Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zdrowo grillować? Zaplanuj z nami zdrową i smaczną majówkę

Anastazja Bezduszna
Jak zdrowo grillować? Zaplanuj z nami zdrową i smaczną majówkę
Jak zdrowo grillować? Zaplanuj z nami zdrową i smaczną majówkę 123rf
Długo oczekiwany sezon na ucztowanie w plenerze nareszcie się rozpoczął. Nasze grillowane menu często zmienia się, bywa rozszerzane o nowe smaki, zazwyczaj przyprawy, dodatki i sosy. Jednak w centrum uwagi zawsze pozostaje mięso w postaci różnorodnych kiełbasek, szaszłyków i ulubionych porcji drobiu. Nic w tym dziwnego, że gdy robi się ciepło, uwielbiamy na otwartej przestrzeni ogrodu czy łąki przygotowywać niecodzienne, grillowane posiłki, na które możemy pozwolić sobie z dużą częstotliwością bowiem, pieczone na żywym ogniu mięsa doskonale wpisują się w zdrową dietę paleo. Co i jak długo grillować? Podpowiadamy jak przygotować zdrowy posiłek na grillu.

Dzień do wyjazdu

Aby wydobyć z żywności wszystko, co najlepsze, przed wrzuceniem na ruszt należy ją zamarynować - najlepiej w autorskiej kompozycji przeróżnych ziół wymieszanych z odrobiną oliwy. Tak przygotowane produkty warto włożyć na kilka godzin do lodówki (niektóre można pozostawić na noc), dzięki czemu będą mogły nabrać smaku i aromatu przypraw. Przystępując do właściwej czynności, czyli do grillowania, nie należy kłaść mięsa bezpośrednio na ruszt. Najlepszym rozwiązaniem będą aluminiowe tacki, które zapobiegną skapywaniu tłuszczu, który pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w nie-bezpieczne dla zdrowia związki. Potraw nie należy także piec zbyt długo, ponieważ zrobią się suche, ciężkostrawne i staną się uboższe w substancje odżywcze.

Grillowane potrawy podawaj z dużą ilością warzyw i owoców. Grillowana uczta powinna obfitować także w różnego rodzaju sałatki

W trakcie przygotowania posiłku na grillu pamiętajcie, że czas pozostawienia mięsa na rozgrzanym ruszcie jest uzależniony od gatunku mięsa, wielkości porcji i temperatury paleniska. Im delikatniejsze mięso i mniejsza porcja tym mnie czasu potrzeba, by było idealnie wypieczone.

O zdrowym grillowaniu opowiada dietetyk Magdalena Skowronek:

Źródło: gs24.pl

Zdrowa wyższość grilla nad patelnią

Niektórzy sądzą, że to niewiarygodne, a jednak. Grill to narzędzie, które może stać się naszym sprzymierzeńcem w budowaniu zdrowej i wartościowej diety. Niekwestionowaną zaletą grillowania jest to, że przygotowujemy mięso bez dodatkowych tłuszczów, a najważniejsze, że podczas obróbki termicznej wytapiamy z kiełbas i mięs nawet do 20 procent więcej tłuszczu niż przy użyciu patelni.

Zrumienione, nieprzypalone i ciepłe mięso lub niskoprzetworzone wyroby w naturalnych osłonkach sprawią, że posiłek w ogrodzie będzie nie tylko smaczny, ale i zdrowy.

By było bardziej zdrowo…

Często popełnianym błędem jest nieodpowiednie rozpalanie grilla. Niektórym zdarza się wrzucać do ognia wszystko, co im wpadnie w ręce. Nie jest to dobrą praktyką, ponieważ nie należy zapominać o tym, że wszystko, co w oparach, wędruje do naszych potraw. Do przygotowywania potraw na grillu używajmy wyłącznie węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych. Unikajmy chemicznych dość popularnych podpałek. Samodzielnie marynujmy mięso, unikajmy tzw. „gotowców” konserwowanych saletrą - pod wpływem temperatury rozkłada się ona na toksyczne związki.

Najpopularniejsze i łatwe jest grillowanie wieprzowiny i drobiu, które najczęściej są podpiekane we wnętrzu aluminiowego worka lub folii. Do ich przygotowania najefektywniejsze będą grille z pokrywą, która sprawiają, że na ruszcie panuje wyrównana, stała temperatura. Ważne, aby wieprzowina była grillowana w temperaturze nieprzekraczającej 75 stopni, zbyt wysoka spowoduje przypalenie wierzchniej powłoki mięsa.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że mięso w workach aluminiowych grilluje się do czasu aż stanie się miękkie, a marynata zacznie robić się klarowna.

Wieprzowinę, różne jej porcje grillujemy w innym okresie czasu. I tak mięsa pozostawione na ruszcie ze średnio rozgrzanym paleniskiem potrzebują grillowania z obu stron:

  • kiełbaski wieprzowe - 5-6 minut - nie zapomnijcie ich „ponacinać” nożem,
  • karkówka - 5-6 minut,
  • żeberka - 15-25 minut,
  • polędwica wieprzowa - 6-8 minut,
  • skrzydełka - 25-30 minut.
  • kurczak bez kości 6-8 minut, warzywa - 5-6 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski