Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu: 33 osoby tracą pracę – niektórzy mimo okresu ochronnego przed emeryturą

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
W połowie października rozpoczęła się likwidacja IŚRiL PAN w Poznaniu. 30 pracowników (w tym 20 naukowych i 13 administracyjnych), z których znaczna liczba jest w ochronie przedemerytalnej – czyli brakuje im nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego – straci pracę.
W połowie października rozpoczęła się likwidacja IŚRiL PAN w Poznaniu. 30 pracowników (w tym 20 naukowych i 13 administracyjnych), z których znaczna liczba jest w ochronie przedemerytalnej – czyli brakuje im nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego – straci pracę. Robert Woźniak
33 pracowników Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu straci pracę w związku z likwidacją jednostki. Wśród nich są osoby znajdujące się w ochronie przedemerytalnej. Niektórzy z nich przez całą karierę zawodową byli związani z instytutem. – Moment powołania likwidacji, w naszej ocenie, jest najłatwiejszą drogą do pozbycia się pracowników i utraty przez część z nich statusu ochronnego – mówi szef związku zawodowego działającego przy jednostce.

W połowie października rozpoczęła się likwidacja IŚRiL PAN w Poznaniu. 30 pracowników (w tym 20 naukowych i 13 administracyjnych), z których znaczna liczba jest w ochronie przedemerytalnej – czyli brakuje im nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego – straci pracę.

Zobacz też: Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

od 16 lat

Pracownicy dostali wstępny projekt porozumienia dotyczącego zwolnień pracowników. Pierwsze wypowiedzenia, zostaną wręczone jeszcze w listopadzie, a dotkną głównie pracowników naukowo-badawczych, czyli tych, którzy powodują swoją obecnością przyznawanie subwencji dla instytutu. W czwartek 18 listopada została przedstawiona pierwsza imienna lista osób do zwolnienia. Objęła 16 osób.

Czytaj więcej:

Likwidacja instytutu PAN w Poznaniu "najłatwiejszą drogą do pozbycia się pracowników i utraty przez część z nich statusu ochronnego"

Pracownicy przedstawili także swoje propozycje warunków likwidator Renacie Wilnickiej. Przede wszystkim chcieliby poprawienia sytuacji najstarszych z nich, dlatego proponują, aby zagwarantować im miejsce pracy i w związku z tym możliwość wykonywania swoich obowiązków do momentu zakończenia likwidacji instytutu, aby jak najdłużej naliczały się różnego rodzaju świadczenia. Wnioskują również o zwiększenie odpraw.

– Moment powołania likwidacji, w naszej ocenie, jest najłatwiejszą drogą do pozbycia się pracowników i utraty przez część z nich statusu ochronnego. Jedną decyzją zabrano im prawo zagwarantowane w kodeksie pracy

– mówi mgr inż. Krzysztof Janku, szef związku zawodowego działającego przy likwidowanym instytucie.

Czytaj więcej:

Poza tym Janku wskazuje, że decyzja o likwidacji instytutu była podjęta bez empatii w stosunku do pracowników. – PAN nie zaproponował żadnych możliwości przekwalifikowania. Tym bardziej że niektórzy z kolegów byli związani z jednostką przez całą swoją karierę zawodową, poświęcając jej dużą część życia. A jak wszyscy wiemy, rynek pracy podlega ciągłym przeobrażeniom. Zostaliśmy potraktowani bardzo chłodno i urzędniczo – zaznacza stanowczo związkowiec.

Ostateczną decyzję o losie pracowników podejmuje jednak likwidator, a można się jej spodziewać w ciągu najbliższych dni. Chcieliśmy skontaktować się z Renatą Wilnicką, jednak bezskutecznie. Poinformowała nas, że obowiązuje ją zachowanie poufności zgodnie z umową podpisaną z Polską Akademią Nauk i dlatego nie będzie mogła udzielić żadnych informacji.

Czytaj więcej:

PAN zaznacza, że zła sytuacja likwidowanego instytutu nie może być dla nikogo zaskoczeniem

Rzecznik PAN, dr Piotr Karwowski, informuje natomiast, że akademia podejmuje działania wspierające pracowników IŚRiL. Zachęca inne instytuty do przejmowania kadry. Dr Karwowski zwraca uwagę, że instytuty PAN mają osobowość prawną i samodzielnie podejmują decyzje kadrowe.

Instytut Dendrologii PAN otworzył kilka konkursów na pracowników naukowych o tematyce bliskiej likwidowanemu instytutowi. Dr Karwowski mówi, że z nieoficjalnych rozmów akademia wie, że niektórzy pracownicy już znaleźli pracę w innych miejscach. W świecie nauki, jak wyjaśnia, zatrudnienie opiera się na merytorycznych konkursach. Dodał też, że zła sytuacja likwidowanego instytutu nie może być dla nikogo zaskoczeniem, przynajmniej od 2015 r.

PAN likwiduje poznański instytut

Przypomnijmy, że Prezydium PAN w Warszawie podjęło uchwałę o jego likwidacji IŚRiL PAN w Poznaniu głównie ze względu na jego problemy finansowe. Pracownicy poznańskiej jednostki nie zgadzają się z tą decyzją. Mówią, że została podjęta przez manipulacje. Chcieliby, aby instytut był poddany ewaluacji jednostek naukowych, która planowana jest na rok 2022 r.

Jakie zwierzęta wybijają myśliwi w wielkopolskich lasach? Wiemy, ile i jakie zwierzęta odstrzelono w naszym regionie w poprzednim sezonie łowieckim. Dane pochodzą od Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Sprawdź w galerii, na jakie zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce ---->

Na te zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce. Sprawdź, ile ...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski