Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 lat temu odszedł Jan Kaczmarek

Marek Zaradniak
Jan Kaczmarek zmarł 10 lat temu w wieku 62 lat.
Jan Kaczmarek zmarł 10 lat temu w wieku 62 lat. Archiwum
We wtorek mija 10 lat od śmierci popularnego satyryka Jana Kaczmarka.

Znaliśmy go z takich piosenek jak "Czego ty się boisz głupia?", "Bilans musi wyjść na zero" czy "Warto było czekać". Ich autor Jan Kaczmarek zmarł 10 lat temu. Urodził się w Lwówku Wielkopolskim 6 czerwca 1945 roku. Studiował elektronikę na Politechnice Wrocławskiej gdzie wraz z kolegami założył kabaret Elita, którego był jednym z filarów. Cała Polska znała go też z felietonów i słuchowisk radiowych, jak „Z pamiętnika młodej lekarki”.

W rodzinnej miejscowości spędził dzieciństwo i sporą część młodości. W tamtych czasach nie było w Lwówku jeszcze żadnej szkoły średniej, dlatego do liceum uczęszczał do oddalonych o 8 kilometrów Pniew. Po zdaniu matury zdecydował się na studia na Politechnice Wrocławskiej. Namówił go zresztą do tego mieszkający we Wrocławiu jego wuj Leon Łeszyk, w tamtych czasach jeden z dyrektorów firmy „Elwro”.

Zobacz też: Przegląd kulturalny

Około roku 1970 Jan Kaczmarek napisał muzykę i tekst do piosenki „Kurna chata”, dzięki której Elitę zakwalifikowano na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Tam młody wrocławski kabaret zdobył jedną z głównych nagród - nagrodę Prezesa Radiokomitetu. To otworzyło Elicie drzwi do ogólnopolskiej kariery.
Wkrótce po sukcesie w Opolu Elitą zainteresowało się Polskie Radio, a szczególnie kierownik wrocławskiego magazynu rozrywkowego „Studio 202” Andrzej Waligórski. W 1973 roku Jan Kaczmarek, a potem pozostali koledzy z zespołu, otrzymali pracę w magazynie Andrzeja Waligórskiego. Dzięki kontaktom nawiązanym na festiwalu Fama z warszawskim satyrykiem Marcinem Wolskim, Elita rozpoczęła współpracę z radiową Trójką. Utwory jej członków ukazywały się początkowo w Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym, tak zwanym ITRze, a potem w magazynie „60 minut na godzinę” i wreszcie w magazynie „Zsyp” w programie I Polskiego Radia i ogólnopolskim wydaniu Studia 202. Kolejne piosenki stawały się przebojami śpiewanymi przez całą Polskę.

Po śmierci Andrzeja Waligórskiego w 1992 Elita kontynuuje dzieło Waligórskiego, tworząc kolejne odcinki Studia 202. Dziś jest to najdłużej na świecie nadawana cykliczna, satyryczna audycja radiowa i fakt ten zgłoszono do Księgi Rekordów Guinnessa. A oprócz tego Elita, którą dziś współtworzą Jerzy Skoczylas, Stanisław Szelc i Leszek Niedzielski, koncertuje z sukcesami nie tylko w całej Polsce. Natomiast poznański artysta kabaretu Krzysztof Deszczyński, który chodził do tego samego liceum ogólnokształcącego co Jan Kaczmarek od lat zamierza zorganizować w festiwal twórczości Jana Kaczmarka. Ubolewa jednak, że ani władze Lwówka, ani Pniew jak również ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nie są tym zainteresowane.

Jan Kaczmarek zmarł 10 lat temu w wieku 62 lat.

10 lat temu odszedł Jan Kaczmarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski