Zniknięcie Ziętary: "wszechwładny" Gawronik na granicy z...

  Zniknięcie Ziętary: "wszechwładny" Gawronik na granicy z Niemcami

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zniknięcie Ziętary: "wszechwładny" Gawronik na granicy z Niemcami

  Zniknięcie Ziętary: "wszechwładny" Gawronik na granicy z Niemcami ©Grzegorz Dembinski

  Odpowiedzialność za śmierć Jarosława Ziętary ponosi Urząd Ochrony Państwa. Tak wynikało z anonimowych telefonów do rodziny dziennikarza, który przepadł 1 września 1992 roku. W środę odbyła się kolejna rozprawa. Jedynym oskarżonym jest były senator Aleksander Gawronik. Według prokuratury na terenie poznańskiej firmy Elektromis zlecił zabójstwo niewygodnego dziennikarza.
  Zniknięcie Ziętary: "wszechwładny" Gawronik na granicy z Niemcami

  Zniknięcie Ziętary: "wszechwładny" Gawronik na granicy z Niemcami ©Grzegorz Dembinski

  Poznański Sąd Okręgowy przesłuchał w środę dwóch świadków, w tym Jacka Ziętarę, brata ofiary. Jak się okazało, po raz pierwszy był przesłuchany w marcu 1999 roku, prawie 7 lat po zniknięciu brata. Powodem były telefony, jakie w 1999 roku otrzymali sąsiedzi Ziętarów.

  - Do sąsiadów dzwonił ktoś, kto chciał rozmawiać z moim ojcem. Przekazał informację, że odpowiedzialność za śmierć Jarka ponoszą ludzie UOP, wskazał ich nazwiska.
  Niebawem zadzwonił ponownie, byłem w domu, sąsiedzi mnie zawołali. Znowu wskazał na winę UOP, podał nazwę „demobil”, mówił, że mój telefon jest na podsłuchu i dlatego nie dzwoni do mojego mieszkania. Z rozmowy wynikało, że jest emerytowanym pracownikiem wywiadu, miał zmieniony głos. Powiedział, że jest obserwowany, ale jeśli coś mu się stanie, to zgłosi się do mnie jego żona i wszystko wyjdzie na jaw - takie zeznanie złożył przed laty brat dziennikarza "Gazety Poznańskiej".

  Wątek służb specjalnych pojawiał się już w kontekście zniknięcia Ziętary. Znajomi dziennikarza sugerowali, że służby mogły mu podsunąć niebezpieczny temat. Gdy został porwany i uciszony, UOP miał tuszować swoje związki z młodym dziennikarzem.

  Zobacz też: Zeznania Masy w procesie Aleksandra Gawronika


  Jacek Ziętara dodał, że w jego rodzinie wiedziano o próbach zwerbowania Jarka przez UOP. I na tym właśnie wątku koncentrowali się bliscy dziennikarza. O Elektromisie słyszeli, ale traktowali to jako jedną z możliwych wersji. Było ich zresztą więcej. Niektóre dość fantastyczne, jak na przykład rola organizacji Opus Dei lub ucieczka dziennikarza za granicę.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo