Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Wielkopolski: W chwili porodu miała 3,5 promila. Jaki wyrok usłyszy?

Marek Weiss
W chwili narodzin dziewczynka miała 1,7 promila alkoholu, m.in. sąd zdecydował się pozbawić jej matkę praw rodzicielskich
W chwili narodzin dziewczynka miała 1,7 promila alkoholu, m.in. sąd zdecydował się pozbawić jej matkę praw rodzicielskich Mikołaj Nowacki
Ostrowska prokuratura skierowała do sądu wniosek o skazanie matki nadużywającej alkoholu w okresie ciąży. Chodzi o 33-letnią mieszkankę Ostrowa, która kilka miesięcy temu urodziła dziecko mając 3,5 promila. Co gorsza - urodziła też „pijane” dziecko.

Zdaniem prokuratury, kobieta z racji „realnego działania toksycznego spożywanego przez siebie alkoholu naraziła noworodka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”, mimo że przecież powinna szczególnie na swoje nienarodzone dziecko uważać.

Przestępstwo to zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jaki wyrok usłyszy matka?

- Ustaliliśmy, że zarówno w okresie przed porodem, jak i bezpośrednio po nim kobieta spożywała alkohol w postaci piwa i wódki, a w dniu 11 sierpnia 2016 r. przebywając w mieszkaniu urodziła dziecko płci żeńskiej. W lokalu, w momencie przybycia zawiadomionych przez osoby postronne służb medycznych, przebywały inne nietrzeźwe osoby, a oskarżona znajdowała się w stanie nietrzeźwości wynoszącym ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler.

W organizmie dziecka lekarze oddziału neonatologii ostrowskiego szpitala, do którego trafiła dziewczynka stwierdzili zawartość alkoholu w stężeniu 1,7 promila. Wkrótce potem Sąd Rodzinny w Ostrowie pozbawił 33-latkę władzy rodzicielskiej. Nie pierwszy raz. Sąd już w przeszłości ingerował we władzę rodzicielską oskarżonej. Już dwoje jej starszych dzieci wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Oskarżona przyznała się do popełnienia zarzuconego jej czynu i złożyła wniosek o orzeczenie wobec niej kary roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby, w trakcie której poddana będzie dozorowi kuratora sądowego.

Ponadto wobec kobiety nałożony został obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu.

- Wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej z oskarżonym kary jest odpowiednikiem aktu oskarżenia - wyjaśnia prokurator Meler i jednocześnie dodaje: - Sąd rozpoznaje wówczas sprawę na posiedzeniu i - jeżeli uwzględni zaakceptowaną przez prokuratora propozycję podejrzanego w zakresie wymiaru kary i środków karnych - wydaje wyrok bez przeprowadzania dalszego postępowania. Warunkiem zastosowania tej instytucji jest przyznanie się oskarżonego do winy i złożenie wyjaśnień spójnych z poczynionymi ustaleniami.

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski