Vist, ale tak naprawdę zaczęto o nich mówić gdy stały się wokalistkami zespołu Lombard. Pierwszy album grupy „Śmierć dyskotece” stał się bestsellerem.

Wanda

Wanda Kwietniewska wkrótce rozstała się z Lombardem, zakładając własną grupę Banda i Wanda. Jej pierwszy krążek przyniósł m.in. piosenki „Hi Fi” i „Nie będę Julią”, dzięki którym jest rozpoznawalna do dziś. Pod koniec lat 80. Wanda Kwietniewska postawiła na karierę solową i w 1990 roku ukazał się jej krążek „Własna California”.

Jednak już w roku 1993 Banda i Wanda wznowiła dzialałność. Jak się okazało tylko na dwa lata. Zespół ponownie reaktywował się w roku 2000.

Dodajmy, że Wanda Kwiet-niewska ma w swej biografii również bycie dyrektorem artystycznym Targów Mediów i Producentów Tele Audio Video Play Box w Katowicach. Prowadziła też emitowany przez TV Puls telewizyjny program „Singa Dinga”, az Norbim w roku 2011 nagrała piosenkę „Walczymy dla was”, wspierającą reprezentację Polski w siatkówce mężczyzn. Aktualnie Wanda Kwietniewska jest wiceprzewodniczacą Zarządu Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Polskich(SAWP).

Małgorzata

Małgorzata Ostrowska śpiewała w grupie Lombard do roku 1999. Od tego momentu postawiła na działalność solową. W dorobku ma m.in. nagrania z Michałem Urbaniakiem i Lechem Janerką, zespołami Acid Drinkres, Dżem i KSU.
Oglądaliśmy ją jako Marię Magdalenę w rock-operze „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Muzycznym w Gdyni i jako królową Abę w „Przygodach Pana Kleksa”.

Solowa dyskografia Ostrowskiej to jak do tej pory pięć albumów: „Alchemia” z roku 1999, wydana rok później płyta „Przed świtem”, „Instynkt” z roku 2001, wydany w roku 2007 album „Słowa” i płyta „Gramy!”, która ukazała się w roku 2012. Do tego trzeba dodać składankę w serii „Moja kolekcja” Warner Music Poland.

W roku 1999 na festiwalu w Sopocie Małgorzatę Ostrowską uhonorowano „Bursztynowym słowikiem” za całokształt działalności, a w roku 2007 podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odcisnęla swoją dłoń w Alei Gwiazd.

Gala Kobiety Kobietom
Teatr Wielki (ul. Fredry 9)
8 marca, godzina 19
Bilety: 89-139 zł

W piątek wieczorem po raz 44. wręczono Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego”

Medale Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego": Pięć medali dl...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski