Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jesteśmy im to winni". Poznaniacy uczcili 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego Zobacz relację z uroczystości

BLD
W tym roku uroczystości upamiętniające kolejną - 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego ze względu na pandemię koronawirusa zostały mocno okrojone i ograniczyły się do tradycyjnego spotkania pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Kolejne zdjęcie --->
W tym roku uroczystości upamiętniające kolejną - 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego ze względu na pandemię koronawirusa zostały mocno okrojone i ograniczyły się do tradycyjnego spotkania pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Kolejne zdjęcie --->Waldemar Wylegalski
W niedzielę, 27 września, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu odbyły się obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. - Robimy to w tym roku w specyficznej, kameralnej formie, by ograniczyć ryzyko, które niesie za sobą każde spotkanie w warunkach pandemii, ale chcemy godnie uczcić pamięć tamtych ludzi. Jesteśmy im to winni - tłumaczył Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W tym roku uroczystości upamiętniające kolejną - 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego ze względu na pandemię koronawirusa zostały mocno okrojone i ograniczyły się do tradycyjnego spotkania pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu.

Gospodarzem niedzielnej uroczystości był marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Poznań: Uroczystość z okazji 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu Polski głos zabrał marszałek Woźniak.

- Wspominamy dzisiaj Polskie Państwo Podziemne, które było czymś zupełnie niezwykłym. Posiadało swoje siły zbrojne poza graniami kraju i tutaj, w warunkach konspiracji. Zdolnych do podjęcia walki ludzi, kiedy tylko przyjdzie hasło. Ale nie tylko siły zbrojne, ale cały organizm państwowy, funkcjonował w warunkach konspiracji. Wymiar sprawiedliwości, edukacja, prasa, kultura, wiele dziedzin życia było realizowanych pomimo zakazu

- mówił.

Marek Wożniak wspominał, że zwłaszcza w Wielkopolsce, włączonej do III Rzeszy konspiracja była szczególnie trudna. Pomimo tego, ona istniała i podejmowała tak spektakularne akcje, jak Bollwerk.

Sprawdź też: Prawda czy fałsz? Sprawdź swoją wiedzę o Poznaniu!

Marszałek podkreślił, że w tym roku hołd Polskiemu Państwu Podziemnemu oddaje w specyficznej, kameralnej formie, by ograniczyć ryzyko, które niesie za sobą każde spotkanie w warunkach w czasie pandemii. - Ale chcemy godnie uczcić pamięć tamtych ludzi. Jesteśmy im to winni - podkreślił.

Na zakończenie uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zostały złożone kwiaty przez delegacje.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski