Kayah i Bregović po 17 latach przerwy znów są na trasie

  Kayah i Bregović po 17 latach przerwy znów są na trasie

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po 17 latach Kayah i Goran Bregović znów wyruszyli na trasę.W poniedziałek wystąpią w Poznaniu

  Po 17 latach Kayah i Goran Bregović znów wyruszyli na trasę.W poniedziałek wystąpią w Poznaniu ©Barbara Olszewska

  W poniedziałek w hali nr 2 MTP w Poznaniu wystąpią Kayah i Goran Bregović.
  Po 17 latach Kayah i Goran Bregović znów wyruszyli na trasę.W poniedziałek wystąpią w Poznaniu

  Po 17 latach Kayah i Goran Bregović znów wyruszyli na trasę.W poniedziałek wystąpią w Poznaniu ©Barbara Olszewska


  Któż nie zna takich przebojów jak „Śpij kochanie śpij”, „100 lat młodej parze”, „Prawy do lewego” czy „Nie ma, nie ma Ciebie”? Wszystkie znajdują się na płycie nagranej w 1999 roku przez Kayah i Gorana Bregovicia. Ten kultowy album sprzedał się w ponad milionowym nakładzie otrzymując status „Diamentowej płyty” oraz wiele nagród muzycznych w tym m.in. trzy Fryderyki i cztery Superjedynki.
  Mimo upływu lat pochodzące z nich piosenki są ciągle słuchane przez kolejne pokolenie. Najlepszym przykładem na to była reakcja fanów na ubiegłoroczny, gościnny udział Kayah w koncercie Gorana Bregovicia i jego Wedding and Funeral Band. Bilety na niego zostały wyprzedane na wiele dni do przodu, a publiczność śpiewała z Kayah każdy wykonywany przez nią utwór.

  Reperkusją tamtego wydarzenia jest trasa koncertowa jaka rozpoczęła się wczoraj, a w ramach której już w poniedziałek Kayah i Goran Bregović zagrają w poznańskiej hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich.
  - Kocham podróżować dzięki muzyce, nie tylko uchem po mapie przenosząc się do Cabo Verde z Cesarią Evorą, do Izraela z Idanem Raichelem, ale i na Bałkany z Bregoviciem - mowi Kayah. - Ta ostatnia współpraca przyniosła mi w życiu dużo dobrego i wiem jak ważna była w życiu innych ludzi. To właśnie z szacunku dla fanów, dla ważnych chwil w życiu powiązanych z naszą wspólną płytą, zdecydowałam się na koncerty z Goranem. Zapalnikim był nasz wspólny występ w zeszłym roku w Warszawie. To ogromna frajda poczuć się tak blisko z tyloma ludźmi. Wspaniała energia, wspaniała bałkańska podróż, ale i podróż w czasie dla nas wszystkich. Czeka nas ogromna dawka wzruszeń.
  Z okazji trasy wznowiona została kultowa płyta sprzed lat. Jej specjalna edycja zawiera również nowe aranżacje dobrze znanych utworów, wyłonione w ramach ogólnopolskiego konkursu na platformie www.2track.pro.
  Natomiast 6 października polską premierę będzie miała nowa płyta Gorana Bregovicia „Three Letters From Sarajevo”, na której artysta połączył muzykę trzech różnych religii. To niezwykły hołd Gorana dla miasta, w którym się urodził.

  Zarówno Kayah jak i Gorana Bregovicia szerzej przedstawiać nie trzeba.
  Ona to ceniona i lubiana, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, kobieta biznesu i jedna z najciekawszych osobowości polskiej rozrywki naszych czasów. Znamy ją z takich bestsellerowych płyt jak „Kamień” , „Zebra”, „JakaJa-Kayah”, „Stereo Typ”, „Skała” czy „Transoriental Orchestra” i wielu, wielu przebojów.
  Od lat Kayah stoi na czele założonej przez siebie firmy Kayax, która skupia i promuje to co w rodzimej rozrywce jest najciekawsze i zawsze wyciąga pomocną dłoń do młodych, utalentowanych artystów. W tym roku Kayah zrezygnowała z udziału w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zrobiła to na znak solidarności z tymi, którzy na cenzurowanym byli i nadal są.

  Goran Bregović to jedna z najciekawszych osobowości artystycznych Bałkanów, a szcególnie byłej Jugosławii. Jego ojciec był Chorwatem, matka Serbką. Sporą popularność Bregović zdobył będąc gitarzystą legendarnej grupy Bjelo Dugme. Zasłynał jako twórca muzyki do takich filmów Emila Kusturicy jak „Czas Cygnów”, „Arizona Dream” i „Underground”.
  W Polsce szczególną popularność zdobył pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jego pamiętny koncert z Wedding and Funerals Orchestra odbył się na poznańskim festiwalu Malta. Potem przyszedł czas kolejnych tras koncertowych i współpracy nie tylko z Kayah, ale także z Krzysztofem Krawczykiem, z którym w 2001 roku nagrał album „Daj mi drugie życie”.
  Równolegle Bregović nagrywał kolejne własne albumy, które zyskiwały uznanie fanów.

  Kayah i Bregović Tour Hala nr 2 MTP (ul. Głogowska14) 18 września, godz. 20#bilety: 129 zł

  m.zaradniak@glos.com  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo