MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnie - OSP Chojno

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Chojno
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Chojno OSP Chojno
Początki zorganizowanego ruchu strażackiego w Chojnie sięgają 1902 roku. Sołtys wsi, Stanisław Bak zakupił wówczas za 800 marek ze środków gminnych konną sikawkę ręczną.

Sołtys Bak, po zakupie sikawki został zobowiązany przez władze pruskie do zorganizowania obowiązkowej straży ogniowej. Jako pierwszy komendant wyznaczał kolejno gospodarzy z końmi do przewozu sprzętu w razie pożaru. 14 grudnia 1926 roku - po 24 latach istnienia starych struktur, została zarejestrowana przez Andrzeja Skrzypczaka Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnie. Na pierwszym zebraniu wybrano Zarząd, na czele którego stanął prezes - Andrzej Skrzypczak. Został on także naczelnikiem.

W ciągu trzech lat od założenia OSP 25 jej członków zostało umundurowanych za pieniądze zebrane wyłącznie z organizowanych imprez i zabaw tanecznych. Strażakom nie brakowało okazji do wykazania się odwagą podczas działań.

W latach 30. syrena często podrywała ich do działania. Jeden z większych pożarów w ówczesnych latach wybuchł 14 czerwca 1930 r. u młynarza Kukli w Chojnie. Jak donosiła Gazeta Szamotulska: „Grom uderzył w stodołę młynarza p. J. Kukli, którego posiadłość mieści się w zabudowaniach wsi Chojno. Silny wiatr sprzyjał niszczycielskiemu żywiołowi, bowiem od płonącej stodoły, zajął się sąsiadujący budynek, w którym mieściły się: obora, stajnia i chlewy. Na miejsce wypadku przybyła straż pożarna z Chojna, co, do której z uznaniem podnieść należy, że dzięki jej energicznej akcji ratowniczej udało się ocalić budynek mieszkalny...”.

W 1938 roku, przy pomocy mieszkańców wioski, wybudowana została Remiza Strażacka z wieżą oraz małą świetlicą, w której miały odbywać się zebrania ludności wsi.

Po wyzwoleniu pierwsze zebranie OSP odbyło się 9 sierpnia 1945 r. Uczestniczyło w nim tylko 8 członków, ale kolejne miesiące przyniosły szybki rozwój jednostki. W maju 1948 roku „Głos Wielkopolski” pisał: „W trosce o całość i dobro naszych lasów, Państwowe Nadleśnictwo Bucharzewo, wspólnie  z Ochotniczą Strażą Pożarną gromady Chojno, przeprowadziło w dniu 11.04.1948 r. próbny alarm pożaru leśnego. W ciągu 15 minut po alarmie stawiło się na placu alarmowym 205 osób, bez różnicy płci i wieku, jeden beczkowóz i 11 wozów zwykłych...”.

W 1952 roku, na 50– lecie OSP Chojno, z własnych funduszy zakupiono pierwszy samochód strażacki, Ford V-8. Aby zgromadzić odpowiednią pulę pieniędzy, zaciągnięto pożyczkę w Banku, oficjalnie na zakup krowy. Samochód ten w razie konieczności był używany także jako karetka pogotowia. Ćwierć wieku później, na jubileusz 75-lecia OSP w Chojnie, społeczeństwo gminy Wronki ufundowało jednostce sztandar.

Strażacy szczególnie zapamiętali 1992 roku - w czerwcu i sierpniu brali udział przy gaszeniu wielkich pożarów lasów na terenie nadleśnictw Wronki i Potrzebowice. Ogień pojawiał się także często w zabudowaniach w ich własnej wsi.
Na 100-lecie jednostki, w 2002 roku druhowie otrzymali nowy sztandar. 13 sierpnia 2017 roku odbyły się obchody 115-lecia powstania OSP. Jednostka została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednostka wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecny skład Zarządu OSP Chojno: prezes - Zdzisław Jankowski, wiceprezes-naczelnik - Paweł Kahl, wiceprezes - Henryk Szymczak, z-ca naczelnika - Piotr Mądrawski, sekretarz - Rafał Szymczak, skarbnik - Lech Judek, gospodarz - Jacek Jankowski, członkowie Zarządu - Lech Jankowski i Wojciech Brzeziński.

Adres:
64-510 Wronki, Chojno 58

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski