Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Integracje 2017: W niedzielę na Cytadeli zobaczymy widowisko „Muzyka w folklorze świata”

Marek Zaradniak
Wśród uczestników tegorocznych Integracji  jest m.in. zespół Tierra Mestiza z Meksyku
Wśród uczestników tegorocznych Integracji jest m.in. zespół Tierra Mestiza z Meksyku Waldemar Wylegalski
Dobiega końca XVII Światowy Przegłąd Folkloru Integracje.

Widowiskiem „Muzyka w folklorze świata - magia folkloru” zakończy się w niedzielę trwający od minionej soboty w Wielkopolsce XVII Światowy Przegląd Folkloru Integracje. Finałowy koncert odbędzie się w parku na Cytadeli. Zespoły uczestniczące w festiwalu zaprezentują to co mają najciekawszego. Wspólnie wykonają też tradycyjną pieśń festiwalową „Gronicek”.

Jako że trwały osiem dni, tegoroczne Integracje stały się najdłuższą taką imprezą w Europie. Uczestniczyły w nich Beijing Joy Dance Group z Chin, Compania de Tanza Folclorica Tierra Mestiza z Meksyku, Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Kozaków Dońskich Kozacy Azowscy z Rosji, PKB Korporacije z Serbii, Besik Folk Dance Ensemble z Turcji, Grupa Chóralna Zespołu Pieśni i Tańca Kolos z Ukrainy, Zespół Folklorystyczny Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego i gospodarze: Zespół Tańca Ludowego Poznań Akademii Wychowania Fizycznego. Największym zespołem jest grupa z Turcji. Liczy 43 osoby. Najmniejszym grupa z Chin. Przyjechało 15 spośród 50 jej członków. Niestety nie dojechała grupa Rhythms International Folk Art Club z Indii.
Festiwalowe koncerty i parady odbyły się w Poznaniu, Luboniu, Grodzisku Wielkopol-skm, Swarzędzu, Wrześni, Wronkach i Lesznie.W piątek na koncert można wybrać się do Nowego Tomyśla.

Koncertom poza Poznaniem towarzyszyły warsztaty ludowe dla dzieci. Jak co roku uczestnicy festiwalu wzięli udział w ekumenicznej mszy świętej w poznańskim kościele Wszystkich Świętych.

Po raz pierwszy odbyło się adresowane do najmłodszych wspólne czytanie bajek, po raz pierwszy też zespoły biorące udział w Integracjach odwiedziły małych pacjentów w Szpitalu im. Bolesława Krysiewicza w Poznaniu. Niestety, pogoda pokrzyżowała plany i nie rozegrano turnieju sportów tradycyjnych. Nie przeszkodziło to, aby podczas spotkania u rektora Akademii Wychowania Fizycznego profesora Dariusza Wielińskiego można było usłyszeć, że na żadnym festiwalu jego uczestnicy tak się nie integrują jak w Poznaniu. A sprzyjały temu m.in. narodowe wieczory odbywające się w klubie Trops .

Integracje - Nowy Tomyśl 18 sierpnia, godzina 17: przemarsz ulicami miasta, godzina 17.30: warsztaty dla dzieci - park im. F.Szołdorskiego, godzina 18: koncert -park im. F.Szołdorskiego Muzyka w folklorze świata - Magia folkloru 20 sierpnia godzina 21, park na Cytadeli Wstęp wolny

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski