Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komornik ile może zabrać

Milena Kochanowska
Skargę kierujemy do sądu rejonowego, przy którym działa komornik w ciągu tygodnia od zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia
Skargę kierujemy do sądu rejonowego, przy którym działa komornik w ciągu tygodnia od zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia 123 RF
Długi można egzekwować z pensji, ale także z emerytury lub renty. Z umowy-zlecenia nie zawsze można ściągać dług bez ograniczeń. To warto wiedzieć!

Komornik ile może zabrać
1 Alimenty. W postępowaniu egzekucyjnym, czyli podczas ściągania należności, charakter uprzywilejowany mają roszczenia alimentacyjne. Zgodnie z Kodeksem pracy, z wynagrodzenia za pracę komornik ma prawo potrącić nam przy egzekucji alimentów kwoty do wysokości 3/5 pensji, po odliczeniu należnych podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne. W pełnej wysokości może zaś nam zabrać nagrodę z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Komornik ile może zabrać
2 Z rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy komornik może prowadzić egzekucję na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości. Ze stypendiów i zapomóg przyznawanych przez skarb państwa, może ściągać kwoty do 3/5 ich części, a ze świadczeń z ubezpieczeń osobowych i odszkodowań – w wysokości 3/4.

Komornik ile może zabrać
3 Inne należności lub zaliczki pieniężne można nam potrącać do wysokości połowy wynagrodzenia. Wolna od potrąceń jest wówczas kwota pensji do wysokości wynagrodzenia minimalnego – po odliczeniu składek na ubezpieczenie i zaliczki na podatek dochodowy. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota wolna od potrąceń zmniejsza się proporcjonalnie do tego wymiaru.

Komornik ile może zabrać
4 Nasze długi można też egzekwować z emerytury lub renty. Płatnik renty może więc potrącać należności ze świadczeń po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Renciście, który nie płaci alimentów, można zabrać co miesiąc kwotę do 60 proc. renty (podobnie jest z emeryturą). Inne należności mogą być egzekwowane do wysokości 25 proc. świadczenia. Przy egzekucji świadczeń alimentacyjnych i sum innych niż one, wolna od potrąceń jest zawsze kwota odpowiadająca 50 proc. najniższej emerytury lub renty. Obecnie najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 880,45 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 675,13 zł.

Komornik ile może zabrać
5 Umowa-zlecenie jak i umowa o dzieło są umowami cywilno-prawnymi, więc nie stosuje się tu żadnych ograniczeń. Komornik może więc zająć całą należność wynikającą z takiej umowy. UWAGA! Jeśli jednak, świadczenie to jest świadczeniem powtarzającym się i utrzymuje się z niego zleceniobiorca wraz z rodziną, to w takim przypadku do egzekucji będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Z zarobionych pieniędzy można wówczas egzekwować tylko takie kwoty jak z wynagrodzenia za pracę.

Komornik ile może zabrać
6 Jeżeli komornik zajmie nam całe wynagrodzenie, które jest świadczeniem z umowy-zlecenia powtarzającym się i mającym zapewnić utrzymanie nam i naszej rodzinie, możemy złożyć skargę na czynności komornika.

Komornik ile może zabrać
7 Skarga na czynności komornika. Podstawę skargi stanowi art. 833, par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, stosownie do którego do zajęcia świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, stosuje się przepisy Kodeksu pracy (art. 87 Kp) o ochronie wynagrodzenia. Skargę kierujemy do sądu rejonowego, przy którym działa komornik w ciągu tygodnia od dnia zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia.

Komornik ile może zabrać
8 Komornik nie może ściągać jakichkolwiek należności np. z alimentów, zasiłków i dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych, porodowych i dla sierot zupełnych oraz zaliczki, którą dostajemy od szefa na paliwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski