MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz alergika 2023: Co pyli w kwietniu, maju i czerwcu? Sprawdź!

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Alergolodzy radzą, by w czasie intensywnego pylenia roślin uczulających ograniczyć wyjścia z domu. Sprawdziliśmy, co pyli w kwietniu, maju i czerwcu. Przejdź dalej --->
Alergolodzy radzą, by w czasie intensywnego pylenia roślin uczulających ograniczyć wyjścia z domu. Sprawdziliśmy, co pyli w kwietniu, maju i czerwcu. Przejdź dalej --->pexels.com
Wiosna to najtrudniejszy czas dla alergików. To właśnie wtedy natura budzi się do życia, a tym samym zaczyna się pylenie wielu roślin. Każde z drzew okres na pyłki zaczyna w innym terminie. Z tego względu warto zawczasu dowiedzieć się, która z roślin przysporzy nam problemów w danym miesiącu. Sprawdziliśmy, co pyli w kwietniu, maju i czerwcu.

Wiosna - okres na pylenie

Pylenie drzew rozpoczyna się już z pierwszymi ciepłymi dniami. Jedne z nich potrzebują ich mniej, inne więcej, w związku z czym zaczynają pylić nieco później. Jednak już pod koniec lutego niektórzy z nas mogli odczuć, że rozpoczął się okres na pylenie. Jak wynika z kalendarza alergików, wtedy pylić zaczęła leszczyna.

Co pyli w kwietniu 2023 roku?

Przez cały kwiecień zmorą alergików będzie brzoza. Jednak nie tylko ona pyli w tym okresie. Właśnie teraz, w połowie miesiąca, pylenie rozpoczął też jesion. Ale jego pylenie nie potrwa długo. W kwietniu możemy spodziewać się jeszcze ostatnich pyłków topoli, która zaczęła "roznosić się" w marcu. Z kolei pod koniec miesiąca swoimi pyłkami alergików powita dąb, który pylić będzie jeszcze w maju.

Kalendarz alergika 2023 - co będzie pylić w maju

Oprócz dębu, w maju pylić będą również grzyby cladosporium i alternaria. Z kolei na koniec miesiąca wysokim stężeniem pyłków zaatakują trawy. Alergicy powinni także uważać na początkowe fazy pylenia szczawiu, babki i pokrzywy.

Które drzewa pylą w czerwcu?

Czerwiec niestety będzie miesiącem, w którym zdecydowanie więcej roślin będzie pylić. Wśród nich z większym stężeniem pylić będą szczaw i pokrzywa, ale także trawy, których pylenie potrwa aż do końca lipca. Oprócz tego nadal roznosić się będą grzyby cladosporium i alternaria. Okres na ich pyłki zakończy się dopiero we wrześniu. W czerwcu delikatnie pylić zacznie też komosa.

Jak ograniczyć kontakt z alergenami?

Najlepszą metodą na radzenie sobie z alergią na pyłki jest ich unikanie. Alergolodzy radzą, by w czasie intensywnego pylenia roślin uczulających ograniczyć wyjścia z domu. Spacery najlepiej planować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest niskie, a także bezpośrednio po obfitych opadach deszczu, ponieważ wtedy powietrze jest wolne od pyłków. Omijajmy też łąki, trawiaste pola czy parki i unikajmy dużych wiatrów, które przenoszą pyłki.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Szukasz najlepszej przychodni i gabinetu lekarskiego lub dentystycznego w twoim regionie? Czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego" w ramach plebiscytu Hipokrates 2022 wybrali najlepsze z poszczególnych powiatów.Hipokrates Wielkopolski 2022 to plebiscyt "Głosu Wielkopolskiego", w którym głosami Czytelników wybierani są m.in. najlepsi lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, ratownicy, ale również najlepsze przychodnie, gabinety i szpitale w Wielkopolsce.Sprawdź w galerii, które przychodnie w poszczególnych powiatach Wielkopolski są najlepsze zdaniem naszych Czytelników.Przejdź dalej -->

To są najlepsze przychodnie i gabinety w Wielkopolsce. Spraw...

Alergia na smog istnieje, potwierdzili ją naukowcy z UJ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski