Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola w klubach: środki odurzające, alkohol bez akcyzy i naruszenia prawa autorskiego

Kamil Babacz
Wielkopolska policja opublikowała oświadczenie dotyczące kontroli w klubach przeprowadzonej w nocy z piątku na sobotę.
Wielkopolska policja opublikowała oświadczenie dotyczące kontroli w klubach przeprowadzonej w nocy z piątku na sobotę. archiwum polskapresse
Wielkopolska policja opublikowała oświadczenie dotyczące kontroli w klubach przeprowadzonej w nocy z piątku na sobotę.

- Działania to wspólna akcja policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wraz z urzędnikami Urzędu Celnego, Urzędu Kontroli Skarbowej oraz inspektorami związku STOART i ZAIKS. - informuje Dawid Marciniak z zespołu prasowego policji w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE:
Policja z karabinami w poznańskich klubach!

Kontrola, która odbyła się w nocy z piątku na sobotę, dotyczyła trzech klubów dyskotekowych (HAH, Projekt LAB i Cafe Mięsna) oraz jednego pubu w okolicach Starego Rynku w Poznaniu - Dragona. W przypadku pubu policjanci jedynie asystowali. W klubach policja brała czynny udział w kontroli.

- Były to czynności kontrolne w zakresie nielegalnego, bezumownego odtwarzania utworów muzycznych, legalności sprzedawanych wyrobów alkoholowych oznaczonych znakiem akcyzy, nieprawidłowości w ewidencjonowaniu sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych - informuje Marciniak.

Policja zatrzymała trzy osoby, w tym jednego z DJ-ów, które miały przy sobie susz roślinny. Posiadanie środków odurzających zagrożone jest karą do 3 lat.

Kontrolerzy skarbowi wykryli nieprawidłowości przy ewidencjonowaniu sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych. Urząd Kontroli Skarbowej nałożył mandaty karne sześciu osobom na łączną kwotę 1500 złotych. Ujawniono także wyroby alkoholowe bez wymaganych znaków akcyzy.

Policja informuje także, że zabezpieczono nielegalne nośniki z zawartością plików muzycznych.

- Jak ustalono żaden z pracujących w klubach DJ-ów nie posiadał stosownych licencji. Oznacza to, że doszło do nielegalnego bezumownego publicznego wykorzystywania cudzej twórczości w ramach organizowanych imprez o charakterze dyskotekowym. Jest to naruszenie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, za co grozi kara do 5 lat więzienia - czytamy w oświadczeniu policji.

Warto zaznaczyć, że tzw. licencja DJ-ska ZPAV dotyczy jedynie odtwarzania muzyki z kopii oryginalnych nagrań. Odtwarzanie oryginalnych nagrań, np. płyt winylowych, nie wymaga posiadania licencji DJ-skiej, jeśli klub ma podpisaną umowę z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Strona internetowa, na której można dokonać zakupu licencji ZPAV, aktualnie nie działa. Według naszych informacji, dostęp na nią jest niemożliwy od kilku tygodni.


TO WARTO PRZECZYTAĆ:


WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski