Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacja: System PEKA świętuje pierwsze urodziny [ZDJĘCIA]

Mikołaj Woźniak
Komunikacja: System PEKA świętuje pierwsze urodziny [ZDJĘCIA]
Komunikacja: System PEKA świętuje pierwsze urodziny [ZDJĘCIA] Mikołaj Woźniak
1 lipca 2014 roku zaczął funkcjonować System PEKA. Wprowadzenie go w dużym stopniu zmieniło komunikację w mieście. Z okazji urodzin PEKI wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski i dyrektor ZTM Bogusław Bajoński spotkali się z mieszkańcami, aby opowiedzieć o tym, co już udało się zrobić i zdradzić plany na przyszłość.

- Hitem po pierwszym roku funkcjonowania systemu PEKA okazała się tPortmonetka – mówił na przystanku przy ulicy Gwarnej, dyrektor ZTM Bogusław Bajoński – Teraz czas na wprowadzanie technologii Parkuj – Jedź, umożliwiającej opłacanie PEKĄ poznańskich parkingów – dodał.

Planowane jest także uruchomienie programów lojalnościowych, integracja systemu z rowerami miejskimi czy koleją. Na te ułatwienia przyjdzie jednak jeszcze poczekać.

- Do osiągnięcia naszego planu minimum liczby użytkowników Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, czyli 400 tysięcy, brakuje nam już tylko 27 tysięcy osób – tłumaczy zastępca prezydenta Poznania, Maciej Wudarski i szacuje, że cel uda się spełnić do końca tego roku.

Jeszcze pół roku temu ludzie nie do końca wiedzieli, jak działa system, stąd mogły powstawać problemy. Dziś to się zmieniło i spotykamy się tylko z pozytywnymi opiniami.

Zastępca prezydenta i dyrektor ZTM spotkali się w środę z mieszkańcami, by świętować pierwsze urodziny systemu. Osobom korzystającym z komunikacji miejskiej, przez cały dzień rozdawano upominki związane z PEKĄ. Niektórzy mogli nawet otrzymać darmowe karty na okaziciela doładowane na kwotę 15 zł.

– Do tej pory nie korzystałem z tego systemu, teraz dostałem kartę i może, jeśli się sprawdzi, wyrobię sobie własną PEKĘ – mówił nam, obdarowany pan Wojtek.

– Jestem bardzo zadowolona z działania systemu. Dzięki niemu nie muszę stać w kolejkach, tak jak kiedyś – dodaje inna korzystająca z transportu miejskiego osoba.

Wraz z wprowadzeniem Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, zmieniły się też ceny biletów okresowych dla uczniów i studentów – Ceny nie są najgorsze, regularnie korzystam z upustów dla osób uczących się. Dla innych PEKA to chyba też dobre rozwiązanie, choć nadal zauważam w nim wady. Dużym minusem jest to, że trzeba odbić kartę przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu – jeśli tego nie zrobisz, zapomnisz, nie zdążysz pojawia się problem, bo nalicza ci więcej pieniędzy – wyjaśnia nam student spotkany w pobliżu Politechniki.

Zobacz też:

Z okazji urodzin PEKI na ulicę wyjechał specjalny tramwaj a najmłodsi mogli zrobić sobie zdjęcie z symbolem miasta – koziołkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski