Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie przywileje przysługują dawcy szpiku? Darmowa komunikacja i opieka medyczna bez kolejek z odznaką "Zasłużony Dawca Przeszczepu"

Anastazja Bezduszna
Artur Kowalczyk - Zasłużony Dawca Przeszczepu
Artur Kowalczyk - Zasłużony Dawca Przeszczepu dkms.pl
Większość osób wie, że honorowi krwiodawcy otrzymują uprawnienia, będące podziękowaniem za ich bezinteresowną pomoc. A jak to jest z dawcami szpiku, którzy oddali krwiotwórcze komórki macierzyste dla chorego na nowotwór krwi? Za poświęcony czas i nieocenioną pomoc drugiej – często nieznajomej osobie - dawcom przeszczepu również przysługują przywileje. Sprawdź jakie.

Jeśli dawca oddał szpik lub komórki macierzyste, to przysługują mu przywileje, które zapisane są w polskim prawie. Każdy dawca otrzymuje legitymację i odznakę Dawcy Przeszczepu, wręczaną w ośrodku pobierającym. Pośród dawców są osoby, które oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki co najmniej 2 razy, stając się tym samym Zasłużonymi Dawcami Przeszczepu. Legitymacja i odznaka Zasłużonego Dawcy Przeszczepu wydawana jest przez Ministerstwo Zdrowia i wręczana raz do roku podczas uroczystego spotkania.

Przywileje dawcy szpiku: Opieka medyczna – bez kolejki

Zarówno Dawcy Przeszczepu, jak i Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu przysługuje prawo do korzystania - poza kolejnością - z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, do której należą: porady specjalistyczne, badania diagnostyczne, procedury zabiegowe ambulatoryjne, a także inne świadczenia - np. rehabilitacja. Oznacza to, że Dawca Przeszczepu i Zasłużony Dawca przeszczepu zostają przyjęci poza kolejnością, wynikającą z listy oczekujących. Świadczenie lekarskie zazwyczaj udzielane jest w dniu, w którym dawca zgłosi po pomoc lub wyznaczane na inny termin – w tym przypadku dawca również zostanie przyjęty poza kolejnością. Ważne jest to, że świadczenie zdrowotne nie może być udzielone później, niż w przeciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Czytaj też: Matura 2019: JĘZYK POLSKI PODSTAWA - ODPOWIEDZI i ARKUSZE Z ZADANIAMI CKE. Sprawdź, co było na egzaminie

Przywileje dawcy szpiku: Zasłużone, darmowe leki

Zasłużony Dawca Przeszczepu ma również prawo do bezpłatnego (do wysokości limitu finansowania, zapisanego w ustawie) zaopatrywania się w leki, objęte wykazem leków refundowanych oraz wykazem leków, które można stosować w związku z oddawaniem krwi tj.: preparaty witaminowe, kwasu foliowego i żelaza. Dokumentem, uprawniającym do korzystania z tych przywilejów, jest recepta i legitymacja Zasłużonego Dawcy Przeszczepu. Na stronie bil.aptek.pl można wyszukać lek oraz wysokość jego refundacji. Lekarz na recepcie takiej w miejscu uprawnienia powinien wpisać odpowiedni skrót.

Przywileje dawcy szpiku: Dawca w komunikacji miejskiej

Poruszając się komunikacją miejską w danym mieście, dawcy szpiku powinni sprawdzić, czy będą potrzebować biletu, ponieważ w wielu miejscowościach w Polsce mają prawo jeździć za darmo. W Poznaniu, od zeszłego roku Zasłużeni Dawcy Przeszczepu mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Informacja o uprawnieniu jest zapisywana na karcie PEKA w Punkcie Obsługi Klienta ZTM po okazaniu legitymacji Zasłużony Dawca Przeszczepu wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości. Bezpłatny przejazd dla Zasłużonych Dawców Przeszczepu w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Białej Podlaskiej, Elblągu, Rzeszowie oraz Wrocławiu.

- Uprawnienia, dotyczące korzystania z nieodpłatnych przejazdów, opisane są zawsze w oddzielnych regulaminach przewoźników, dlatego warto, żeby Dawcy szpiku zaglądali do tego dokumentu. Aby korzystać z darmowych przejazdów, należy przedstawić dokument, potwierdzający uprawnienia (Legitymację Dawcy Przeszczepu lub Legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu) oraz inny dokument, potwierdzający tożsamość Dawcy - tłumaczy Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.

Dawca szpiku też otrzymuję zwolnienie lekarskie na czas zabiegu

Kodeks pracy gwarantuje Dawcy komórek macierzystych 100 procent wynagrodzenie za czas jego nieobecności w pracy (związanej zarówno z badaniami wstępnymi, jak i pobraniem komórek z krwi obwodowej bądź szpiku).

Warto dodać, że wszelkie koszty, związane z procedurą pobrania szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych pokrywa Fundacja DKMS, tj.:

  • koszty wyżywienia,
  • zakwaterowania
  • przejazdu na badania wstępne i pobranie.

Takie same warunki dotyczą osób, które zgodziły się wziąć udział w procedurze, ale z różnych powodów nie zostały zakwalifikowane do pobrania.

Czytaj też: Matura 2019: JĘZYK POLSKI Poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]. Jakie tematy i zadania były na języku polskim 6 maja 2019?

Zobacz: Jak zostać dawcą szpiku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski