Integracje 2017: W niedzielę na Cytadeli zobaczymy widowisko...

  Integracje 2017: W niedzielę na Cytadeli zobaczymy widowisko „Muzyka w folklorze świata”

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wśród uczestników tegorocznych Integracji jest m.in. zespół Tierra Mestiza z Meksyku

  Wśród uczestników tegorocznych Integracji jest m.in. zespół Tierra Mestiza z Meksyku ©Waldemar Wylegalski

  Dobiega końca XVII Światowy Przegłąd Folkloru Integracje.
  Wśród uczestników tegorocznych Integracji jest m.in. zespół Tierra Mestiza z Meksyku

  Wśród uczestników tegorocznych Integracji jest m.in. zespół Tierra Mestiza z Meksyku ©Waldemar Wylegalski

  Widowiskiem „Muzyka w folklorze świata - magia folkloru” zakończy się w niedzielę trwający od minionej soboty w Wielkopolsce XVII Światowy Przegląd Folkloru Integracje. Finałowy koncert odbędzie się w parku na Cytadeli. Zespoły uczestniczące w festiwalu zaprezentują to co mają najciekawszego. Wspólnie wykonają też tradycyjną pieśń festiwalową „Gronicek”.

  Jako że trwały osiem dni, tegoroczne Integracje stały się najdłuższą taką imprezą w Europie.
  Uczestniczyły w nich Beijing Joy Dance Group z Chin, Compania de Tanza Folclorica Tierra Mestiza z Meksyku, Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Kozaków Dońskich Kozacy Azowscy z Rosji, PKB Korporacije z Serbii, Besik Folk Dance Ensemble z Turcji, Grupa Chóralna Zespołu Pieśni i Tańca Kolos z Ukrainy, Zespół Folklorystyczny Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego i gospodarze: Zespół Tańca Ludowego Poznań Akademii Wychowania Fizycznego. Największym zespołem jest grupa z Turcji. Liczy 43 osoby. Najmniejszym grupa z Chin. Przyjechało 15 spośród 50 jej członków. Niestety nie dojechała grupa Rhythms International Folk Art Club z Indii.
  Festiwalowe koncerty i parady odbyły się w Poznaniu, Luboniu, Grodzisku Wielkopol-skm, Swarzędzu, Wrześni, Wronkach i Lesznie.W piątek na koncert można wybrać się do Nowego Tomyśla.

  Koncertom poza Poznaniem towarzyszyły warsztaty ludowe dla dzieci. Jak co roku uczestnicy festiwalu wzięli udział w ekumenicznej mszy świętej w poznańskim kościele Wszystkich Świętych.

  Po raz pierwszy odbyło się adresowane do najmłodszych wspólne czytanie bajek, po raz pierwszy też zespoły biorące udział w Integracjach odwiedziły małych pacjentów w Szpitalu im. Bolesława Krysiewicza w Poznaniu. Niestety, pogoda pokrzyżowała plany i nie rozegrano turnieju sportów tradycyjnych. Nie przeszkodziło to, aby podczas spotkania u rektora Akademii Wychowania Fizycznego profesora Dariusza Wielińskiego można było usłyszeć, że na żadnym festiwalu jego uczestnicy tak się nie integrują jak w Poznaniu. A sprzyjały temu m.in. narodowe wieczory odbywające się w klubie Trops .

  Integracje - Nowy Tomyśl 18 sierpnia, godzina 17: przemarsz ulicami miasta, godzina 17.30: warsztaty dla dzieci - park im. F.Szołdorskiego, godzina 18: koncert -park im. F.Szołdorskiego Muzyka w folklorze świata - Magia folkloru 20 sierpnia godzina 21, park na Cytadeli Wstęp wolny

  m.zaradniak@glos.com  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo