Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Cmentarz żydowski otwarty dla zwiedzających

Daria Kubiak
Cmentarzem opiekuje się i pełni rolę przewodnika  Halina Marcinkowska
Cmentarzem opiekuje się i pełni rolę przewodnika Halina Marcinkowska Fot. Karina Zachara
Zabytkowy cmentarz żydowski w Kaliszu jest otwarty dla zwiedzających. Dotychczas swoje podwoje otwierał między innymi przy okazji wizyt zagranicznych Żydów i różnych uroczystości. Teraz we wtorki wejść tu może każdy, a dodatkową atrakcją jest opieka profesjonalnego przewodnika.

Cmentarz żydowski jest jedną z niewielu już pamiątek po osiemsetletniej historii kaliskich Żydów. Nekropolia jest często odwiedzana przez leciwych mieszkańców Izraela, powracających na ziemię swych przodków oraz przez młodzież.

Teren pomiędzy ulicami Widok a Podmiejską o powierzchni 1 ha został wykupiony przez zarząd Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Kaliszu w 1920 roku. Jest to drugie miejsce pochówku kaliskich Żydów.

Do 1939 r. spoczęło na nim około 3 tys. osób, między innymi rabin Ezechiel Lipszyc, przywódca tutejszej społeczności żydowskiej w latach 1906-32 , talmudysta, poeta i społecznik.

Pierwszy cmentarz przy ul. Nowy Świat, znajdujący się w przeszłości na terenie obecnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i stacji pogotowia ratunkowego, został zdewastowany w czasie II wojny. Niemcy użyli macew do umocnienia skarp Kanału Rypinkowskiego, a część bezpowrotnie zniszczyli.

W latach 90. dzięki pomocy Fundacji Nissenbaumów, 60 macew przeniesiono na cmentarz przy Podmiejskiej. W 1998 roku były wojewoda kaliski przekazał cmentarz, zgodnie z obowiązującym prawem, Gminie Wyznaniowej Żydowskiej z Wrocławia.

Nekropolią opiekuje się Halina Marcinkowska, przedstawicielka wrocławskiego oddziału Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
- W każdy wtorek od godziny 10 do 17 cmentarz jest otwarty dla kaliszan i turystów - mówi opiekunka.

Nekropolia, będąca celem wypraw turystycznych, powinna być utrzymana w należytym stanie. A z tym jednak bywa różnie.

ZGWŻ w Polsce, sprawujący pieczę nad 120 cmentarzami, ma ograniczone fundusze. W Kaliszu Marcinkowskiej pomaga samorząd. W latach 90. dzięki pomocy m. in. miasta zrekonstruowano ogrodzenie cmentarza.

- Miasto zawsze uczestniczy w przyjmowaniu grup z Izraela - przyznaje opiekunka nekropolii. - W porządkowaniu cmentarza, na którym często można znaleźć worki śmieci, pomaga mi kilkoro wolontariuszy m.in. studenci z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM.

Od 2 lat trwa akcja ogólnopolska Tikum, czyli po hebrajsku Naprawa, w ramach której prace porządkowe wykonują skazani z zakładu karnego w Szczypiornie. Trwa współpraca ze strażą miejską i policją.

Marcinkowska ubolewa, że Związkowi Gmin nie zawsze wystarcza funduszy na koszenie trawy i ujarzmianie roślinności porastającej teren cmentarza, więc sprawia on wrażenie zaniedbanego i opuszczonego. Być może i na to znajdzie się rada.

Wiceprezydent Kalisza Dariusz Grodziński zapewnia, że jeśli ZGWŻ zwróci się z prośbą w tej sprawie, miasto rozważy pomoc w miarę możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski