Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia marokańska: Jaka jest?

Elżbieta Podolska
Trudno się oprzeć bogactwu produktów, jakie są do kupienia na marokańskich rynkach
Trudno się oprzeć bogactwu produktów, jakie są do kupienia na marokańskich rynkach 123rf
Kuchnia marokańska wyróżnia się różnorodnością. Doskonale sprawdzi się u nas podczas karnawałowego przyjęcia, bo większość przepisów nie wymaga długich przygotowań. Dzięki wspaniałemu glinianemu naczyniu - tadżinowi - można wspaniałe potrawy przygotować już wcześniej. Szybko, sprawnie i smakowicie, tak można o niej powiedzieć - pisze Elżbieta Podolska

Kuchnia marokańska jest typową kuchnią arabską i odzwierciedla całe bogate dziedzictwo kulturowe tego świata. Tradycyjna kuchnia została wzbogacona przez Maurów, którzy przywieźli tak oliwki, oliwę, orzechy, owoce i zioła, Arabowie natomiast sprowadzili przyprawy z Indonezji. Dodatkowo wpływ miała kuchnia francuska i dlatego na śniadania jada się przede wszystkim słodkie rogaliki z kawą z mlekiem.

Na stołach dominują kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy). Popularne są także: daktyle, kasze, chleb i makaron. Danie główne to często zestaw lekkich sałatek (np. z zielonej papryki, pomidorów i czosnku), a następnie podaje się np. pieczone na grillu mięso lub ryby z kaszą kuskus i chlebem tadżin.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Smakowitym specjałem są briwats (małe pierożki, wypełnione różnym nadzieniem z mielonego mięsa, ryby, orzechów i ugotowanego w mleku ryżu) lub pastilla (mielone mięso gołębia oraz przyprawiane cytryną jaja, migdały, cynamon, szafran i cukier, poprzedzielane warstwami ciasta).

Po tych lekkich obiadach, gdy upał staje się znacznie mniejszy, podaje się sytą kolację. Na stole pojawia się gęsta zupa z baraniny, soczewicy, ciecierzycy, cebuli, czosnku, pomidorów, świeżych ziół i przypraw (harire) lub kebab.

Innymi daniami podawanymi pod wieczór mogą być wszelkie wariacje tworzone z owoców morza, a w rejonach wiejskich - chleb maczany w najlepszej oliwie z oliwek, do którego podaje się gorącą, słodką, miętową herbatę.

Najbardziej charakterystyczne potrawy powstają w glinianym naczyniu ze stożkowatą pokrywą zwanym tadżin. Zostało wymyślone po to, żeby Marokanki nie spędzały całego dnia w kuchni. Wystarczy dodać składniki i "samo się robi".

Potrawy w tadżinie gotuje się na parze, bez użycia tłuszczu, dzięki czemu dania są zdrowe. Na wolnym ogniu potrawa dochodzi przez wiele godzin. Potem, razem z tym naczyniem, zostaje podana na stół. Tadżin można kupić także w Polsce. W sklepach kosztuje od 139 złotych do ponad 300. Ten nietypowy garnek spotykany jest nie tylko gliniany i ceramiczny, ale także teflonowy.

- Znakomitym dodatkiem marokańskiej kuchni są wina marokańskie, wśród których wyjątkowe jest szare wino - mówi Agnieszka Śliwka-Gumienna z MarokoSklep. - Wina szare to tradycyjne marokańskie szczepy, choć możemy je także spotkać u producentów francuskich i północnoamerykańskich. Wino szare w barwie jest bladoróżowe lub łososiowe, bardzo delikatne, z szarawym poblaskiem. Jego niezwykły kolor sprawia, że przepięknie prezentuje się w kieliszku, ale uwagę zwraca, będąc jeszcze w butelce - niemal zawsze z białego, zupełnie przezroczystego szkła, co dodatkowo uwypukla niezwykłą barwę.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Należy je podawać schłodzone - jako młode i orzeźwiające wina najlepiej smakują w temperaturze 10-12 st. C. Stanowią doskonały dodatek do jedzenia - zwłaszcza ryb i owoców morza, lekkich sałatek oraz kuchni orientalnej i arabskiej.

Świetnie towarzyszą tradycyjnemu marokańskiemu kuskusowi z drobiem i sezonowymi warzywami, grillowanym i niezbyt tłustym mięsom, sałatkom owocowym. Ponadto doskonale smakują pite same lub jako aperitif. Są rewelacyjnym dodatkiem do owocowych drinków, a ich bogate aromaty dają podpowiedź, z jakimi owocami i likierami najlepiej je komponować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski