Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakby nie było wojny. Brak obrony cywilnej, zaniedbane schrony, za mało ukryć. Raport NIK pokazuje zaniedbania w skali kraju

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Poznaniu schrony zazwyczaj lokowane są w piwnicach budynków wielorodzinnych, brakuje za to obiektów specjalnie budowanych w  tym celu. Prawdziwe schrony - takie jak przy ul. Kościelnej, czy na Sołaczu, pamiętają jeszcze II wojnę światową...
W Poznaniu schrony zazwyczaj lokowane są w piwnicach budynków wielorodzinnych, brakuje za to obiektów specjalnie budowanych w tym celu. Prawdziwe schrony - takie jak przy ul. Kościelnej, czy na Sołaczu, pamiętają jeszcze II wojnę światową... Adam Jastrzebowski
Najwyższa Izba Kontroli ujawniła wyniki sprawozdania przygotowanego na bazie prac Państwowej Straży Pożarnej, ewidencjonującej schrony i miejsca ukrycia w całym kraju. NIK pisze wprost - „dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4% mieszkańców, obrona cywila nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia”. Z jednej strony mieszkańcy mogą łatwo sprawdzić gdzie są najbliższe takie miejsca, korzystając z aplikacji na stronie głównej Straży Pożarnej, ale z drugiej – schrony są zazwyczaj niedostępne z zewnątrz, bo nikt nie dyżuruje w nich każdego dnia, a pomieszczenia piwniczne zakwalifikowane do tej funkcji w budynkach wielorodzinnych – ze zrozumiałych względów strzeżone są domofonami.

Raport NIK podaje, że „sześć z 32 gmin skontrolowanych przez NIK nie zapewniło takiego miejsca żadnemu ze swoich mieszkańców, a 68% poddanych oględzinom schronów i ponad połowa ukryć nie spełniały wymaganych warunków technicznych”.
Jest to możliwe, bo od 2022 roku nie ma w Polsce Obrony Cywilnej, nie uporządkowano spraw związanych z zarządzaniem schronami, ani nie sprecyzowano prawnie, jakie wymogi techniczne muszą one spełnić. Mimo, że wojna na Ukrainie trwa już dwa lata, a codziennie atakowani są i giną cywile, polskie władze nie reagowały na sygnały NIK-u i Straży Pożarnej: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zareagowało na przesłany jeszcze w lipcu 2019 roku projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, ani na projekt rozporządzenia o warunkach technicznych budowli obronnych, a co więcej, w 2022 roku ustawą o obronie Ojczyzny... zlikwidowano w Polsce Obronę Cywilną! Jej obowiązki realizowała – jak wynika z raportu NIK – mniej niż połowa skontrolowanych wojewodów, starostów, burmistrzów i prezydentów miast.

Zobacz też: Polska w NATO - Poznań w NATO! Zobacz, jaki udział w Sojuszu ma stolica Wielkopolski!

Tenże raport daje nam za wzór Szwajcarię, gdzie miejsc w schronach jest więcej niż mieszkańców, jednak przy tym wspomina, że Polska znajduje się na drugim biegunie państw dbających o zabezpieczenie mieszkańców. O ile bowiem wytyczne szefa obrony cywilnej jeszcze w 2018 roku mówiły o konieczności zapewnienia schronienia w schronach i ukryciach dla ¼ ludności miast i o jednoczesnym zapewnieniu możliwości ewakuacji dla pozostałych mieszkańców, to w czasie kontroli – inwentaryzacji prowadzonej w latach 2020-2023, jedynie 31% samorządów zadbało o ich wypełnienie. Co więcej, w sześciu skontrolowanych miastach i gminach, nie zapewniono żadnego miejsca w schronie, ani w doraźnym ukryciu.

- Straż pożarna zinwentaryzowała ok. 235 tys. obiektów budowlanych, najwięcej w województwach: mazowieckim – niemal 30 tys., najmniej w podlaskim – 6,2 tys. - podaje raport NIK. - Wśród nich znalazło się 1903 schronów i 8719 ukryć. Żadnego schronu nie było w województwie lubuskim, tylko 22 zlokalizowano w województwie podlaskim, a 24 w lubelskim. Województwo lubuskie miało też najmniejszą liczbę ukryć – 75. Straż Pożarna zinwentaryzowała także ponad 224 tys. miejsc doraźnego schronienia, najwięcej w województwach mazowieckim – 28 tys. i śląskim – 23 tys., najmniej w świętokrzyskim i podlaskim – po 6 tys. W 2022 roku Straż Pożarna zinwentaryzowała w województwie wielkopolskim 975 budowli ochronnych – schronów i ukryć.

Warto podkreślić, że Komenda Główna PSP umieściła na stronie internetowej specjalną aplikację darmową - www.schrony.straz.gov.pl – która wskazuje, po umieszczeniu szukanej lokalizacji, najbliższe jej schrony i ukrycia.

- Jednak zdaniem NIK, w przypadku realnego zagrożenia aplikacja nie zapobiegnie np. przepełnieniu poszczególnych obiektów – podaje raport NIK. - Nie wskazuje bowiem mieszkańcom konkretnego miejsca schronienia, a jedynie wszystkie dostępne w okolicy. Szczegółowe wskazania mogłaby zapewnić aplikacja typu mObywatel lub narzędzia o działaniu zbliżonym do alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Turystyczna Wielkopolska: Kalisz

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Tak Internauci śmieją się z Wielkopolski! Oto najciekawsze memy i demotywatory! Zobacz więcej ---->

Wielkopolska na memach. Tak internauci żartują z województwa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski