Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Unia 100 w Swarzędzu podsumowało jubileusz 100-lecia Unii i swoją działalność w ostatnich dwunastu miesiącach

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Jedną z inicjatyw Koła Unia 100 było zasadzenie 100 drzewek na 100-lecie Unii Swarzędz
Jedną z inicjatyw Koła Unia 100 było zasadzenie 100 drzewek na 100-lecie Unii Swarzędz Fot. Koło Unia 100
Koło Unia 100, dbające o historię Unii Swarzędz, podsumowało swoją działalność w roku jubileuszu 100-lecia swarzędzkiego klubu. Nie zabrakło w nim akcentów związanych z naszą redakcją, a konkretnie z artykułem Huberta Ossowskiego z 1 września o funkcjonowaniu drużyny piłkarskiej w Swarzędzu w latach II wojny światowej.

Zobacz też: Szymon Wierzbicki z AZS Poznań piąty na żeglarskich MŚ w Omanie

A oto podsumowanie działalności Koła Unia 100 przesłane przez jego członków, Wiesława Zaporowskiego i Eugeniusz Dobińskiego.

1. przygotowaliśmy wystawę z okazji 100-lecia Unii,
2. przeprowadziliśmy akcję Sportowy Znicz Pamięci – przed 1 listopada zapaliliśmy znicze u 180 byłych zawodników, trenerów, działaczy na cmentarzach swarzędzkich, poznańskich, także w Kostrzynie, Pobiedziskach, Spławiu, Bochni i Warszawie. Znicz zapaliliśmy również w miejscach ważnych dla społeczności Swarzędza – przed dwoma tablicami przed kościołami, poświęconymi powstańcom wielkopolskim, przed tablicą upamiętniającą strajk dzieci z 1906/1907 oraz przed Dębem Pamięci, poświęconym zamordowanemu w Charkowie Feliksowie Melosikowi (przedwojennemu zawodnikowi Unii Swarzędz)
3. na nasz wniosek hali miejskiej nadano imię Zdzisława Schneidera,
4. na nasz wniosek zostało posadzonych 100 drzew na 100-lecie Unii
5. w prasie lokalnej – „Prosto z Ratusza” (gazeta-miesięcznik wydawany przez urząd miasta) przez cały rok zamieszczamy artykuły poświęcone „Zasłużonym dla Unii” . Na dzień dzisiejszy napisaliśmy artykuły o:
- współzałożycielu i I prezesie Unii Marianie Zaporowskim
- braciach Zenonie, Aleksym i Janie Baranowskich – Zenon olimpijczyk z 1956 r., później trener młodzieży w Unii, Aleksy zapaśnik, trener, działacz, Jan – zapaśnik, piłkarz, wierny kibic,
- braciach Kaźmierczakach – 5 braci grało w piłkę, potem byli działaczami, w czasie II wojny światowej zostali wywiezieni do Warszawy, tam również grali w piłkę, m.in. umówili się na mecz z gestapowcami (wówczas był zakaz uprawiania sportu), wygranym przez zespół złożony w większości z zawodników Unii Swarzędz 2:1 o tych braciach wspomniał Pan Hubert Ossowski w artykule, który ukazał się w Głosie 1 września,
- Andrzeju Fischerze – uczestniku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1974 r.
- Tadeuszu Kąkolewskim – uprawiał zapasy, piłkę nożną, podnoszenie ciężarów (założył sekcję podnoszenia ciężarów), lekką atletykę, był sędzią w tych konkurencjach, na 90-lecie Unii wspólnie z synem Jackiem Kąkolewskim napisali książkę o Unii (Pan Tadeusz zmarł 0.5 roku przed oficjalnymi obchodami 90-lecia Unii). W książce zostały wykorzystane materiały, które Pan Tadeusz zbierał przez całe swoje życie
- Stefanie Szczublewskim – przedwojennym piłkarzu, w czasie II wojny światowej grał w obozie koncentracyjnym – proszę spojrzeć na wspomniany artykuł Pana Huberta Ossowskiego – również napisał o tym meczu, po wojnie był przez blisko 30 lat (z przerwami) prezesem Unii Swarzędz,
- Zbigniewie Jonczyku – artykuł ukaże się w grudniu, w 1950 r. był mistrzem Polski w zapasach, w 1953 i 1954 był wicemistrzem Polski. Nadto nie można wykluczyć, że zdobył więcej medali na zawodach tego rodzaju, ale w Polskim Związku Zapaśniczym nie mają pełnych danych dotyczących mistrzostw Polski w latach 50-tych. Ponadto uprawiał podnoszenie ciężarów, w 1953 r. przez krótki okres czasu był prezesem Unii. Będąc jeszcze zawodnikiem trenował swarzędzką młodzież. W sumie trenerem w Swarzędzu był blisko 30 lat, później jeszcze kilka lat trenował młodzież w Kobylnicy. Jego wychowankami byli wielokrotni medaliści mistrzostw Polski w zapasach – bracia Jan, Ludwik i Wacław Plutowie, Włodzimierz Kamiński, Józef Wanat, Stanisław Antkowiak, Marian Dykier, Włodzimierz Puwałowski, Maciej Krakowski i wielu innych,
- Pawle Bocianie – piłkarzu Unii. Występował też w zespołach Olimpii Poznań, później Lechu Poznań. Grał również w Fortunie Duseldorf. Obecnie jest działaczem – pracuje w Swarzędzkim Centrum Sportu i Rekreacji
- Zdzisławie Schneiderze – 9-krotnym mistrzu Polski w zapasach w stylu klasycznym. Pan Zdzisław po zakończeniu kariery przez blisko 50 lat trenował swarzędzką młodzież.
Nadto członkowie Koła przeprowadzili prelekcje w Towarzystwie Miłośników Ziemi Swarzędzkiej o Zenonie Baranowskim.
Kolejną prelekcję, tym razem o Unii, członkowie przeprowadzili w swarzędzkim muzeum z grupą swarzędzkich seniorów.
Członkowie są autorami obszernego artykułu o Unii w ukazującym się w Swarzędzu „Informatorze Spółdzielczym” (gazeta wydawana przez Spółdzielnię Mieszkaniową, dociera do m.in. mieszkańców osiedli)
Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy III Memoriał im. Zenona Baranowskiego w biegach dla młodzieży.
Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy II Integracyjny Bieg Sztafetowy im. Romana Firlika (integracyjny, bowiem w sztafecie obowiązkowy był udział 5 dziewczyn i 5 chłopaków z danej szkoły, ojca i matki dzieci uczęszczających do tej szkoły, nauczyciela ze szkoły i tzw. przyjaciela szkoły. Uczestnicy mieli do pokonania różne dystanse od 400 m do 1200 m – łącznie 10 km.)
Byliśmy inicjatorami przeprowadzenia Turnieju Piłkarskiego O Złoty Strug im. Jerzego Bociana.
Możemy też pochwalić się udzieleniem pomocy w zbieraniu materiałów, głównie zdjęć do uaktualnionej książki o Unii Swarzędz, napisanej na 100-lecie przez Pana Jacka Kąkolewskiego.
Dla członków i przyjaciół naszego Koła zorganizowaliśmy kartki na święta wielkanocne oraz dla kobiet na Dzień Kobiet.
Władze miasta, doceniając nasze działania, zorganizowały dla naszych członków wyjazd do Wrocławia, gdzie m.in. zwiedziliśmy stadion Śląska Wrocław oraz Panoramę Racławicką.
Należy również wspomnieć, że od początku naszej działalności prowadzimy – pisaną ręcznie – kronikę.
W uwagi na pandemię ograniczyliśmy nasze spotkania (wcześniej spotykaliśmy się co miesiąc, na spotkania zapraszaliśmy ciekawe osoby ze świata sportu i nie tylko, np. Czesława Cybulskiego, Ireneusza Goldę- jest też naszym członkiem, Zbigniewa Orywała, Marka Łbika, Pawła Wojtalę, Wojciecha Lipońskiego, Kacpra Majchrzaka i wielu innych.
Zorganizowaliśmy spotkanie podsumowujące 5-lecie naszej działalności. Każdy uczestnik otrzymał podziękowanie na współpracę (laurkę) wraz z nową książką o Unii Swarzędz.
Przekazaliśmy dane, które wykorzystał Pan Hubert Ossowski do artykułu, o którym była mowa wyżej.
Na 100-lecie Unii został przygotowany kilkunastominutowy film o naszym klubie, w czasie którego były również wykorzystane materiały zgromadzone przez nas oraz wypowiedział się o Unii jeden z naszych członków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski