Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na muzykę współczesną

Marek Zaradniak
We wtorek w CK Zamek na Poznańskiej Wiosnie Muzycznej usłyszymy Wrocławskie Trio Perkusyjne
We wtorek w CK Zamek na Poznańskiej Wiosnie Muzycznej usłyszymy Wrocławskie Trio Perkusyjne Dariusz Gackowski
W poniedziałek rozpoczyna się Poznańska Wiosna Muzyczna.

Koncerty symfoniczne i kameralne, studenckie i szkolne, dyskusje, wykłady, warsztaty i 21 prawykonań przyniesie rozpoczynający się w poniedziałek 46. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Potrwa do 4 kwietnia.
Pomysłodawcą Poznańskiej Wiosny Muzycznej był wybitny polski kompozytor Tadeusz Szeligowski. Pierwszy festiwal odbył się w roku 1961.
Impreza, której organizatorem jest dziś „More Than One Production” a jego strategicznym partnerem Związek Kompozytorów Polskich ma w założeniu popularyzować nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy i spełniać wysokie oczekiwania koneserów muzyki najnowszej. Od 2012 roku festiwal organizowany jest w nowej formule. Tegorocznemu przyświecają trzy idee przewodnie, które wzajemnie się uzupełniają. Pierwsza to pielęgnowanie i przypominanie kanonu muzyki drugiej połowy XX wieku. Drugi nurt to prawykonania i wykonania utworów kompozytorów polskich, a trzeci to prezentacja najnowszych utworów i szczególnie interesujących sylwetek kompozytorów muzyki obcej. Ten ostatni wymiar jest szczególnie ważny dla międzynarodowego prestiżu festiwalu.
Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu pod batutą Jakuba Chrenowicza. Solistką będzie saksofonistka Alina Mleczko, a w programie znajdą się prawykonania Poematu SymFonicznego na orkiestrę Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Koncertu na saksofon i orkiestrę symfoniczną Zbigniewa Kozuba, ale także „Łańcuch1” i na orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego i „Elegeia” na orkiestrę smyczkową Tadeusza Bairda. We wtorek natomiast będzie się można wybrać na koncert Wrocławskiego Tria Perkusyjnego oraz multimedialny koncert Aleksandra Wnuka i Piotra Peszata. W środę I studencki koncert kompozytorski. Przyniesie aż cztery prawykonania. Będą to „Densymtrio” na zespół kameralny Piotra Reddigka, „Fault Line” na dwóch perkusistów Mikołaja Kwietko-Bębnowskiego, „L’Ornament Oraeux” na sopran solo Sylwii Nowostawskiej oraz „~” na kwartet wokalny Wojciecha Krzyżanowskiego. W środę usłyszymy także ukraińską grupę Sed Contra Ensemble, która przedstawi m.in. prawykonanie utworu „Mulceo” na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian poznańskiej kompozytorki Moniki Kędziory. W czwartek natomiast usłyszymy m.in. Poznańskie Trio Fortepianowe, które prawykona Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian Jaromira Gajewskiego.

Koncert inaugurcyjny Aula Nova Akademii Muzycznej(pl. Stefana Stuligrosza1) 27 marca, godz. 19

Wrocławskie Trio Perkusyjne Sala Wielka CK Zamek(ul. Święty Marcin 80/82)28 marca, godz. 19
Aleksander Wnuk Sala Wielka CK Zamek(ul. Święty Marcin 80/82) 28 marca, godz. 21.30

wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest wolny

więcej na wiosnamuzyczna.pl

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski