Koszykarki Enei AZS Politechniki po raz trzeci z rzędu wygrały w ekstraklasie. Akademiczki coraz bliżej wyrównania bilansu spotkań

Jovana Popović zdobyła 16 punktów i była najskuetczniejsza, obok Mikayli Vaughn, najskuteczniejszą zawodniczką Enei AZS Politechniki w meczu z Polonią Warszawa Konrad Czapracki/Enea AZS Poznań
Koszykarki Enei AZS Politechniki odniosły w stolicy trzecią wygraną z rzędu i są coraz bliżej wyrównania bilansu spotkań na 5:5. Do pełni szczęścia brakuje im już tylko wygranej w środę u siebie z Energą.

Jeszcze w pierwszej kwarcie gospodynie meczu w Warszawie zdołały nawiązać równą walkę z przeciwniczkami. Dobre wejście w mecz zanotowała Anna Pawłowska, która zdobyła 7 pierwszych punktów dla Polonii, a łącznie zdobyła ich aż 9 w pierwszych 10 minutach. Poznanianki pokazały z kolei, że mocną ich stroną będą tego dnia rzuty z dystansu – dwa trafienia zza łuku odnotowała Mailis Pokk, a jedno dołożyła Agnieszka Skobel. Ostatecznie w pierwszej partii Polonia zwyciężyła 19:17.

W drugiej odsłonie z dobrej strony zaprezentował się amerykański duet w szeregach Enei AZS – Mikayla Vaughn i Chloe Wells rzuciły odpowiednio 9 pkt i 4 pkt, a 5 oczek w tym fragmencie gry dołożyła Weronika Piechowiak. Dzięki kilku akcjom 2+1 oraz kolejnym celnym „trójkom” (Skobel i Jovana Popović) poznanianki odzyskały prowadzenie i zaczęły budować przewagę. Na 3,5 minuty przed przerwą sięgnęła ona aż 14 pkt (43:29). Tę różnicę polonistki zdołały jeszcze zniwelować, m.in. dzięki łącznie 5 punktom Kayli Wells oraz strzeleckiemu przebudzeniu Julii Berezowskiej. Poznanianki wygrały drugą kwartę 32:20 i do szatni schodziły prowadząc 10 punktami (49:39).

Potem Polonia zdołała dołożyć już tylko 4 kolejne, przegrywając w tej odsłonie aż 10:20. Od stanu 49:60 na niespełna 3 minuty przed końcem kwarty poznanianki zanotowały imponującą serię 9:0, dzięki czemu zapewniły sobie bezpieczny bufor 20 oczek przewagi przez finałową partią (69:49).

Pomimo ambitnej postawy Polonia nie zdołała już odwrócić losów spotkania. Choć gospodynie zwyciężyły w ostatniej kwarcie 14:9, wynik meczu efektownym wjazdem pod kosz równo z syreną ustaliła Jovana Popović , pieczętując wygraną gości 78:63.

– Gratulacje dla moich dziewczyn, zagrały dobry mecz. Druga połowa znacznie lepsza niż pierwsza, jeśli chodzi o obronę. W przerwie powiedziałem dziewczynom, że 100 punktów będzie ciężko rzucić i musimy wygrać obroną. W 1. połowie straciliśmy 39 punktów, w drugiej 24 – i to było kluczem, bo w ataku dziś jakoś super nie graliśmy. Mieliśmy założenia, dziewczyny je realizowały. Dla nas to był ważny mecz, cały czas walczymy z problemami, kontuzjami i nie tylko. W środę mamy kolejny ważny mecz z Toruniem, więc ta wygrana jeszcze bardziej nas podniesie –przyznał trener Wojciech Szawarski.

Natomiast w I lidze koszykarek bardzo bolesnych porażek doznały drużyny z Poznania i Swarzędza. MUKS przegrał z liderem z Krakowa, czyli Koroną, a Lider, po efektownej wygranej trzy dni wcześniej ze wspomnianą Koroną, nie znalazł sposobu na innego kandydata do awansu, MOSiR Bochnia.

Orlen Basket Liga Kobiet: Polonia Warszawa – Enea AZS Politechnika Poznań 63:78 (19:17, 20:32, 10:20, 14:9)
Polonia: K.Wells 16, Pawłowska 15, Berezowska 10, Williams 9, Leszczyńska 5,Masłowska 4, Crymble 2, Batura 2.
Enea AZS: Popović 16, Vaughn 16, Skobel 12, Pokk 11, Rogozińska 8, C.Wells 7, Piechowiak 6, Żukowska 2.
W śro dę o godz. 18 Enea AZS Politechnika podejmuje w hali PPna Piotrowie Energę Toruń
Inne wyniki: Energa Toruń – MKS Pruszków 77:64, Enea AZSAJP Gorzów – KGHMBCPolkowice 93:89.
I liga koszykarek:    Ślęza II Wrocław – Basket Ostrovia 48:62    (10:15, 6:18, 19:16, 13:13)
Najwięcej dla Basketu:    Joks 13, Dżochowska 10.
MOSiR Bochnia – Lider Swarzędz 94:65 (33:12, 19:13, 23:29, 19:11)
Najwięcej dla    Lidera:    Wojdalska 22, Urbaniak 14.
Korona Kraków – MUKS Poznań 72:49 (19:14, 19:13, 13:14, 21:8)
Najwięcej dla    MUKS:    Burzyńska i Dymała po 14.
Wyniki w I lidze koszykarzy: Decka Peplin    – Kotwica Kołobrzeg 85:87, Górnik Wałbrzych – Żak Koszalin 77:57, Miasto Szkła Krosno – HydroTruck Radom 85:62,    AZSAWF Katowice – AZSAGH Kraków 78:65, WKK Wrocław – Niedźwiadki Przemyśl 84:102 , GKS Tychy – Politechnia Opolska 79:88.
Orlen Basket Liga: Anwil Włocławek – Arged BM Stal Ostrów 97:86, Legia Warszawa – King Szczecin 89:96, Spójnia Stargard – Start Lublin 86:81.