MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Impact 2022: Jak polskie miasta pomagają humanitarnie?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Ukraińscy obywatele w wyniku rosyjskiej inwazji przyjechali zarówno do dużych, jak i małych miast w Polsce. Wiązało się to z licznymi wyzwaniami, z którymi musiały poradzić sobie poszczególne samorządy. Jednak, pomimo tego, że część uchodźców decyduje się wrócić do swojego kraju, to wciąż wielu z nich pozostaje w Polsce.
Ukraińscy obywatele w wyniku rosyjskiej inwazji przyjechali zarówno do dużych, jak i małych miast w Polsce. Wiązało się to z licznymi wyzwaniami, z którymi musiały poradzić sobie poszczególne samorządy. Jednak, pomimo tego, że część uchodźców decyduje się wrócić do swojego kraju, to wciąż wielu z nich pozostaje w Polsce. Adam Jastrzębowski
Ukraińscy obywatele w wyniku rosyjskiej inwazji przyjechali zarówno do dużych, jak i małych miast w Polsce. Wiązało się to z licznymi wyzwaniami, z którymi musiały poradzić sobie poszczególne samorządy. Jednak, pomimo tego, że część uchodźców decyduje się wrócić do swojego kraju, to wciąż wielu z nich pozostaje w Polsce.

Podczas konferencji Impact 2022 w Poznaniu jednym z poruszanych tematów była kwestia związana z ukraińskimi obywatelami, którzy przyjechali do Polski.

Impact 2022 w Poznaniu

od 16 lat

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania, podał, że do tej pory w Poznaniu złożono ponad 3 tysiące wniosków o dofinansowanie 40 złotych dziennie. Dotyczy to 9 500 uchodźców. Wydano też łącznie około 27 tys. numerów PESEL.

– Nie wiemy, ilu dokładnie uchodźców przebywa w Poznaniu. Te liczby ciągle się zmieniają. Szacujemy, że jest ich około 40 tysięcy. W szkołach i przedszkolach uczy się prawie 5 500 dzieci, w żłobkach jest ich około 70

– wyjaśnił Solarski.

Dodał też:

– Wydawało się nam, że uchodźcami są głównie kobiety i dzieci, a okazało się, że Powiatowy Urząd Pracy dla Poznania i powiatu poznańskiego wydał ponad 6 tysięcy zawiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy, z czego 20 proc. z nich to mężczyźni.

Podobnie sytuacja wygląda też w innych miastach. Dariusz Polowy, prezydent Raciborza, zaznaczył, że wydano tam niecałe 900 numerów PESEL.

– Przed rosyjską inwazją mieliśmy około 600 ukraińskich pracowników w takim dużym zakładzie w pobliżu Raciborza. Sporo uchodźców, którzy przyjechali, to bliscy i znajomi tych ludzi

– mówił Polowy.

Jego zdaniem da się zauważyć dużą chęć do pracy wśród Ukraińców, jednak sytuacja nie jest taka prosta:

– Są trudności w adaptacji związanej z kwestiami językowymi, różnicami kulturowymi i zmianami zachodzącymi w technologii.

– dodał prezydent Raciborza.

Dorota Cieślik, zastępczyni prezydenta Miasta Chełm, wskazała na to, że problemy związane z ukraińskimi uchodźcami są zależne często od samego miejsca położenia. Chełm, jako miasto blisko granicy, stało się głównie punktem udzielającym pierwszą pomoc:

– Nasza specyfika polega głównie na udzielaniu pierwszego schronienia, możliwości odpoczynku i umycia się, pomocy psychologicznej. Potem ludzie często jadą dalej: do Poznania, Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Berlina, Drezna itp. Niestety, są też tacy, którzy nie wiedzą, dokąd mogą pojechać. Wtedy przychodzi wsparcie z naszej strony, pokazujemy, gdzie mogą się oni udać.

Kryzys uchodźczy w Polsce

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, podkreślił zaś, że Polska nie była przygotowana do kryzysu uchodźczego, który obecnie ma miejsce:

– Polska nie była w żaden sposób nastawiona na przyjmowanie uchodźców. Wiemy, że z powodów politycznych uznano, że Polska nie będzie obszarem, na którym będą przyjmowani jacykolwiek uchodźcy. Pamiętamy kryzys roku 2015, Polska nie uczestniczyła solidarnościowo w tego rodzaju działaniach. Wtedy chodziło o kilka tysięcy osób z Syrii.

Dodał też, że w Wielkopolsce zaczynają powstawać centra integracji dla uchodźców.

– Część tych osób zostanie w Polsce, nie wszyscy wrócą na Ukrainę. Musimy się więc przygotować do adaptowania ich do normalnego życia. Nie jest to działanie kryzysowe, ale normalne działanie systemowe państwa. To jeszcze przed nami.

Konferencja Impact co roku przyciąga do Poznania wiele osobistości ze świata nauki, mediów, biznesu, czy polityki. Nie inaczej jest w tym roku. Zobacz kto odwiedzi Poznań 11 i 12 maja --->

Znane osobistości podczas Impact 2022 w Poznaniu! Zobacz kog...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski