Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zabił dziennikarza Jarosława Ziętarę?

Krzysztof M. Kaźmierczak
24-letni Jarosław Ziętara prowadził w tajemnicy dziennikarskie śledztwo dotyczące przestępstw gospodarczych  na wielką skalę
24-letni Jarosław Ziętara prowadził w tajemnicy dziennikarskie śledztwo dotyczące przestępstw gospodarczych na wielką skalę repr. Krzysztof M. Kaźmierczak
Od ponad 22 lat czeka na wyjaśnienie porwanie i zabójstwo młodego poznańskiego dziennikarza, Jarosława Ziętary. Od 2011 roku trwa śledztwo wznowione w wyniku starań środowiska dziennikarskiego i polityków oraz publikacji "Głosu Wielkopolskiego".

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia dotyczące bulwersującej sprawy zabójstwa dziennikarza, w której śledztwo prowadzi obecnie Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

1992
- 1 września - Jarosław Ziętara wychodzi z wynajmowanego mieszkania przy ul. Kolejowej w Poznaniu. Miał iść do redakcji "Gazety Poznańskiej", ale do niej nie dotarł.
- 2 września - policja otrzymuje zawiadomienie o zaginięciu Jarosława Ziętary.
- 7 września - w poznańskich gazetach, w tym w "Głosie Wielkopolskim" opublikowane zostają pierwsze informacje o poszukiwaniach dziennikarza.

70 LAT Z GŁOSEM WIELKOPOLSKIM! Zobacz więcej rocznicowych artykułów

1993
- 25 lutego - dziennikarska grupa śledcza zwołuje konferencję prasową, na której krytycznie odnosi się do działań prowadzonych przez policję, wskazując na popełnione błędy i zaniedbania. W tym samym dniu w poznańskich mediach ukazują się krytyczne publikacje o podobnej treści.
- 6 września - po interwencjach rodziny, dziennikarzy i Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Tadeusza Zielińskiego Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald wszczyna śledztwo w sprawie uprowadzenia Ziętary.

1994
- czerwiec - prowadzący sprawę prokurator Jacek Tylewicz zostaje przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej
- sierpień - prokurator Sławomir Sła-weta, który przejął sprawę zapowiada na 31 sierpnia jej umorzenie. Przedłuża śledztwo po liście protestacyjnym, pod którym podpisało się 300 osób.
- październik - w Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu powstaje specjalna grupa operacyjna ds. Ziętary.

1995
- 24 marca - prokurator Sławomir Sławe-ta umarza sprawę z powodu "niestwierdzenia zaistnienia przestępstwa".
- listopad - rozwiązanie policyjnej grupy operacyjnej.
1998
- 20 marca - policja bezterminowo zawiesza poszukiwania dziennikarza.
- 10 listopada - Prokuratora Okręgowa w Poznaniu podejmuje umorzone śledztwo i rozpoczyna poszukiwania zwłok zamordowanego w Głuszynie.

1999
- 28 września - prawomocne umorzenie sprawy Jarosława Ziętary, uzasadnienie decyzji prokuratury zostaje utajnione.
- grudzień - poznańscy dziennikarze spotykają się z premierem Jerzym Buzkiem. Szef rządu zapewnia, że podejmie starania o powołanie w MSW zespołu ekspertów, który przeanalizuje sprawę uprowadzenia dziennikarza pod kątem wznowienia śledztwa. MSW nie realizuje tego zalecenia.

2008
- 19 września - publikacja "Głosu Wielkopolskiego" na temat nieprawidłowości podczas działań policji i prokuratury w sprawie Ziętary.

2009
- wrzesień - interwencja w MSWiA posła Filipa Kaczmarka oraz szefów większości poznańskich mediów.

2010
- 29 stycznia - zawiązany został Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary", który podjął intensywne działania w celu doprowadzenia do wyjaśnienia przez organy państwowe śmierci poznańskiego dziennikarza.

2011
- 8 i 18 - publikacje "Głosu Wielkopolskiego" ujawniające bulwersujące kulisy sprawy Ziętary.
- 29 kwietnia - apel redaktorów naczelnych największych dzienników w sprawie Jarosława Ziętary.
- 14 czerwca - poznańska prokuratura wznawia śledztwo i występuje o prowadzenie go przez inną jednostkę.
- 27 czerwca - Wydział ds. przestępczości zorganizowanej korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie otrzymał do prowadzenia sprawę Ziętary.
2013
- 4 kwietnia - prokuratura informuje, że zawężono krąg osób, które mogą mieć związek z zabójstwem.

2014
- 18 września - opublikowano portret pamięciowy rosyjskojęzycznego mężczyzny, który mógł być zamieszany w zabójstwo dziennikarza.
- 6 listopada - sąd aresztował Aleksandra Gawronika, byłego senatora, któremu prokuratura postawiła zarzut podżegania do porwania i zabójstwa Ziętary.
- 27 listopada - pod zarzutem pomocnictwa w porwaniu i zabójstwie sąd aresztował Mirosława R. ps. Ryba i Dariusza L. ps. Lala, byłych ochroniarzy w Elektromisie .
- 2 grudnia - przeszukanie w dawnych magazynach Elektromisu.

2015
- styczeń - prokuratura zwolniła Mirosława R. i Dariusza L. za kaucjami po 150 tys. zł. Kilka dni później areszt opuścił też Aleksander Gawronik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski