Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na Poznańskiego Wolontariusza Roku 2023 rozstrzygnięty!

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Nagrodę w kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej otrzymała Maria Andruchiw
Nagrodę w kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej otrzymała Maria Andruchiw CK Zamek
Maria Andruchiw, wolontariuszka, społeczniczka i aktywistka została Poznańską Wolontariuszką Roku 2023 w kategorii Indywidualnej. Nagrody przyznano jeszcze w sześciu kategoriach. Laureatów poznaliśmy w czwartek, 7 grudnia podczas gali w CK Zamek.

Do 23. edycji konkursu Poznański Wolontariusz Roku zgłoszono niespełna 80 osób, organizacji i grup nieformalnych, które rywalizowały w sześciu kategoriach głównych. Dodatkowo po raz kolejny została przyznana również Nagroda Mieszkańców. Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu i statuetki, otrzymali także nagrody finansowe, których łączna pula wynosi blisko 25 tys. zł.

Czytaj też: Przed budynkiem fundacji “Redemptoris Missio” w Poznaniu postawiono ogromny kontener. Czas go wypełnić. Pomóc może każdy!

- W Poznaniu aktywnie działa około 1800 organizacji pozarządowych i jak wynika z badań, każda z nich współpracuje średnio z 25 wolontariuszami. Ta ogromna skala zaangażowania społecznego poznanianek i poznaniaków daje efekty na wszystkich płaszczyznach działalności społecznej: od wspierania osób ze specjalnymi potrzebami, poprzez dbanie o środowisko naturalne i lokalną społeczność, po organizację dużych imprez kulturalnych i sportowych

- mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

  • Nagrodę w kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej otrzymała Maria Andruchiw. To wywodząca się ze środowiska polonijnego w Ukrainie wolontariuszka, społeczniczka, aktywistka i działaczka kulturalna. Skupia się na pomocy i wspieraniu m.in. obywateli Ukrainy w Poznaniu i Wielkopolsce już od 2016 roku. Ponadto jest założycielką i kierowniczką sztabu wolontariackiego "Sztab Aniołów", którego celem jest pomoc humanitarna Ukrainie.
  • W kategorii Wolontariat Pracowniczy zwyciężył Wunderman Thompson Technology. Wolontariat w firmie bazuje na potrzebach pracowników, którzy mogą zgłaszać swoje projekty. W ten sposób działają na rzecz edukacji, niwelowania wykluczeń i różnic społecznych oraz ekologii. Współpracują też z poznańskimi uczelniami jako członkowie rad pracodawców.
  • W kategorii Wolontariat zwyciężyli w niej uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza. Młodzież z "Kasprowiczówki" przez realizację swoich pasji i wspólnych aktywności - jak pisanie i wydawanie poezji, organizowanie wydarzeń czy przygotowywanie jedzenia - wspiera jadłodajnie i dwóch chłopców zmagających się z ciężkimi chorobami.
  • Nagroda w kategorii Wolontariat Zespołowy w tym roku powędrowała do Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego. To zespół wyjątkowych ludzi, którzy każdego dnia dokonują niezwykłych czynów. Ich celem jest nie tylko ratowanie życia i poprawianie jakości dni osób z trudnościami na tle zdrowia psychicznego, ale także zachęcanie innych do wiary w siebie i realizacji marzeń.
  • Statuetka w kategorii Wolontariat Młodzieżowy trafiła do Apolonii Boczko. To wolontariuszka Fundacji Wózkowicze. Pomaga przy organizacji licznych wydarzeń, promuje misję organizacji oraz wspiera w jej widoczność w mediach społecznościowych. Jej zaangażowanie, chęć pomocy, uwaga i empatia w połączeniu z jej młodym wiekiem daje nadzieję i jest ogromnym potencjałem.
  • W kategorii Wolontariat Senioralny nagrodę otrzymała Lidia Sufinowicz. Działa jako wolontariuszka w Poznańskim Towarzystwie Amazonki od 2004 roku, obecnie od kilku lat już szefuje tej ochotniczej organizacji wolontariuszek. Prowadzi też od lat jednoosobowo telefon wsparcia dla pacjentek onkologicznych. Poza tym w ramach wolontariatu organizuje i bierze czynny udział w wydarzeniach profilaktycznych na terenie Poznania i w jego okolicach.
  • Nagrodę Mieszkańców zdobyli "Kanapkowicze ze Swarzędza". To grupa ludzi, którzy od rozpoczęcia pandemii przez cały czas, aż do teraz, przyjeżdżają przygotowywać kanapki dla osób ubogich z Poznania i okolic pojawiających się w Jadłodajni sióstr elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu. W każdy poniedziałek prosto z pracy, od razu po zajęciach w szkole czy po wykładach na poznańskich uczelniach - przyjeżdżają na Łąkową, zakładają fartuchy, zakasują rękawy do pracy, aby kawałek swojego serca oddać ubogim.
Prace na Starym Rynku w Poznaniu cały czas trwają. Nie udało się dotrzymać terminu 20 listopada, kiedy - według zapowiedzi urzędników - miały zostać ukończone zasadnicze prace budowlane. Odwiedziliśmy Stary Rynek w Poznaniu w środowe przedpołudnie, kiedy termometr pokazywał minus trzy stopnie Celsjusza. Jak się okazuje, mróz robotnikom niestraszny i nawet przy niesprzyjających warunkach pracują w pocie czoła. Co w tej chwili dzieje się na placu budowy? Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Pogoda pod psem, ale robić trzeba! Tak teraz wygląda remonto...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski