Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania Drugie życie: Dzień Transplantacji na ul. Półwiejskiej [ZDJĘCIA]

AJ
Kampania Drugie życie: Dzień Transplantacji na ul. Półwiejskiej [ZDJĘCIA]
Kampania Drugie życie: Dzień Transplantacji na ul. Półwiejskiej [ZDJĘCIA] Anna Jarmuż
- Ty też możesz uratować komuś życie. Wyraź zgodę na pobranie swoich narządów po śmierci. W ten sposób młodzież z wielkopolskich szkół, osoby po przeszczepach i organizatorzy kampanii "Drugie życie" zachęcali przechodniów do podpisania oświadczenia woli. W niedzielę na ul. Półwiejskiej zainaugurowano 7. edycję akcji.

- Za nami już sześć edycji akcji. Do tej pory wzięło w niej udział 530 szkół, czyli ponad 200 tys. uczniów. Przez ten czas udało się rozdać ponad 600 tys. oświadczeń woli - mówiła dr Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska - organizatora akcji.

Celem kampanii "Drugie życie" jest wyjaśnienie istoty transplantacji młodym ludziom. Takiemu podejściu sprzyja formuła akcji, która zakłada, że uczniowie sami organizują działania w swoich szkołach i lokalnych środowiskach. Młodzież z trzech wielkopolskich szkół można było też spotkać w niedzielę na ul. Półwiejskiej. Uczniowie rozdawali przechodniom oświadczenia woli, które po wypełnieniu staje się symboliczną zgodą na pobranie narządów po śmierci.

Data akcji została wybrana nieprzypadkowo. W niedzielę - 26 października - przypada bowiem Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
- Ten rok jest rokiem szczególnym. We wrześniu w Poznaniu odbyło się XI Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego - najważniejsze wydarzenie naukowego środowiska transplantacyjnego. Było to dla mnie wydarzenie symboliczne. 20 lat temu, właśnie w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, pacjentce z Częstochowy wykonano pierwszy przeszczep nerki - mówi dr Maciej Głyda, główny ekspert medyczny kampanii "Drugie życie". - W ciągu ostatnich dwóch dekad przeszczepiliśmy ponad 2200 nerek. Mam nadzieję, że dzięki kampanii i młodzieży, która w niej uczestniczy, w kolejnych latach uda nam się zawalczyć o życie wszystkich tych, którzy tego potrzebują.

W niedzielę, na ul. Półwiejskiej spotkać można było też osoby, którym przeszczep uratował życie. Wśród tych szczęśliwców jest Renata Meternik, która 9 lat temu miała przeszczep serca.

- Żyję tylko dzięki mojej dawczyni. Wiem, że teraz muszę przeżyć swoje życie podwójnie - za siebie i za nią - mówiła Renata Materniak.

W akcji wziął udział tez były wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, który od samego początku był patronem honorowym akcji.

Kampania "Drugie życie" rozpoczęła się w roku szkolnym 2008/2009. Akcję rozpoczęto w Wielkopolsce. Z czasem rozpropagowano ją jednak także w innych województwach (małopolskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim). W tym roku w działania na rzecz transplantologii zaangażowała się młodzież z Wielkopolski i województwa podkarpackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski