MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny szpital w Wielkopolsce przystąpi do programu kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego

RED
Łącznie w Wielkopolsce z programu KOS-zawał skorzystało już prawie 4 tys. pacjentów
Łącznie w Wielkopolsce z programu KOS-zawał skorzystało już prawie 4 tys. pacjentów Archiwum Polska Press
Szpital Specjalistyczny w Pile to kolejna placówka w województwie wielkopolskim, która będzie realizować program kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego (KOS-ZAWAŁ). Umowa zawarta ze szpitalem w Pile zakłada, że pacjenci będą mogli korzystać z programu KOS-Zawał od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie w Wielkopolsce program realizowany jest w 11 placówkach.

KOS, czyli kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego obejmuje diagnostykę zawału, terapię zgodną ze wskazaniami klinicznymi, rehabilitację kardiologiczną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w okresie 12 miesięcy od momentu wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

Kompleksowość tego świadczenia oznacza, że pacjent w jednym miejscu uzyska wsparcie na każdym etapie leczenia i rehabilitacji, a także będzie mógł liczyć na opiekę po zakończeniu leczenia szpitalnego.

Zobacz: Pandemia nie zwalnia tempa

od 16 lat

W ciągu 14 dni po opuszczeniu szpitala pacjent powinien móc skorzystać z wizyty koordynująco-kontrolnej obejmującej badanie elektrokardiograficzne (EKG) oraz badania laboratoryjne takie jak: morfologia krwi, stężenie potasu we krwi, stężenie kreatyniny, stężenie białka C-reaktywnego (CRP).

Podczas takiej wizyty pacjent może liczyć także na edukację ze strony pielęgniarki w zakresie przyjmowania leków, odpowiedniego trybu życia i diety.

Program kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego jest realizowany w Wielkopolsce od października 2017 roku. Od tego czasu przystąpiło do niego już 11 placówek. Szpital w Pile będzie 12. podmiotem realizującym KOS w Wielkopolsce.

Zobacz skutki uboczne popularnych leków - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->Wiele osób obawia się szczepionki na koronawirusa, słysząc o możliwych skutkach ubocznych. Tymczasem nawet popularne leki dostępne bez recepty, które wiele osób zażywa regularnie, mogą powodować wiele znacznie gorszych działań niepożądanych takich jak krwiste wymioty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, itp. Zobacz także: Te leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID

Prawie każdy bierze te leki, ale mało kto zna możliwe skutki...

- Jedynym szpitalem w naszym regionie, który spełnia wymogi formalne (m. in. posiada oddział kardiologii inwazyjnej i leczy zawały serca) i mógłby przystąpić do programu, ale tego nie zrobił jest Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie

- mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka wielkopolskiego NFZ.

Łącznie w Wielkopolsce z programu KOS-zawał skorzystało już prawie 4 tys. pacjentów. Każdego roku jest ich coraz więcej. W 2020 roku liczba chorych leczonych w ramach KOS wynosiła 1150, podczas gdy od stycznia do sierpnia tego roku było ich już 1289.

Jak wynika z badań dotyczących polskiego programu KOS, przeprowadzonych przez ekspertów z USA, pacjenci objęci opieką w ramach KOS mają o 33 proc. mniejsze ryzyko zgonu. Co więcej, o 17 proc. rzadziej wymagają hospitalizacji, których przyczyną są problemy sercowo-naczyniowe.

Zobacz też:

Zawał serca to zagrażający życiu stan. Według badań ktoś na świecie ma zawał serca co 40 sekund. Nie każdy problem z sercem daje wyraźne znaki ostrzegawcze. W niektórych przypadkach można nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że właśnie ma się tzw. "cichy zawał serca". Znajomość znaków ostrzegawczych, które świadczą często o zawale serca, mogą wiele zmienić. Zawał serca jest bardzo groźny. Podczas zawału liczy się każda minuta. Znając oznaki i objawy cichego zawału serca, możesz podjąć szybkie działania i uratować życie - może nawet własne!Warto poznać kilka oznak, które zdaniem lekarzy mogą świadczyć o tzw. "cichym" czy "lekkim" zawale serca. Te objawy mogą wskazywać na zawał serca. Oto najważniejsze oznaki, których nie wolno lekceważyć >>>>>

Cichy zawał serca - takie są pierwsze objawy. Oto pierwsze o...

Listę produktów zakazanych dla osób z problemami serca przygotowali kardiolodzy. Jak przygotować dietę, aby jak najmniej obciążać serce? Sprawdzamy, których produktów lepiej unikać, jeśli stwierdzono u nas problemy z sercem. >>>>

Jeśli masz problemy z sercem nie jedz tych produktów. Zobacz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski