Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dojechać nad morze z Poznania? Podpowiadamy, którą drogę wybrać, by ominąć trwające remonty dróg

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Przed wyjazdem na wakacje warto dokładnie zaplanować trasę, by np. nie utknąć w korkach. Alternatywą dla dróg krajowych, gdzie toczą się letnie remonty, są często drogi wojewódzkie czy autostrady.
Przed wyjazdem na wakacje warto dokładnie zaplanować trasę, by np. nie utknąć w korkach. Alternatywą dla dróg krajowych, gdzie toczą się letnie remonty, są często drogi wojewódzkie czy autostrady. Przemyslaw Świderski
Z końcem roku szkolnego, przyszedł czas wakacyjnych wyjazdów. Co roku wśród Wielkopolan popularne są wyjazdy do nadmorskich kurortów. Nie zawsze są łatwe i komfortowe z powodu trwających remontów dróg. Gdzie w tym roku spodziewać się utrudnień?

Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, okolice Trójmiasta - to jedne z najpopularniejszych kierunków, które obierają Wielkopolanie w czasie wakacji. Jak dojechać do kurortów? Remontów na drogach nie brakuje, ale są sposoby, żeby je ominąć.

Czytaj też: Budowa S5: Kolejne opóźnienie. Odcinek Poznań - Wronczyn ma być gotowy do końca 2019 roku. Włosi nie wrócili na plac budowy i kończą z karą

Międzyzdroje z problemami przy Szczecinie

Jeśli za cel wakacyjnej podróży obieramy Międzyzdroje, czy Świnoujście, mamy dwie możliwości dojazdu. W obydwu przypadkach, problemy napotkają nas od wysokości Szczecina do samego kurortu, a więc na odcinku budowy drogi S3.

Pierwsza możliwość dojazdu wiedzie przez autostradę A2. Po drodze jest punkt poboru opłat. Na A2 można wjechać np. jadąc z Poznania. Zjechać trzeba na węźle w okolicach Świebodzina i kierować się trasą S3 w kierunku Szczecina. Na wysokości tego miasta na kierowców czeka objazd. Dalej, od Goleniowa do Brzozowa, toczą się prace przy budowie S3. Nie powinno już być utrudnień w miejscowości Wolin, czyli na ostatnim odcinku trasy. GDDKiA podaje, że w ubiegły piątek powinien się tam zakończyć remont mostu.

Sprawdź też:

Druga trasa omija autostradę, ale może być o około godzinę dłuższa. Jadąc z Poznania, należy się kierować drogą krajową nr 92, a następnie 24 - do Międzychodu. Tam wjeżdżamy na drogę wojewódzką 160 i jedziemy nią aż do Goleniowa (przez Stargard). Omijamy w ten sposób utrudnienia w okolicach Szczecina, ale i tak jedziemy budowanym odcinkiem S3.

Kilka dróg do Kołobrzegu

Wiele wskazuje na to, że jadąc do Kołobrzegu nie warto wybierać np. drogi krajowej nr 11, a drogi wojewódzkie. W ten sposób omijamy remonty toczące się na „krajówkach”.

Znów są dwie możliwości dojazdu - możemy dotrzeć do Obornik, jadąc DK 11. Tam zjeżdżamy na DW 178 i jedziemy w kierunku: Czarnkowa, Trzcianki, Wałcza, Czaplinka, Białogardu i do Kołobrzegu. Alternatywna trasa wiedzie przez Szamotuły i prowadzi już tylko drogami wojewódzkimi.

Do Ustki drogą krajową

Jadąc na wakacje do Ustki, najszybciej dotrzemy drogami krajowymi - najpierw nr 11, a naostatnim odcinku nr 21 przez Słupsk. DK nr 11 jedziemy przez Oborniki i Piłę. W tej drugiej miejscowości warto zjechać na DK 22, by ominąć prace toczące się w okolicach Szczecinka.

Później jedziemy już DK 21 do Słupska i finalnie - do Ustki. Na tej trasie kierowcy nie powinni napotkać na żadne utrudnienia.

Sprawdź: Poznań: Morderstwo nad Wartą. Zabójcy pani Jadwigi prokuratura szuka na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Ale podejrzanego wciąż nie znaleziono

Problemy na S5

W drodze do Trójmiasta i okolic, warto zrezygnować z jazdy po śladzie tras S5 i DK nr 5. Wszystko dlatego, że w województwie kujawsko-pomorskim, wciąż trwa ich budowa, więc kierowcy mogą napotkać na bardzo duże utrudnienia.

Jadąc z Poznania lepiej jest wybrać drogę prowadzącą przez odcinek S5 do Gniezna, tam zjechać na DK nr 15. Następnie w Strzelnie zjeżdżamy na DK 25 i za Inowrocławiem wracamy na DK 15. Tą drogą kierujemy się aż do Torunia, gdzie należy wjechać na autostradę A1, którą można dotrzeć aż do Trójmiasta.

GDDKiA podpowiada

Przed wakacyjnymi wyjazdami, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad radzi o czym pamiętać, by bezpiecznie dojechać do celu i nie powodować zagrożenia.

Sprawdź też:

Zwraca uwagę na ustawienie i wyregulowanie świateł, tak by nie oślepiać innych kierowców. Złym znakiem jest, jeśli widzimy, że światła świecą na klapę bagażnika samochodu naprzeciwko, albo nawet znaki drogowe.

Poza tym GDDKiA radzi, żeby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny auta - oprócz oświetlenia, także ciśnienie w oponach i wyposażenie obowiązkowe oraz dodatkowe. Dokładnie należy też poukładać bagaże, ponieważ leżące luźno przedmioty to zagrożenie dla pasażerów.

W czasie upałów należy dbać o nawodnienie organizmu.

A jak zachować się, gdy jesteśmy świadkiem wypadku? Jeśli na miejscu nie ma służb, kierowca powinien zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, wezwać je i udzielić pomocy poszkodowanym. Jeśli akcja już trwa należy jechać dalej i skupić się na prowadzeniu, a nie przyglądaniu.

Zobacz też:

Plaża to taka duża piaskownica, w której wielu dorosłych zapomina o podstawach dobrego wychowania. Jak zachować się na plaży? Co jest najbardziej irytujące w zachowaniu innych ludzi na plaży? Zobaczcie najbardziej wkurzające zachowania na plaży Przesuń w prawo na kolejne zdjęcie>>>

TOP 11 najbardziej wkurzających zachowań na plaży. Doprowadz...

10 rzeczy, które na pewno zepsują Twój wyjazd. Możesz ich jeszcze uniknąć. Obejrzyj zestawienie na kolejnych slajdach.

10 rzeczy, które na pewno zepsują Twój wyjazd. Możesz ich je...

Sprawdź też:

Na tegoroczny urlop wakacyjny wydamy więcej niż przed rokiem - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski