Koniec marzeń po horrorze! Polska znów nie zagra na mistrzostwach świata

Zbigniew Czyż
Piotr Kowala / PAP
Reprezentacja Polski w futsalu po raz kolejny nie zdołała awansować na mistrzostwa świata. W rewanżowym meczu barażowym o udział w mundialu w Uzbekistanie "Biało-Czerwoni" zremisowali w Zagrzebiu z Chorwacją 2-2 (0-1). Ponieważ w pierwszym meczu w Koszalinie przegrali 2-3 to Chorwacja wystąpi na MŚ. Jedyny jak dotąd raz Polacy zagrali na najważniejszym turnieju w 1992 roku w Hongkongu.

Biało-Czerwoni mogli awansować na mistrzostwa świata bezpośrednio z grupy, ale w decydującym spotkaniu przegrali z Ukrainą 3:5. Korzystny bilans dał jednak drugą szansę podopiecznym Błażeja Korczyńskiego w barażach. W pierwszym spotkaniu w Koszalinie mimo dobrej postawy Polacy przegrali 2-3.

W rewanżu, w stolicy Chorwacji naszą kadrę czekało trudne zadanie. Chorwacja plasuje się nieco wyżej w rankingu FIFA. Dwa lata temu pokonała naszą reprezentację podczas mistrzostw Europy (3:0).

W 5. minucie bardzo mocno z dystansu uderzał Mikołaj Zastawnik, ale piłka przeleciała tuż obok prawego słupka bramki gospodarzy. W pierwszej połowie Polacy naciskali zespół gospodarzy, robili to jednak nieskutecznie.

W 16. minucie Chorwaci zadali cios. Po składnej akcji Sekulić zgrał piłkę do wbiegającego Marinovicia. Kapitan gospodarzy nabiegł idealnie na piłkę i oddał potężny strzał wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie 1-0. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza część meczu.

Po zmianie stron Polacy próbowali doprowadzić do wyrównania. W 24. minucie w sytuacji sam na sam znalazł się Waldemar Sobota, ale skuteczną interwencją popisał się bramkarz gospodarzy.

Na dziesięć minut przed końcem spotkania Chorwaci zdobyli drugą bramkę. Świetną akcję na lewej stronie boiska przeprowadził Marinović. Kapitan Chorwacji zdecydował się na uderzenie, które Polacy zdołali zablokować, ale piłka spadła pod nogi Sekulicia, który z bliskiej odległości skierował ją do pustej bramki.

Po stracie gola Polacy zaryzykowali i zaczęli grać z lotnym bramkarzem. Gra w przewadze przyniosła powodzenie w 35. minucie. Nasz zespół wyprowadził szybki kontratak. Z uderzeniem Jankowskiego poradził sobie Primić, ale przy dobitce Skiepki już sobie nie poradził i było 1-2.

Na niespełna trzy minuty przed końcem czerwoną kartkę zobaczył reprezentant Chorwacji Postruzin, Polacy grali z przewagą jednego zawodnika i na 50. sekund przed końcem spotkania wykorzystali okazję. Po golu Kubika zrobiło się 2-2, ale "Biało-Czerwoni" nie zdołali odrobić strat z pierwszego meczu. Chorwacja zremisowała z Polską 2-2 i to ona zagra za kilka miesięcy na mistrzostwach świata.

Polacy wystąpili na mundialu tylko raz – w 1992 roku. Biało-Czerwoni zakończyli wtedy turniej w Hongkongu na ósmym miejscu.

10. Mistrzostwa Świata w Futsalu odbędą się na przełomie września i października 2024 roku w Uzbekistanie. Będzie to pierwszy turniej FIFA w tym kraju i czwarty turniej Mistrzostw Świata w Azji. Poprzednie odbyły się w 1992 roku w Hongkongu, w 2004 w Chińskim Tajpej oraz w 2012 w Tajlandii. Tytułu broni reprezentacja Portugalii, która w finale w 2021 roku pokonała Argentynę 2-1.

W finałach zagrają dwadzieścia cztery drużyny.