Amelia Maszońska - Szwajcaria i skrzypce

  Amelia Maszońska - Szwajcaria i skrzypce

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Amelia Maszońska to młóda i utalentowana skrzypaczka
  1/7
  przejdź do galerii

  Amelia Maszońska to młóda i utalentowana skrzypaczka ©Waldemar Wylegalski

  Poznańska skrzypaczka Amelia Maszońska wybiera się na studia solistyczne do Szwajcarii. Potrzebuje także nowych skrzypiec.
  Podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka wieniawskiego Amelia Maszońska zdobyła wiele nagród pozaregulaminowych. Początek roku przyniósł jej Medal Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego”. Potem zdobyła Grand Prix konkursu „Koncert roku 2017” w Szczecinie, w którym brali udział młodzi artyści wytypowani przez swoje uczelnie z całej Polski. Amelia była jedyną skrzypaczką.

  Teraz ta utalentowana skrzypaczka kończy studia na poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie profesora Bartosza Bryły i wybiera się na dwuletnie studia solistyczne do Szwajcarii. Będzie tam studiować w klasie profesor Moniki Urbaniak w Hochschule der Kunste w Bernie. Wybrała tę uczelnię gdyż z profesor Moniką Urbaniak współpracuje już od dwóch lat. Uczelnia ta daje też spore możliwości jak koncerty i nagranie płyty. - Będzie to też dla mnie nowe doświadczenie związane z poznaniem nowej kultury. W Bernie studiuje już dużo Polaków i żartujemy, że otworzymy polską filię tej uczelni – mówi Amelia Maszońska.
  Nim jednak tam pojedzie 4 lipca razem z zwyciężczynią Konkursu Wieniawskiego w roku 2011 Koreanką Soyoung Yoon i Sinfoniettą Cracovią zagra Koncert podwójny Jana Sebastiana Bacha. Oprócz tego czeka ją kilka koncertów z jej Affetto Piano Trio, które razem z nią współtworzą wiolonczelistka Marianna Sikorska i pianista Mischa Kozłowski. W listopadzie natomiast Amelia Maszońska da koncert z Filharmonią Jeleniogórską pod batuta Antoniego Wita. W Szwajcarii zaś da koncert z „Cztery pory roku” Astora Piazzolli.

  Niezwykle ważny dla przyszłej działalności jest także dla Amelii Maszońskiej zakup nowych skrzypiec. Chodzi o skrzypce o lepszym brzmieniu i barwie. Nowy instrument będzie dla tej młodej skrzypaczki skrzydłami do kariery. Nowe skrzypce kosztują jednak przynajmniej trzy razy tyle ile warte są jej aktualne skrzypce czyli 30-35 tys. euro. W zdobyciu funduszy pomaga Lions Club Poznań Polonia. Inicjatorką akcji, która stała się już ogólnopolska była Joanna Szafarkiewicz. Do tej pory zebrano już 13900 złotych. Pomóc może każdy wpłacając dowolną kwotę na konto 26 2490 0005 0000 4530 7005 8543.

  Zobacz też: Początek festiwalu Malta
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry