Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta kredytowa: jak korzystać, czy warto ją ubezpieczyć, jak bezpiecznie płacić przez internet?

Milena Kochanowska
Krzysztof Ławicki
Krzysztof Ławicki
Czy za wypłatę gotówki kartą kredytową naliczane są dodatkowe opłaty w kraju i za granicą? Na czym polega ubezpieczenie karty kredytowej? Czy z limitu mojej karty mogą korzystać też inne osoby? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Ławicki z PKO Banku Polskiego w Poznaniu

W tym roku urlop spędzam za granicą. Znajomy namawia mnie na wyrobienie wcześniej karty kredytowej. Czy rzeczywiście ma rację i dlaczego?
Krzysztof Ławicki: Jest to korzystne z kilku względów. Nie musimy mieć przy sobie gotówki ,a to ważne z racji bezpieczeństwa. Prócz karty płatniczej, warto wziąć karty kredytowe i to najlepiej dwie - np. Visa i MasterCard - bo gdybyśmy nie mogli płacić jedną, to zapłacimy drugą. Limity na tych kartach są zazwyczaj o wiele wyższe niż na tych płatniczych.


Czy za wypłatę gotówki kartą kredytową naliczane są dodatkowe opłaty w kraju i za granicą?

Krzysztof Ławicki: Jeżeli kartą kredytową wypłacamy gotówkę - z bankomatu lub w okienku bankowym - to bank-wydawca karty kredytowej pobierze opłatę zgodną z obowiązującą taryfą i naliczy nam odsetki z tytułu tej operacji od dnia wypłaty. Inaczej rzecz się ma w przypadku płatności kartą. Jeśli w wyznaczonym przez bank terminie spłacimy wszystkie pieniądze, jakie pożyczyliśmy w danym okresie rozliczeniowym to korzystamy z "kredytu bez odsetek", czyli że zwracamy bankowi dokładnie tyle pieniędzy, ile zapłaciliśmy za towary czy usługi. Dlatego karty kredytowej lepiej jest używać do płacenia, nie do wypłacania gotówki.


Czy zadłużenie na karcie kredytowej spłaca się samoczynnie, czy trzeba wydać dyspozycję spłaty?

Krzysztof Ławicki: Wszystko zależy od umowy z bankiem, który wydał kartę kredytową. Użytkownicy najczęściej spłacają zadłużenie przelewem, ale możliwe są również inne formy spłaty, w zależności od oferty danego banku, na przykład zlecenie stałe.


Na czym polega ubezpieczenie karty kredytowej?

Krzysztof Ławicki: Banki mogą oferować różne rodzaje takich ubezpieczeń. Zawsze musimy zapoznać się ze szczegółowymi warunkami. Na przykład przy ubezpieczeniu od ryzyka nieuprawnionego użycia karty, odpowiedzialność jej posiadacza może zostać zmniejszona nawet do zera złotych. Inne przykłady to ubezpieczenie: od ryzyka kradzieży środków pobranych z bankomatu, od utraty pracy, na życie lub na wypadek trwałej niezdolności do pracy, kiedy ubezpieczyciel gwarantuje spłatę kredytu, od następstw nieszczęśliwych wypadków w podróży, dzięki któremu ubezpieczyciel pokrywa, przykładowo, koszty leczenia za granicą czy koszty transportu do kraju, ubezpieczenia związane z zakupionym towarem.


Czy jest szansa dostania karty kredytowej za darmo?

Krzysztof Ławicki: Są różne promocje bankowe, także te dotyczące wydawania kart kredytowych bezpłatnie. Jeśli zaś chodzi o opłaty za użytkowanie kart, to regułą jest, że im częściej korzystamy z karty, używając jej do płacenia, tym mniejsze ponosimy koszty. Część banków stosuje zniżki w opłatach na zasadzie: im więcej transakcji lub im większe miesięczne wydatki opłacane kartą, tym mniejsza opłata za jej wznowienie albo nawet brak takiej opłaty.


Czy płacenie kartą kredytową za zakupy przez internet jest bezpieczne?

Krzysztof Ławicki: Tak. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Na stronie internetowej, na której płacimy, poszukajmy symbolu zamkniętej kłódki lub klucza, potwierdzających bezpieczne kodowanie danych transakcji oraz sprawdźmy certyfikat bezpieczeństwa wystawiony dla tej strony. Zabezpieczeniem najczęściej stosowanym przy transakcjach internetowych, a także dokonywanych przez telefon jest wymóg podania trzycyfrowego kodu, innego niż PIN, zapisanego na odwrocie karty, na pasku podpisu lub obok niego, zaraz po ostatnich czterech cyfrach z numeru karty. Kod ten to tak zwane CVV2.


Czy z limitu mojej karty mogą korzystać też inne osoby?

Krzysztof Ławicki: Karta płatnicza jest najczęściej spersonalizowana czyli przypisana do jednego użytkownika. Dlatego może nią posługiwać się wyłącznie osoba, dla której karta została wydana i która podpisała się jako jej użytkownik. Zabronione jest udostępnianie kodu PIN. Do jednego rachunku karty kredytowej może natomiast być wydanych, obok karty głównej, kilka kart dodatkowych. Wtedy każdą z kart może posługiwać się także tylko jedna osoba, ta na której nazwisko ją wystawiono.

Mam dwie karty: debetową i kredytową. Którą z nich korzystniej płacić za zakupy?
Krzysztof Ławicki: Podczas codziennych zakupów sprawdza się zarówno jedna i druga. Każda z nich w nieco odmienny sposób odpowiada na nasze potrzeby. Karta kredytowa to możliwość odroczenia płatności za zakupy, nawet do ponad 50 dni lub skorzystania z kredytu. Karta debetowa to narzędzie płatnicze, ale także dostęp do gotówki w bankomatach. Warto też sprawdzić w banku, który wydał karty, czy przy zakupach opłacanych daną kartą może pan skorzystać ze zniżek w wybranych sklepach czy restauracjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski