Już wkrótce Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II...

  Już wkrótce Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zwiedzisz wirtualnie.

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Już wkrótce Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zwiedzisz wirtualnie.
  1/2
  przejdź do galerii

  Od 11 grudnia dostępna będzie specjalna aplikacja, która bez wychodzenia z domu pozwoli zwiedzić Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Program zostanie udostępniony bezpłatnie w Google Play (dla systemu Android), AppStore (dla systemy IOS) oraz promowany będzie w serwisach internetowych Polska Press Grupy, w mediach społecznościowych oraz na stronie domjp2.pl. Każdy w Polsce i na świecie będzie mógł zapoznać się ze zbiorami muzeum za pomocą smartfona dowolnego typu i cardboardów.
  Aplikacja umożliwi nie tylko przyjrzenie się muzealnym eksponatom czy pomieszczeniom w domu rodzinnym Jana Pawła II, ale pozwoli poznać lub odkryć na nowo postać Papieża, jego działalność i dziedzictwo.

  Pionierski projekt

  Zasoby wadowickiego muzeum zostaną udostępnione w formie aplikacji VR (wirtualnej rzeczywistości) zawierającej filmy 360 stopni prezentujące wybrane sale muzeum, animacje komputerowe i skany 3D poszczególnych eksponatów oraz nagrania dźwiękowe i elementy tekstowe pozwalające na zapoznanie się z udostępnionymi w aplikacji zbiorami i ich kontekstem.  Co zobaczymy

  Osoby korzystające z aplikacji będą mogły zajrzeć do salonu w mieszkaniu Wojtyłów, gdzie toczyło się ich życie rodzinne i gdzie dziś można zobaczyć wiele pamiątek należących do rodziny Papieża i niego samego. Natomiast replikę Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz czternaście kolumn z wykonanymi metodą pisania ikon fragmentami papieskich encyklik, będzie można zobaczyć wirtualnie wchodząc do sali „Kościół zbudowany na skale miłości”.
  Poza pomieszczeniami, aplikacja - dzięki zastosowaniu przestrzennych odwzorowań i animacji - pozwoli zapoznać się z cennymi zbiorami. Prezentacje zostały wzbogacone opisami i nagraniami lektorskimi, które opowiedzą historię poszczególnych eksponatów. Będzie więc można przyjrzeć się z bliska np. kopii świadectwa dojrzałości Karola Wojtyły z 14 maja 1938 roku, jego dyplomowi magisterskiemu z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przydziałowi pracy, tzw. aplikacie, kierującej ks. Karola Wojtyłę na jego pierwszą parafię w Niegowici, czy okładce i wybranym fotografiom z rodzinnego albumu Wojtyłów. Pokazano również sprzęt narciarski Papieża, jego wełniany sweter i trampki, w których jako młody kapłan wędrował z młodzieżą. Wśród prezentowanych w aplikacji eksponatów znalazł się też szkaplerz karmelitański Karola Wojtyły i część zestawu ołowianych żołnierzyków, którymi bawił się w dzieciństwie. Nie zabrakło oczywiście zbiorów ściśle związanych z pontyfikatem Jana Pawła II - jego pierwszej papieskiej sutanny, pektorału i mitry przygotowanych na Wielki Jubileusz Roku 2000, makatki z modlitwą „Ojcze nasz” w języku Inuitów, którą otrzymał w czasie jednej z podróży apostolskich czy też kartek z prośbami i świadectwami łask otrzymanych za wstawiennictwem Jana Pawła II kładzionych na jego grobie Grotach Watykańskich. Ciekawym eksponatem jest też kamyk z Przełęczy Południowej Mount Everest zniesiony przez Wandę Rutkiewicz, która zdobyła szczyt 16 X 1978, i ofiarowany Janowi Pawłowi II przez alpinistkę podczas ich spotkania w Krakowie.
  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo