Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczny koktajl na Chwaliszewie. Pawilon startuje już w piątek

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
W Pawilonie gościć będą m.in. cykl spotkań „Nawzajem”, koncerty organizowane przez kolektyw LAS, spektakle i blok filmowy „Krótkie spięcia”
W Pawilonie gościć będą m.in. cykl spotkań „Nawzajem”, koncerty organizowane przez kolektyw LAS, spektakle i blok filmowy „Krótkie spięcia” Łukasz Gdak
Już w piątek otwarcie Pawilonu. Działalność nowej przestrzeni kulturalnej na Chwaliszewie zainauguruje piątkowy koncert BNNT, Wojciecha Bąkowskiego i performance Belli Ćwir.

Jeszcze niedawno Nowa Gazownia, dziś już Pawilon. Budynek, który od kilku lat stoi na granicy Starego Miasta i Chwaliszewa zyskał nową nazwę i identyfikację wizualną. Przede wszystkim - zyskał zaś program kuratorski. Od nowego roku, operatorem budynku jest Galeria Miejska Arsenał, a kuratorami jego oferty Agnieszka Kilian oraz związany z Katedrą Intermediów UAP Andrzej Pakuła.

- Chcemy tworzyć instytucję, która nie tylko mówi do odbiorców, ale również ich słucha. Stawiamy na myślenie zespołowe oraz artystyczną uważność - mówi Agnieszka Kilian.

Andrzej Pakuła podkreśla, że Pawilon jest dopełnieniem przestrzeni galerii sztuki współczesnej.

- Wydarzenia, które będziemy prezentowali w ramach programu kuratorskiego nie mieszczą się w tradycyjnych ramach wystawy. Często odpowiadają za nie inicjatywy niemające statusu organizacji pozarządowej, bez osobowości prawnej, niemogące na co dzień ubiegać się o miejskie środki. Potrzeba takiego miejsca w Poznaniu była więc tym większa - tłumaczy.

Najpierw koncert

Pierwszym wydarzeniem, które zagości w Pawilonie będzie koncert otwarcia w piątek, 9 marca. Wystąpią artyści związani przez lata z Katedrą Intermediów UAP: duet BNNT (Konrad Smoleński i Daniel Szwed), Wojciech Bąkowski oraz Bella Ćwir. Wstęp wolny.

BNNT przypomnieli o sobie w zeszłym roku albumem „Multiverse”, który zebrał dobre recenzje i ściągnął na koncerty duetu spora publiczność. Twórczość BNNT to coś z pogranicza koncertu noise’owego na monotonne rytmy perkusji i jazgotliwe brzmienie bomby - instrumentu skonstruowanego przez Smoleńskiego - oraz dzikiego performansu.

Wojciech Bąkowski to jedna z najbardziej wpływowych postaci polskiej sztuki współczesnej. Lider m.in. formacji Kot i Niwe, a taże artysta solowy działający w sferze sztuk audiowizualnych. Bąkowski jest absolwentem poznańskiej ASP, uczniem prof. Leszka Knaflewskiego i m.in. laureatem Paszportu „Polityki”.

Różne modele wspólnoty

Dzień później, w sobotę 10 marca wystartuje projekt kuratorski „Nawzajem”.

- Ten cykl spotkań wynika z przekonania, że we wspólnocie się uczestniczy. Poprzez zróżnicowaną formułę mają przybliżyć różne modele jej praktykowania, a takżer podkreślić kryjące się za tym słowem postawy. „Nawzajem” ma wskazać na realny wymiar wspólnoty i podkreślać jej społeczny fundament - piszą twórcy.

Cykl rozpocznie pokaz filmu „Muzykanci II” Agaty Biskup i Przemka Czapurko o wspólnym muzykowaniu grupy podopiecznych i pracowników Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej Parasol.

Koncerty LASu, teatr i cykl filmowy

Pawilon gościć będzie również koncerty organizowane przez LAS, do zeszłego roku mieszczący się w Off Garbarach. Pierwszy z nich już w kolejną robotę. Wystąpi francusko-fińskie trio Ritual Extra, prezentujące muzykę z pogranicza improwizacji i brzmienia hałaśliwych elementów akustycznych. Bilety w cenie 20 i 25 złotych dostępne na stronie www.bilety24.pl.

W Pawilonie gościć będzie również cykl „Nowe drogi tearu” Korporacji teatralnej oraz blok filmowy „Krótkie spięcia” dr. Andrzeja Marca z najciekawszymi odkryciami festiwali Berlinale, Wenecja, Rotterdam czy Sundance. Pierwszy seans, „Samokrytyka burżuazyjnego psa” już 20 marca. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski