Kolarz z Kalisza wygrał 52.Mały Wyścig Pokoju

Robert Domżał
Najlepsi na  IV etapie: 1. Dawid Łączkiewicz Koźminianka Koźmin Wielkopolski, 2. Mikołaj Sójka - KTK Kalisz i 3. Hubert Kowalczyk - Pacific  Toruń
Najlepsi na IV etapie: 1. Dawid Łączkiewicz Koźminianka Koźmin Wielkopolski, 2. Mikołaj Sójka - KTK Kalisz i 3. Hubert Kowalczyk - Pacific Toruń Robert Domżał
Mikołaj Sójka z Kalisza wygrał 52. Mały Wyścig Pokoju. W trakcie czteroetapowej imprezy trzy razy stawał na podium, a raz był na mecie piąty. Wyścig rozgrywano na szosach gmin Dopiewo, Rokietnica Poznań i Tarnowo Podgórne.

Kryterium ulicznym w Tarnowie Podgórnym zakończył się 52. Mały Wyścig Pokoju.
O prymat w czteroetapowym wyścigu rywalizowało 68 kolarzy w wieku 13 i 14 lat, z dwudziestu klubów całej Polski.

Faworytami byli zawodnicy KTK Kalisz, ale dzielnie walczyli z nimi reprezentanci UKS Koźminianka Koźmin Wielkopolski oraz Pacificu Toruń.

Po trzecim etapie, jaki rozegrany został w sobotę na poznańskich Smochowicach, w pierwszej dziesiątce ze stratą zaledwie 41 sek. był też reprezentant KLTC Konin - Marcin Czyszczewski - na miejscu 10., Kamil Przybylak z Gostynia był na miejscu 9., a Przemysław Kusiuk z Jarocina ze stratą do lidera tylko 27 sek był szósty. Na 4. pozycji z czasem tylko o 11 sek. gorszym od prowadzącego sklasyfikowany był Remigiusz Komisarek z LUKS Nowogard. Niewielkie różnice w czasach zawodników zapowiadały zaciętą walkę i niezmiernie szybki etap.

Średnia prędkość liderującego po trzech etapach Damiana Sławka z POM Strzelce Krajeńskie wynosiła 40,29 km/h, a w czasie sobotniego kryterium na poznańskich Smochowicach pędził on nawet z prędkością 46,59 km/h. Etap ten wygrał.

Niedzielne kryterium w Tranowie Podgórnym wygrał z kolei Dawid Łączkiewicz z Koźminianki przed Mikołajem Sójką z KTK Kalisz i Hubertem Kowalczykiem z Pacificu Toruń.
W klasyfikacji końcowej najlepszy okazał się jednak zawodnik KTK Kalisz - Mikołaj Sójka.

Na drugim miejscu sklasyfikowany została Dawid Łączkiewicz, a na trzecim Sławek Damian z LKS POM Strzelce Krajeńskie. Drużynowo wygrał zespół Pacificu Toruń.
Wśród dziewcząt natomiast najlepsza okazała się Weronika Humelt z Koźminianki Koźmin Wielkopolski.

- To był ciężki wyścig. Upał dawał się we znaki. Trzeba było często sięgać po bidon, a rywale byli bardzo mocni - mówił po niedzielnym etapie Hubert Kowalczyk z Pacificu Toruń.
Zwycięzca 52.MWP wraz z kolegami z zespołu w najbliższy czasie pojedzie najprawdopodobniej na wyścig rozgrywany w Czechach.

- Jeśli budżet klubu na to pozwoli, na początku czerwca wystartujemy w kolejnym mocno obsadzony wyścigu. Tym razem będzie on rozgrywany w terenie górzystym, bo na pograniczu polsko-czeskim - mówi Paweł Bronz, trener KTK Kalisz.