Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulinarne Dziedzictwo na Smakach Regionów

materiał partnera
Zapraszamy na Targi „Smaki Regionów” i Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego

Tradycje kulinarne stanowią istotny element tożsamości kulturowej każdego regionu. Niektóre potrawy nierozerwalnie związane są z rejonem ich wytwarzania, a ich receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Każdy region może poszczycić się charakterystyczną dla siebie kuchnią, powstałą w wyniku wielowiekowych doświadczeń kulinarnych. Wytwarzanie zdrowej, tradycyjnej żywności, opartej na lokalnych surowcach, odbywa się przede wszystkim w małych przedsiębiorstwach, czy wręcz w gospodarstwach. Między innymi z potrzeby pomocy takim podmiotom w 1995 r. w Skandynawii zrodził się projekt pn. Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która w chwili obecnej zrzesza już 1500 podmiotów z 45 europejskich regionów.

Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego

Podstawowym celem istnienia Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest ułatwienie konsumentom i turystom odnalezienia miejsc, w których produkuje się i sprzedaje tradycyjną żywność regionalną. W pierwszej kolejności korzystają na tym poszczególne podmioty, należące do sieci. Dzięki zaangażowaniu we wspólny projekt, mogą liczyć na poprawę rozpoznawalności swojej marki i zwiększenie zbytu oferowanych przez siebie produktów. Korzyści z członkostwa wiążą się m.in. z działaniami promocyjnymi, koordynowanymi na szczeblu regionalnym i europejskim, których zasięg zdecydowanie przekracza indywidualne możliwości marketingowe pojedynczych członków sieci. Istotnym elementem jest tutaj wspólne logo, pojawiające się na wszystkich opakowaniach produktów sprzedawanych przez przedsiębiorstwa zrzeszone w sieci, jak również w obiektach gastronomicznych, objętych projektem.

W szerszym kontekście rola sieci sprowadza się do promowania zdrowego stylu życia i tradycyjnych smaków, ukrytych w regionalnych wiktuałach. Domeną żywności wytwarzanej w oparciu o regionalne tradycje jest fakt, że w procesie produkcji unika się stosowania sztucznych barwników i konserwantów. Wszystko w zgodzie z naturą i proekologicznie. Propagowanie właściwych wzorców żywieniowych koordynatorzy projektu realizują poprzez publikowanie na stronie internetowej www.culinary-heritage.com, przepisów kulinarnych na potrawy przyrządzane według dawnych, sprawdzonych receptur przez członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Znajdziemy tam przepisy na przeróżne specjały i dowiemy się z jakiej części Europy pochodzą oraz gdzie dokładnie możemy ich skosztować.

Partycypacja w projekcie oznacza także profity dla całego regionu. Dziedzictwo kulinarne stanowi jeden z obszarów, pozwalających na wyróżnienie się i zbudowanie potencjału turystycznego regionu. Charakterystyczne smaki są czymś co przyciąga turystów, powoduje że chcą wracać w dane miejsce. Doskonale sprawdza się to na przykładzie Wielkopolski, która aktywnie rozwija swoją działalność w obrębie sieci.

Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolski

Województwo Wielkopolskie należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego już od 9 lat zrzeszając obecnie 124 podmioty. Wśród nich znajdują się gospodarstwa rolne, gospodarstwa agroturystyczne, zakłady przetwórstwa żywności, sklepy i restauracje. Pod szyldem Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolska oferują produkty najwyższej jakości, wytwarzane z płodów wielkopolskiej ziemi, przy zastosowaniu przepisów dobrze znanych naszym babciom i dziadkom. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wyjaśnia w jaki sposób producenci zyskują na uczestnictwie w tym projekcie - Przede wszystkim sieć ułatwia promocję produktu regionalnego, ale również samych producentów, wytwórców i sprzedawców. To istotne w sytuacji, kiedy mamy do

czynienia z produkcją niszową, czyli z małymi przedsiębiorstwami, z działalnością raczej lokalną i indywidualną. Takim firmom, często małym, rodzinnym biznesom, brakuje zazwyczaj pieniędzy na odpowiednią promocję swoich wyrobów i usług. Zazwyczaj inwestują w sprzęt, maszyny i produkty. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska i jej charakterystyczna biało-niebieska tablica z logo.

Dzięki uczestnictwu w Sieci każde przedsiębiorstwo może liczyć na działania promocyjne podejmowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jedną z form promocji jest szeroka promocja w mediach, internecie m.in. poprzez umieszczenie na liście członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, która publikowana jest na stronie internetowej województwa, promocja na nowej stronie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska oraz dodanie do internetowej bazy podmiotów należących do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, a także promocja w mediach społecznościowych. Istotną rolę w promowaniu firm zrzeszonych w Sieci odgrywają przedsięwzięcia organizowane przez samorząd województwa. Szereg wydarzeń związanych z obszarami wiejskimi, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, sprzyja prezentacji regionalnego dziedzictwa kulinarnego. Przykładem działań promocyjnych w Wielkopolsce są Targi Smaki Regionów w Poznaniu.

Europejska debata o kulinariach na Targach Smaki Regionów

Tegoroczne targi Smaki Regionów będą miały wyjątkowy charakter, ponieważ niemal równolegle odbywać się będzie Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego 22-24 września 2017 r. Forum jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń i praktyk, dzielenia się swoimi osiągnięciami, jak również okazją, by czerpać inspiracje od innych regionów należących do Sieci. To także możliwość spotkania z podmiotami zrzeszonymi w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz z osobami na co dzień zajmującymi się dziedzictwem kulinarnym poza granicami naszego kraju.

Wielkopolska jest regionem posiadającym specyficzne produkty i potrawy, które nie tylko ze względu na wysoką jakość, ale i bogatą historię zasługują na upowszechnienie i poznanie, dlatego tegoroczną edycję Europejskiego Forum zaproszeni goście rozpoczną od wizyt studyjnych u wybranych członków Sieci w dniu 22 września 2017 r. Goście z zagranicy będą mogli m.in. spróbować wielkopolskich olejów tłoczonych na zimno, soków tłoczonych z Tłoczni Soków Owocowych Płonka, nalewek z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu oraz skosztować andrutów kaliskich.

Następnego dnia odbędzie się Forum Sieci na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich połączony z rozpoczęciem Targów Smaki Regionów 2017, gdzie w formie wykładów oraz debaty przedstawiony zostanie m.in. aktualny stan Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, zaprezentowane zostaną prelekcje nt. możliwości działań marketingowych dla małych producentów żywności, a także odbędzie się pokaz kulinarny przygotowany przez gościa specjalnego Roberta Makłowicza. Wieczorem odbędzie się oficjalna kolacja w stylu wielkopolskim.

W ramach Targów Smaki Regionów członkowie Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz regionów partnerskich Województwa Wielkopolskiego będą mieli również możliwość zaprezentowania swoich produktów na specjalnej strefie stoiska Wielkopolski. Potwierdzony jest już udział gości z Niemiec, Białorusi, Turcji, Mołdawii oraz Rumunii.

Ostatniego dnia goście Forum będą mieli możliwość uczestniczyć w targach Smaki Regionów, a także wizytować specjalnie przygotowane atrakcje turystyczne takie jak: Muzeum Brama Poznania oraz Muzeum Rogala Świętomarcińskiego.

Pomysł organizacji Europejskiego Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Wielkopolsce zrodził się już wcześniej – Inicjatywa powstała kilka lat temu. Wielkopolska jako region uczestniczy co roku w

spotkaniach Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, organizowanych w różnych krajach. Doszliśmy do wniosku, iż w sytuacji, w której mamy już ponad stu członków w naszej wielkopolskiej sieci, warto byłoby pokazać i pochwalić się na arenie europejskiej tym, co robimy w województwie – powiedział Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Propozycja, by forum zorganizowano w Poznaniu, padła podczas spotkania odbywającego się w Szwecji w 2015 roku. Po krótkich negocjacjach okazało się, że organizacja wydarzenia w 2016 roku przypadła Norwegii, a dla Wielkopolski udało się zarezerwować 2017 rok. W efekcie w dniach 22-24 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pojawią się specjaliści od tradycyjnej i zdrowej żywności z całej niemal Europy – dodał Wicemarszałek Krzysztof Grabowski

Jednak targi Smaki Regionów to nie tylko Europejskie Forum Sieci, ale szereg innych wydarzeń kulinarnych. Potwierdzony jest udział wszystkich województw, które zaprezentują ofertę kulinarną swoich regionów. Na stoisku Wielkopolski będzie prezentowało się 38 wystawców z Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, którzy będą oferować szeroki asortyment różnorodnych regionalnych produktów w tym m.in mięsa i przetworów mięsnych, produktów mleczarskich, miodów, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, wina, żywności ekologicznej, a także restauracje z daniami regionalnymi. W hali gdzie będą prezentowały się regiony przygotowana będzie specjalna scena kulinarna, na której odbędą się pokazy kulinarne, w tym m.in. 23 września pokaz przygotowany przez gościa specjalnego Roberta Makłowicza.

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia stoiska Wielkopolski na Targach Smaki Regionów i zapoznania się z bogatą ofertą produktów regionalnych i tradycyjnych pochodzących z naszego Regionu. Będzie to również doskonała okazja poznania i skosztowania produktów z innych regionów Polski oraz regionów zagranicznych będących członkami Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski