MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hokej na trawie: Polacy zachowują szanse na olimpijski awans

Jacek Pałuba
Polscy hokeiści na trawie zachowali szanse na olimpijski awans. Podczas turnieju kwalifikacyjnego w stolicy Indii - New Delhi - biało-czerwoni przegrali pierwsze spotkanie z Francją 1:2 (0:1). W drugim meczu Polacy pokonali Kanadyjczyków 3:2, a zwycięską bramkę zdobyli w ostatnich sekundach z krótkiego rogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Hokej na trawie: Wygrana Polaków i porażka Polek w Indiach
Hokej na trawie: Porażki Polaków w turnieju w New Delhi
Hokej na trawie: Trzy wygrane w Chile
Hokej na trawie: Polska reprezentacja na zgrupowaniu w Chile

W Indiach o olimpijski awans walczą także polskie hokeistki. Niestety, Polki przegrały dwa pierwsze pojedynki - z RPA 1:2 i Włochami 1:4. Po tych porażkach raczej trudno oczekiwać, że nasze hokeistki włączą się jeszcze do walki o olimpijskie paszporty.

W pierwszym dniu imprezy Polki zmierzyły się z faworyzowaną ekipą Republiki Południowej Afryki. Podopieczne trenera Krzysztofa Rachwalskiego bardzo długo toczyły wyrównany bój z rywalkami i były dla nich bardzo wymagającym przeciwnikiem. Zespół RPA objął prowadzenie w 39. minucie z krótkiego rogu, ale Polki jeszcze w tej samej minucie wyrównały po golu Magdaleny Zagajskiej. Rywalki zwycięską bramkę zdobyły w 53. minucie.

Biało-czerwone włożyły w to spotkanie bardzo dużo sił i następnego dnia uległy Włoszkom 1:4. Jeszcze w pierwszej połowie mecz był wyrównany. Jednak po przerwie w ciągu kilku minut Włoszki złamały polski opór. Nasze zawodniczki odpowiedziały tylko jednym golem Anny Grzanki. Po dniu przerwy w imprezie, we wtorek Polki zagrają z Indiami.

Od porażki turniej kwalifikacyjny rozpoczęli też mężczyźni. Polacy przegrali z Francuzami 1:2 (0:1), a jedynego gola zdobył dla naszej drużyny Szymon Oszyjczyk. Biało-czerwoni próbowali doprowadzić choćby do wyrównania, jednak tego dnia Francuzi byli minimalnie lepsi.

Po tej porażce polscy hokeiści aby myśleć o Londynie, musieli wygrać drugi mecz z Kanadyjczykami. I to spotkanie zaczęli znakomicie. W 18. minucie prowadzenie dał Mateusz Poltaszewski, a dwie minuty przed końcem pierwszej części na 2:0 wynik podwyższył Artur Mikuła. Rywale tuż przed zakończeniem tej połowy zdobyli kontaktowego gola. Kwadrans przed ostatnią syreną był niestety remis 2:2. Dla naszej drużyny oznaczało to tylko jeden punkt w rywalizacji i już raczej niewielkie szanse na co najmniej drugie miejsce w tabeli.

Na szczęście Polacy ambitnie walczyli o zwycięstwo i w dramatycznych okolicznościach wygrali 3:2. W 70. minucie meczu (już po upływie regulaminowego czasu gry), kapitan polskiego zespołu Dariusz Rachwalski wykorzystał krótki róg i biało-czerwoni oszaleli z radości. To zwycięstwo było bardzo potrzebne, bo przedłuża szanse ekipy na awans do Londynu. Po dniu przerwy, we wtorek Polacy zagrają z Włochami.

Turniej kobiet
Polska - RPA 1:2 (0:0)
bramki: Magdalena Zagajska (39) - Kate Woods (39-kr), Pietie Coetzee (53).
Polska - Włochy 1:4 (0:0)
bramki: Anna Grzanka (49) - Alessia Padalino 3 (43, 48, 65), Giuliana Ruggieri (41).
Inne wyniki
Włochy - Kanada 2:2 (1:0), Indie - Ukraina 1:1 (0:1), RPA - Ukraina 2:0 (2:0), Indie - Kanada 4:1 (3:0).

Turniej mężczyzn
Polska - Francja 1:2 (0:1)
bramki: Szymon Oszyjczyk (41) - Hugo Genestet (9), Lucas Sevestre (39-kr).
Polska - Kanada 3:2 (2:1)
bramki: Mateusz Poltaszewski (18), Artur Mikuła (33), Dariusz Rachwalski (70-kr) - Iain Smythe (35), Sukhwinder Singh (54).
Inne wyniki
Kanada - Włochy 9:0 (3:0), Indie - Singapur 15:1 (6:0), Singapur - Francja 0:9 (0:5), Indie - Włochy 8:1 (6:1).