Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania "Drugie życie": Wszystko o transplantacjach [FILM]

Katarzyna Kamińska
Takie oświadczenie woli możemy wypełnić i nosić przy sobie.
Takie oświadczenie woli możemy wypełnić i nosić przy sobie. Agnieszka Goździejewska
Już po raz czwarty w Wielkopolsce rozpoczyna się kampania "Drugie życie" poświęcona transplantacjom. Przez najbliższe cztery miesiące w szkołach ponadgimnazjalnych całego regionu będą przeprowadzane akcje uświadamiające młodym ludziom i ich najbliższym, że nie należy się bać transplantacji.

CZYTAJ TEŻ:
Dar uzdrawiania dzięki przeszczepom
Wiedza uczniów o przeszczepach
Przeszczep daje życie - podsumowanie kampanii w Wielkopolsce

Młodzi ludzie z wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych już po raz czwarty mają okazję przekonywać przyjaciół, kolegów i najbliższych jaką wartość mają przeszczepy organów.

- To bardzo ważna akcja - mówił Hubert Maliński z X Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, które już po raz drugi bierze udział w akcji. - Niewielkim nakładem środków, dając tylko oświadczenia woli, możemy sprawić, że więcej osób dowie się, jaką wagę mają przeszczepy.

Do maja w szkołach ponadgimnazjalnych całego regionu będą przeprowadzane akcje uświadamiające młodym ludziom i ich najbliższym, że nie należy się bać transplantacji. A jak bardzo są one potrzebne, pokazują statystyki - w ubiegłym roku w Polsce wykonano nieco ponad 1,4 tys. przeszczepów od osób zmarłych, a na transplantacje wciąż oczekuje... 1939 osób.

Zdaniem profesora Marka Jemielitego, kierownika Kliniki Kardiochirurgii UM w Poznaniu tak niska liczba przeszczepów wynika z niewiedzy.

- Rodzina widzi pacjenta, którego serce bije, a organizm oddycha za pomocą aparatury i trud-no jej uwierzyć, że ten człowiek nie żyje, a tym bardziej podjąć decyzję w zgodzie na transplantację - mówi poznański kardiochirurg.

W Polsce obowiązuje tzw. zgoda domniemana. Oznacza to, że jeśli ktoś wyraźnie nie zastrzegł, że nie wyraża zgody na jakiekolwiek pobieranie od niego narządów, lekarze nie muszą pytać o zgodę na takie pobranie. W praktyce jednak zawsze lekarze o taką zgodę pytają najbliższych.

Ważnym elementem kampanii "Drugie życie" są właśnie oświadczenia woli - małe kartoniki, na których każdy z nas już teraz może zgodzić się na pobranie narządów po śmierci. Taka karteczka to szansa na szybszą decyzję lekarzy, a co za tym idzie - na uratowanie komuś życia.

Szkoły, których działania na rzecz transplantacji zostaną ocenione najwyżej otrzymają czeki charytatywne na 10 tys. złotych ufundowane m.in. przez Marszałka i wojewodę wielkopolskiego.

W Wielkopolsce w kampanii może wziąć udział 30 szkół ponadgimnazjalnych. Rejestrować będzie się można już od 1 do 10 lutego. Zgłoszenia należy wysłać e-mailem na adres: [email protected] lub zgłosić swój udział telefonicznie pod numerem 506 650 474. W wiadomości należy podać nazwę szkoły oraz dane kontaktowe do osoby, która będzie koordynować szkolną kampanię (imię i nazwisko, telefon, adres e-mail). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Akcja "Drugie życie" została zapoczątkowana cztery lata temu przez poznańskiego licealistę. Teraz prócz Wielkopolski biorą w niej udział województwa warmińsko mazurskie, małopolskie i lubuskie.
W tym roku kampanię objął patronatem Minister Zdrowia. Od początku, projekt, organizowany przez Fresenius Medical Care Polska, wspierają Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych i Polska Federacja Pacjentów 'Dialtransplant'.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski