Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem w IV fali. Do szpitali trafiają głównie osoby nieszczepione. "To przerażająca większość"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Lekarze przyznają, że ta fala koronawirusa jest bardziej agresywna, niż poprzednie
Lekarze przyznają, że ta fala koronawirusa jest bardziej agresywna, niż poprzednie Fot. Iwona Burdzanowska / Polska Press
W czwartek padł kolejny rekord jeśli chodzi o liczbę zakażeń w obecnej, czwartej fali koronawirusa. Tego dnia odnotowano 15 515. nowych przypadków w całej Polsce. Szpitale są coraz bardziej zapełnione, a jak mówią lekarze, zdecydowaną większość stanowią osoby nieszczepione.

W samej Wielkopolsce w czwartek odnotowano 674 przypadki zachorowań na COVID-19. Największy przyrost zakażonych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców miał miejsce w powiecie leszczyńskim i Lesznie.

Szpital tymczasowy na MTP wypełnił się w ciągu dwóch dni!

Jednak nie tylko liczba nowych przypadków zakażenia może budzić niepokój. W zawrotnym tempie rośnie też liczba hospitalizacji. W ponownie otwartym we wtorek szpitalu tymczasowym na MTP już w czwartek przebywało około 50 pacjentów.

– Pacjenci w przerażającej większości są nieszczepieni i wymagają tlenoterapii z powodu niewydolności oddechowej

– mówi dr Hanna Winiarska.

I dodaje: – Obecne tempo przyjmowania pacjentów jest dużo, dużo większe, niż miało to miejsce przy poprzedniej fali.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Podobnie sytuacja wygląda na oddziale covidowym w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia. Tam w czwartek zajętych było 29 łóżek, w tym 4 respiratorowe, na 36 dostępnych (w tym 12 respiratorowych).

– Większość pacjentów jest w bardzo ciężkim stanie i są to głównie osoby niezaszczepione. Jest duże zróżnicowanie wiekowe - dominuje grupa senioralna, ale sporo jest także pacjentów młodych, m.in. 27-letnia osoba, u której koronawirus zajął 90 proc. powierzchni płuc

– zwraca uwagę prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału.

W pozostałych szpitalach łóżka covidowe również zapełniają się w szybkim tempie. W poznańskim szpitalu MSWiA na 111 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 zajętych było 88. W dziecięcym szpitalu przy ul. Szpitalnej zajętych było 15 na 20.

Ciężkie przypadki zakażenia koronawirusem także u dzieci

Jak mówi prof. Magdalena Figlerowicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera, stan dzieci chorych na COVID-19 znajdujących się w placówce przy ul. Szpitalnej jest bardzo zróżnicowany.

– Mamy dzieci, które mają bardzo ciężkie zapalenie płuc, takie miąższowe, z obrazem tzw. mlecznej szyby, ze znaczną dusznością. Wymagają one wspomaganej tlenoterapii. To jeszcze nie jest stan na respirator, ale jest to ostatni etap przed taką koniecznością

– mówi prof. Figlerowicz.

I dodaje: – Te najcięższe stany obserwujemy u dzieci starszych, nastolatków. Często są to dzieci, które dodatkowo są obarczone chorobami współistniejącymi, albo otyłością, która też jest chorobą, ale niestety powszechnie nie jest w ten sposób traktowana.

Poza Poznaniem również zaczyna brakować łóżek dla zakażonych pacjentów. Szpital w Słupcy łącznie może przyjąć 53 chorych na COVID-19, a już w czwartek leczono tam 44 osoby. Z kolei w Ostrowie Wielkopolskim z 96 dostępnych łóżek covidowych wolnych było tylko 13, a w Grodzisku Wielkopolskim tylko 5 łóżek było pustych.

Czwarta fala różni się od pozostałych nie tylko szybszym tempem zakażeń. Lekarze z oddziałów covidowych zauważają też inne różnice.

– To zakażenie jest dużo bardziej agresywne, a chorzy wymagają o wiele dłuższej hospitalizacji, niż było to przy wcześniejszych falach

– podkreśla prof. Mozer-Lisewska.

Będzie więcej łóżek covidowych w Wielkopolsce

Eksperci nie mają złudzeń, że obecne statystyki, to dopiero początek czwartej fali. Jak mówią, najgorsze dopiero przed nami.

– Prognozy są bardzo pesymistyczne. Ta fala przesuwa się w błyskawicznym tempie – mówi prof. Mozer-Lisewska.

Zobacz: Karmienie przeciwko COVID-19

od 16 lat

W związku z tym wojewoda wielkopolski już teraz planuje, by w najbliższym czasie zwiększyć bazę łóżek covidowych w województwie. Nowe miejsca dla pacjentów z COVID-19 mają pojawić się w:

  • Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia: plus 51 łóżek (w tym 4 resp.),
  • Szpitalu Powiatowy, im. prof. Romana Drewsa w Chodzieży: plus 14 łóżek (w tym 2 resp.),
  • Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej im. Doktora Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu: plus 30 łóżek (w tym 2 resp.),
  • Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Gostyniu: plus 46 łóżek (w tym 2 resp.).
Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Szczepienia jedyną szansą na walkę z pandemią

Medycy wciąż podkreślają, że jedyną szansą na walkę z pandemią i na to, by uniknąć ciężkiego przebiegu zakażenia, a tym samym hospitalizacji, są wyłącznie szczepienia.

W Wielkopolsce wciąż najwięcej osób w pełni zaszczepionych pochodzi z Poznania i powiatu poznańskiego - odpowiednio 68,2 proc. i 62,5 proc. mieszkańców tych regionów przyjęło obie dawki szczepionki.

Dalej na liście najlepiej wyszczepionych znajdują się obecnie powiat szamotulski - 58,8 proc., miasto Konin - 56,2 proc., powiat międzychodzki - 56 proc. i miasto Leszno - 55,5 proc.

Najgorzej w rankingu wypadają z kolei: powiat kaliski - 44,4 proc., kolski - 45,4 proc., turecki - 45,7 proc. oraz ostrowski - 45,7 proc.

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski