Koszykarki Enei AZS nie obroniły tytułu MP do lat 22, ale zdobyły brąz po pokonaniu w derbach MUKS 87:84. Stal Ostrów oddala się od play-off

Karolinę Stefańczyk z Enei AZS zgodnie z oczekiwaniami wybrano zawodniczką meczu o brązowym medal MP do lat 22 Fot. Archiwum PZKosz
Koszykarki Enei AZS Poznań, prowadzone przez Marka Lebiedzińskiego i Grzegorza Zielińskiego, nie obroniły w Gdańsku tytułu MP do lat 22, ale zdobyły brązowy medal po wygraniu derbowego spotkania z MUKS Poznań 87:84. Bohaterką meczu była Karolina Stefańczyk, która zdobyła aż 36 punktów (cztery razy trafiła za trzy punkty). To dziesiąty krążek MP wywalczony w ostatnich latach w przez akademiczki w młodzieżowych rozgrywkach.

W półfinale MP Enea AZS przegrała w sobotę z Arką Gdynia 40:59. Z kolei MUKS uległ Zagłębiu Sosnowiec 60:80.

Akademiczki nie miały swojego dnia. Od początku raziły nieskutecznością i fatalnie rzucały z dystansu. Zza linii rzutów za trzy punkty trafiły dopiero za trzynastym razem. Przy "życiu" utrzymywała je w trzeciej kwarcie Liliana Banaszak (zdobyła 12 punktów i była najskuteczniejsza w Enei AZS), ale w końcówce spotkania i jej zaczęło brakować sił. Druga na liście punktujących była Karolina Stefańczyk, choć zdołała zebrać na swoim koncie tylko 8 "oczek".

Lepiej weszły w spotkanie podopieczne Macieja Brodzińskiego, bo po pierwszej kwarcie prowadziły 22:16. Niestety w drugiej odsłonie półfinałowego starcia poznanianki kompletnie straciły skuteczność. Po przerwie próbowały jeszcze dogonić rywalki, ale im dłużej trwał mecz, tym przewaga sosnowiczanek rosła. W końcówce trener MUKS puścił do boju rezerwowe, oszczędzając siły podstawowych zawodniczek na niedzielne derby. Najwięcej punktów dla MUKS zdobyły Weronika Papiernik 12 i Aleksandra Zięmborska 10.

W ekstraklasie koszykarzy arcyważne spotkanie przegrali zawodnicy BM Slam Stali Ostrów. W wyjazdowym starciu z sąsiadem z tabeli, Kingiem Szczecin ekipa Łukasza Majewskiego przegrała 73:75. Ostrowian rozmontował nowy nabytek szczecinian, Amerykanin Isaiah Briscone (16 punktów), który ma za sobą występy w NBA. Najwięcej punktów dla Stalówki zdobyli Jay Threatt 14, Daniel Szymkiewicz i Paulius Dambrauskas (obaj po 12).

Wreszcie w I lidze koszykarzy od gry w play-off oddaliła się też Timeout Polonia Leszno, przegrywając na wyjeździe z Pogonią Prudnik 84:87. Biofarm Basket Poznań zagra w niedzielę o godz. 17 w hali CityZen przy Drodze Dębińskiej z Zetkamą Doral Nysa Kłodzka. Warto być na tym meczu nie tylko, by dopingować zawodników Biofarmu, ale też po to, by zobaczyć w przerwie spotkania akcję promującą Halowy Puchar Europy laskarzy, rozpoczynający się w piątek w Poznaniu.