Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś w Poznaniu, dzisiaj w Łodzi: Rozpoczyna się 9. edycja festiwalu Transatlantyk

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Podczas 9. edycji Transatlantyku zostaną zaprezentowane polskie premiery z najważniejszych światowych festiwali, retrospektywy wybitnych reżyserów, debaty i spotkania z twórcami z całego świata oraz wiele wydarzeń pobocznych. Odbędzie się choćby Konkurs Nowe Kino, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych i Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest.
Podczas 9. edycji Transatlantyku zostaną zaprezentowane polskie premiery z najważniejszych światowych festiwali, retrospektywy wybitnych reżyserów, debaty i spotkania z twórcami z całego świata oraz wiele wydarzeń pobocznych. Odbędzie się choćby Konkurs Nowe Kino, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych i Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest. Szymczak Krzysztof / Polska Press (zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu)
Z pewnością niejeden poznaniak pamięta seanse filmowe i inne wydarzenia w ramach Transatlantyk Festival. Filmowa impreza „oscarowego” kompozytora Jana A.P. Kaczmarka nie odbywa się w Poznaniu już od kilku lat. Obecnie organizowana jest w Łodzi, do której w dniach 12-19 lipca na pewno warto się wybrać! Co znajduje się w programie tegorocznej edycji jednego z najpopularniejszych festiwali filmowych w Polsce?

Tym razem Transatlantyk Festival odbędzie się pod hasłem „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”. – 50 lat po historycznej misji Apollo będziemy zastanawiać się nad małymi i dużymi marzeniami, które dziś poruszają naszą wyobraźnię. Przyjrzymy się temu, co stało się z wielkimi projektami cywilizacyjnymi i z rozmachem, który pozwolił nam wykonać „mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – zapowiadają organizatorzy festiwalu, którzy podobnie jak w poprzednich latach zadbali o jego ciekawy i różnorodny program.

Podczas 9. edycji Transatlantyku zostaną zaprezentowane polskie premiery z najważniejszych światowych festiwali, retrospektywy wybitnych reżyserów, debaty i spotkania z twórcami z całego świata oraz wiele wydarzeń pobocznych. Odbędzie się choćby Konkurs Nowe Kino, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych i Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest.

Bardzo interesująco zapowiada się cykl „Nowe Kino”, w ramach którego będą prezentowane filmy mające swoje polskie premiery podczas festiwalu Transatlantyk. Uczestnicy festiwalu będą oglądać filmowe „opowieści o nowych lądach i marzeniach, snutych przez twórców filmowych z całego świata”. W harmonogramie znajduje się m.in. film „Monos” w reżyserii Alejandra Landesa, debiutujący na festiwalu Sundance, na którym otrzymał Nagrodę Specjalną Jury, film „Piranie” Claudio Giovannesiego, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, a także film inspirowany powieścią Stanisława Lema „Głos Pana”, którego reżyserem jest György Pálfi.

Godnymi uwagi cyklami są „Zbliżenia” oraz „Pokazy specjalne”. W ramach tego pierwszego przedstawione zostaną retrospektywy wybitnych twórców – m.in. Wojciecha Marczewskiego („Ucieczka z kina Wolność”, „Klucznik”, „Czas zdrady”) oraz Aleksieja Germana („Chrustaliow, samochód!”). Podczas drugiego odbędzie się choćby łódzka premiera filmu „Diagnosis” w reżyserii Ewy Podgórskiej. – Zadebiutował na najważniejszym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Główną rolę w filmie odgrywa Łódź. Reżyserka zaprasza widzów w podróż w głąb (pod)świadomości miasta – opisują film twórcy festiwalu, zapraszając tez na spotkanie z bohaterami filmu.

Kolejnymi propozycjami są tym roku „Kino kulinarne” – seanse „apetycznych” filmów (m.in. „Bóg w każdym ziarnku” w reżyserii Miguela Ángela Jiméneza) połączone z kolacją oraz „Historie kina: Inne światy” – pokazy filmów o „nowych, lepszych światach” i szeroko pojętej utopii („Montenegro” Dušana Makavejeva, „Mrożony peppermint” Carlosa Saury, „Nienawiść” Mathieu Kassovitza). Nie zabraknie też „Polówki”, czyli plenerowego, bezpłatnego kina, którego głównym tematem jest kosmos. Wisienką na torcie będzie „Kino łóżkowe”, które zaprosi widzów do oglądania wybranych filmów w wyjątkowo komfortowych warunkach…

  • Transatlantyk Festival 2019
  • Od 12 do 19 lipca
  • Łódź (Cinema City Manufaktura oraz inne miejsca na terenie miasta)
  • Ceny biletów i karnetów: od 7 zł do 90 zł
  • Szczegółowe informacje na temat harmonogramu: KLIKNIJ TUTAJ

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski