Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół: 15 sierpnia święci się w parafiach zioła i kwiaty

Karolina Koziolek
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest co roku bardzo uroczyście obchodzone w bazylice w Licheniu
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest co roku bardzo uroczyście obchodzone w bazylice w Licheniu Fot. Waldemar Wylegalski
15 sierpnia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W Polsce jest to święto wolne od pracy. W wielu parafiach święci się wtedy bukiety suszonych ziół i kwiatów, które mają mieć lecznicze właściwości.

- Jest to jedna z największych uroczystości kościelnych. Od dawna czczona też w kościołach wschodnich - mówi ks. Jacek Grys z parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śmiglu. - Upamiętnia fakt iż po zaśnięciu Maria została wzięta mocą Bożą do nieba. Nie tylko jej dusza, ale także ciało. To ten moment, na który wszyscy wierzący dopiero czekają - tłumaczy duchowny.

Ze względu na szczególny kult maryjny w Polsce święto jest obchodzone u nas bardzo uroczyście. Jedne z największych obchodów mają miejsce na Jasnej Górze i w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Wielkopolsce miejsce największego kultu maryjnego to Górka Klasztorna koło Łobżenicy, gdzie mieści się najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne, w którym w 1079 roku Matka Boska miała objawić się młodemu pasterzowi. Obecnie znajduje się tam, uważany za cudowny, obraz Matki Boskiej Góreckiej.

Święto jest obchodzone w sposób szczególny we wszystkich parafiach pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, także w tych mniejszych.

- Mamy uroczystą sumę odpustową o 11.30, na którą zapraszamy księży z innych parafii - opowiada ks. Jacek Grys. - To święto całej miejscowości. Mieszkańcy zapraszają swoje rodziny z innych zakątków województwa, by wspólnie świętować - mówi.

Jak opowiada ks. Grys, tego dnia tuż po sumie odpustowej odbywa się też specjalna procesja eucharystyczna z figurą i obrazem Matki Boskiej, w której uczestniczą mieszkańcy oraz goście.

PRZECZYTAJ TAKŻE: O przeciwnikach krzyża: Bluźnierstwo, pogarda dla krwi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski