Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 września rozpocznie się konkurs Halina Czerny-Stefańska in Memoriam

Marek Zaradniak
Profesor Halina Czerny-Stefańska była wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu
Profesor Halina Czerny-Stefańska była wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu Archiwum Akademii Muzycznej w Poznaniu
w niedzielę 17 września rozpocznie się w Poznaniu IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in Memoriam”.

51 młodych pianistów urodzonych po 1 stycznia 1987 roku z Polski, Białorusi, Chin, Cypru, Czech, Hiszpanii, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Rosji i Ukrainy zgłosiło się do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska inMemoriam”. Rozpocznie się on w Poznaniu 17 września i potrwa do 24 września. Na czele jury stoi córka wybitnej pianistki również pianistka, ale i klawesynistka Elżbieta Stefańska Łukowicz. Najliczniejsza jest ekipa polska. Liczy 26 osób. Sześcioro pianistów repreze ntuje Ukrainę, po czterech Rosję i Chiny, a trzech Koreę Południową. Jeden z uczestników reprezentuje dwa kraje Czechy i Cypr.

Konkurs składa się z dwóch etapów i finału. Podczas przesłuchań Aula Nova wypełni się muzyką Bacha, Rachmaninowa, Skriabina, Liszta, Debussy’ego, Strawińskiego,Lutosławskiego i Chopina. Podczas I etapu, w którym występ nie powinien przekraczać 25 minut każdy z kandydatów musi wykonać jeden z Nokturnów i jedną z Etiud Fryderyka Chopina spośród wskazanych przez organizatorów, jedną z etiud o charakterze wirtuozowskim spośród wskazanych przez organizatorów i dowolny utwór nie przekraczający10 minut.W drugim etapie, do którwgo jury dopuści najwyżej 24 pianistów prezentacja nie powinna być dłuższa niż 30-40 minut. Każdy z uczestników musi wykonać dowolny, ale znaczący utwór z epoki klasycznej lub romantycznej oraz jeden utwór inny stylistycznie od pierwszego . W finale, do którego dopuszczonych ma być nie więcej niż sześcioro pianistów każdy z uczestników musi zagrać dowolne utwory, ale nie mogą być to utwory grane w I i II etapie. Finałowa prezentacja powinna trwać od 40 do 50 minut. Główna nagroda to 25 tys. złotych. Konkurs zainauguruje koncert, podczas którego zagra Saint Martin Trio, które tworzą skrzypaczka Weronika Janik, wiolonczelistka Joanna Błaszczyk i pianista Marek Mazur. W programie kompozycje Johannesa Brahmsa i Sergiusza Rachmaninowa.Ww swym dorobku Saint Martin Trio ma m.in. laury na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie.
Patronka konkursu Halina Czerny-Stefańska była jedną z najwybitniejszych polskich pianistek II połowy XX wieku. Przez wiele lat była wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej. Do jej uczniów należy m.in. długoletni rektor uczelni profesor Bogumił Nowicki.

Urodziła się 31 grudnia 1922 roku w Krakowie. Jej ojciec Stanisław Czerny i matka byli pianistami. Edukację muzyczną rozpoczęła mając 5 lat. Pierwszych lekcji udzielała jej matka, ale pierwszym nauczycielem muzyki był ojciec.
W 1929 roku mając 7 lat, wystąpiła podczas inauguracji koncertów chopinowskich w Sali im. Szopena przy ul. Karowej w Warszawie, a jej koncert uznano za sensację. Jako 12-latka Halina Czerny zwyciężyła w Konkursie Młodych Talentów w Warszawie i otrzymała nagrodę prezydenta Warszawy i stypendium na kurs mistrzowski w paryskiej Ecole Normale.
Halina Czerny studiowała w Warszawie u Józefa Turczyńskiego i w Krakowie u prof. Zbigniewa Drzewieckigo.
Momentem decydującym w jej życiu było zajęcie I miejsca (ex aequo z Bellą Dawidowicz) na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 1949.

Od tego momentu koncertowała w większości krajów Europy w Japonii ,a także w Ameryce Północnej i Południowej wszędzie wzbudzając uznanie zarówno krytyki jak i melomanów. Jej recitale w ONZ i w Carnegie Hall uznano za wielkie wydarzenia artystyczne. Halina Czerny-Stefańska występowała z tak znanymi dyrygentami jak Zubin Mehta czy Georg Solti.
W jej repertuarze znajdowały się utwory z wszystkich epok - od baroku po muzykę współczesną.
Wielokrotnie zasiadała w jury konkursów. Zmarła 1 lipca 2001 roku

IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam Aula Nova(pl. Stefana Stuligrosza1), 17-24 września wstęp wolny

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski