Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest akt oskarżenia w sprawie wielkopolskiej mafii paliwowej. Straty to ponad 500 milionów zł!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Do Sądu Okręgowego w Poznaniu został skierowany akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, w tym 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem paliwami płynnymi.
Do Sądu Okręgowego w Poznaniu został skierowany akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, w tym 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem paliwami płynnymi. cbsp.policja.pl/KAS/Zdjęcie ilustracyjne
Do Sądu Okręgowego w Poznaniu został skierowany akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, w tym 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem paliwami płynnymi. Straty wynoszą ponad 500 milionów złotych.

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, w tym 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem paliwami płynnymi.

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw karnoskarbowych, pranie brudnych pieniędzy oraz sześciu osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany

– czytamy na stronie rządowej.

Za te czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Oszuści i naciągacze poszukiwani przez policję z Wielkopolsk...

Jak do tej pory ustaliła prokuratura, grupa, działająca na terenie Wielkopolski między 2013 a 2016 rokiem, za pośrednictwem kontrolowanych spółek wprowadzała do obrotu na terenie Polski paliwa pochodzące z terenu Unii Europejskiej. Nie uiszczano od nich należności budżetowych z podatku VAT. Co więcej, ich działania były prowadzone w taki sposób, by utrudnić unikać płacenia podatku VAT.

Grupa, wbrew przepisom o podatku VAT, wprowadzała do obrotu na terenie Polski, paliwa płynne nabywane od podmiotów zagranicznych zarejestrowanych na terenie innych krajów unijnych, a następnie posługując się nierzetelnymi fakturami sprzedaży, dokonywała fikcyjnych, pozorowanych dostaw wewnątrz unijnych tych paliw na rzecz podmiotu zagranicznego

– wyjaśniają przedstawiciele działu prasowego Prokuratury Krajowej.

W rzeczywistości były one rozprowadzane wyłącznie na terenie Polski. Do ewidencji zakupów włączano także fikcyjne faktury pochodzące od rzekomych dostawców krajowych, w efekcie czego grupa odpowiedzialna jest za powstanie zaległości podatkowych w łącznej kwocie ponad 522 milionów złotych.

- dodają.

W trakcie śledztwa prokurator zabezpieczył m.in. na poczet zaległości podatkowych mienie, w tym przede wszystkim pieniądze, o łącznej wartości ponad 26 milionów złotych. Nadal trwają poszukiwania lidera grupy, który ścigany jest listem gończym.

Tak wyglądają najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Zobacz zdję...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski