Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Chojnacki (NFZ): Poradnie źle wypełniły wnioski

Alicja Lehmann
Karol Chojnacki, dyrektor wielkopolskiego NFZ.
Karol Chojnacki, dyrektor wielkopolskiego NFZ.
Karol Chojnacki, dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w żaden sposób nie czuje się odpowiedzialny za zamieszanie, jakie od początku roku panuje wokół kontraktów. Tak powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, które miało miejsce dzisiaj w południe.

Czytaj także:
NFZ nie podpisał kontraktów, pacjenci bez lekarzy
Kalisz: Szpital bez kontraktów z NFZ i ordynatora
Cztery SOR-y bez kontraktu z NFZ [ZDJĘCIA, FILM]

Tematem spotkania były tegoroczne kontrakty wielkopolskich placówek z NFZ oraz refundacji leków na podstawie recept opatrzonych pieczątką "Refundacja leku do decyzji NFZ". Chojnacki wyjaśniał dlaczego aż prawie 500 poradni z z niemalże 2900, które stanęły do konkursu na realizację usług medycznych w 2012 roku, nie otrzymało kontraktu.

- Sam byłem zdziwiony dlaczego tak dużo placówek, które współpracowały z NFZ od lat, wypełniło wnioski z takimi niedociągnięciami - powiedział dyrektor. - Część ofert była niepodpisana, źle przygotowana, zawierała niewspółmierne informacje.

Przed końcem roku okazało się, że wiele wielkopolskich poradni nie otrzymało kontraktu. Na liście są m. in. poradnie onkologiczne w Lesznie, dziecięce poradnie chirurgiczne w Poznaniu, poradnia reumatologiczna działająca w poznańskim szpitalu przy im. Strusia, dziecięce poradnie chorób zakaźnych oraz poradnia okulistyczna, która opiekowała się pacjentami z ośrodka dla niewidomych dzieci w Owińskach. Dyrektor Chojnacki podkreślał, że fundusz nie miał możliwości rozpatrywania wniosków pod kątem zasięgu danej poradni czy też specyfiki.

- Zasady przydzielania punków są zero jedynkowe - tłumaczył. - Nie ma punków pośrednich. W poprzednich latach odbywało się to bardziej elastycznie. W tym roku zasady są sztywne.

W województwie opieka ambulatoryjna, w której mieszczą się poradnie, jest obecnie zabezpieczona na poziomie 88 proc. Aby zabezpieczyć pozostałe 12 proc. wielkopolski oddział NFZ ogłosił konkursy uzupełniające. Mogą do nich stanąć te same poradnie. Problem w tym, że kierownicy nie znają powodów, dla których ich oferty przegrały.

- Poradnie mogą zwrócić się o pisemne uzasadnienie decyzji NFZ - mówi Chojnacki.

Większość poradni chce stanąć do konkursu. Ten został ogłoszony dzisiaj.

- Wciąż sprawdzam stronę internetową funduszu i nie ma żadnych informacji - mówi Mariusz Sykała, kierownik poradni przy ul. Spornej w Poznaniu, gdzie 9 na 20 poradni nie dostało kontraktu. - Na razie ryzykujemy i przyjmujemy pacjentów. Co będzie dalej, nie wiem. Fundusz daje sobie cztery tygodnie na rozstrzygnięcie. My nie możemy tak długo działać na własne ryzyko.

Na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor Chojnacki odniósł się także do protestu lekarzy, którzy nie chcą wypisywać recept refundowanych. Powiedział, że w Wielkopolsce pacjenci bez problemu otrzymają wypisane na receptę leki ze zniżką.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski