Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w sanepidzie w Poznaniu. Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE nie przyjmuje próbek na badania

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Od 8 grudnia Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii przy ul. Nowowiejskiego 60 w Poznaniu nie przyjmuje żadnych próbek do badań mikrobiologicznych.
Od 8 grudnia Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii przy ul. Nowowiejskiego 60 w Poznaniu nie przyjmuje żadnych próbek do badań mikrobiologicznych. pixabay
Zmiany w funkcjonowaniu Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii przy ul. Nowowiejskiego 60 w Poznaniu nastąpiły z powodu koronawirusa wykrytego u pracowników. Próbek nie przyjmują też te stacje powiatowe w Wielkopolsce, które nie mają własnego laboratorium - jak PSSE w Szamotułach. Osoby, które chcą zacząć pracę - między innymi z żywnością - bez badania nie mogą do niej przystąpić. Do kiedy potrwa przerwa w wykonywaniu badań? Zapytaliśmy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Od 8 grudnia Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii przy ul. Nowowiejskiego 60 w Poznaniu nie przyjmuje żadnych próbek do badań mikrobiologicznych. To tu kierowani byli pracownicy, którzy chcieli zacząć pracę między innymi z żywnością.

- Mam firmę produkującą gotowe dania, przed świętami zazwyczaj zatrudniamy więcej ludzi. I ten rok nie jest wyjątkiem. Jednak kiedy chciałem wysłać potencjalnych pracowników na badania w kierunku nosicielstwa, okazało się, że laboratorium w Poznaniu jest zamknięte - mówi pan Łukasz spod Poznania.

Sprawdź też

Badanie laboratoryjne na nosicielstwo pałeczek bakterii Salmonella, Shigella, które potrzebne jest do pracy między innymi z żywnością, wykonać można w akredytowanych laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W Poznaniu takie laboratorium przy ul. Nowowiejskiego 60 jest zamknięte.

Poznańscy seniorzy przez pandemię nie mogą tulić noworodków, więc dziergają dla nich świąteczne upominki:

Jak się okazało, laboratorium w Poznaniu wstrzymało pracę z powodu koronawirusa. Nie przyjmują tu też próbek do innych badań mikrobiologicznych, parazytologicznych, wirusologicznych oraz sporali. - Pracownicy laboratorium przebywają w izolacji. W związku z brakiem kadry nie będziemy przyjmować próbek tak długo, aż pracownicy nie wrócą do zdrowia i do wykonywania swoich obowiązków - tłumaczy Wiesława Kostuj, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Ptasia grypa na fermie pod Wolsztynem. Ponad 900 tys. kur zagazowano. Obiekt zdezynfekowano. To 11 ognisko w Wielkopolsce

W Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE - jak i w tych przy powiatowych stacjach - są też przewidziane świąteczne przerwy w pracy, dlatego może się okazać, że będzie ono zamknięte dłużej. Natomiast laboratoria w powiatach mogą rozpocząć taką przerwę już za tydzień.

- Przy dziewięciu powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych działają też laboratoria, które mogą wykonać badanie na nosicielstwo pałeczek bakterii Salmonella, Shigella. Jednak przed udaniem się do innego miasta najlepiej skontaktować się z wybraną powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną telefonicznie i zapytać o szczegóły - kiedy przyjmują próbki i na jakich zasadach - mówi Wiesława Kostuj.

W Wielkopolsce swoje laboratoria ma 9 Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych:

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie
ul. św. Wawrzyńca 18, 62-200 Gniezno.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie
ul. Niepodległości 66, 64-100 Leszno.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu
ul. Kościuszki 6, 62-800 Kalisz.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie
ul. Wąska 2, 63-200 Jarocin.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koninie
ul. Staszica 16, 62-500 Konin.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krotoszynie
ul. Floriańska 10, 63-700 Krotoszyn.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wielkopolskim
Laboratorium zacznie działać po 11 grudnia.
ul. Kościuszki 6, 62-800 Kalisz.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile
al. Wojska Polskiego 43, 64-920 Piła.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kępnie
Nie przyjmuję próbek od 11 grudnia.
ul. Pocztowa 1-3, 63- 600 Kępno.

Wcześniej, przy ograniczeniach w funkcjonowaniu laboratorium w Poznaniu, badanie można było wykonać za pośrednictwem laboratorium medycznego Diagnostyka. Wtedy próbki były oddawane w ich placówkach, a badane właśnie w jednym z 9 wielkopolskich laboratoriów przy powiatowych stacjach. Jednak w tym przypadku na infolinii Diagnostyki poinformowano nas o braku takiej możliwości.

- Dostaliśmy informację, że do odwołania zostało wstrzymane przyjmowania próbek kału na badanie w kierunku salmonelli w punktach pobrań, które podlegają pod bazę poznańską - mówi Karolina Baranowska, kierownik działu informacji w laboratoriach Diagnostyka.

Potwierdzają to też zastępca dyrektora ds. laboratoryjnych Diagnostyki w Poznaniu: - Zdecydowaliśmy o wstrzymaniu przyjmowania próbek do badania na nosicielstwo pałeczek bakterii Salmonella, Shigella, ponieważ jedynym naszym podwykonawcą jest laboratorium WSSE w Poznaniu. Podczas poprzedniego ograniczenia w funkcjonowaniu laboratorium WSSE, laboratorium przy powiatowej stacji sanitartno-epidemiologicznej w Lesznie zgodziło się zbadać dla nas bardzo ograniczoną ich liczbę - Tłumaczy mgr Rafał Szuba. Obecnie wiemy, że sanepid leszczyński od 21 grudnia do co najmniej 6 stycznia 2021 wstrzymuje przyjmowanie badań, ale mogą nas wesprzeć w pojedynczych przypadkach. Tak 10 grudnia, dzięki współpracy z laboratorium przy PSSE w Lesznie, możemy przyjąć dosłownie kilka próbek, podobnie jak w następnym tygodniu - dodaje zastępca dyrektora.

- Byliśmy też poproszeni przez WSSE o przyjęcie wykonania innych badań. Tak, na przykład, zadeklarowaliśmy wykonanie badań sporali (badanie kontrolujące poprawność sterylizacji np. w gabinetach stomatologicznych). Ponieważ możemy przeprowadzić tego typu badania samodzielnie - dodaje Rafał Szuba z Diagnostyki.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski