MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hokej na trawie: Grunwald Poznań obronił tytuł mistrza Polski w hali [ZDJĘCIA]

Jacek Pałuba
Faworyt nie zawiódł. Hokeiści poznańskiego Grunwaldu obronili tytuł halowych mistrzów Polski Fot. Marek Zakrzewski
Faworyt nie zawiódł. Hokeiści poznańskiego Grunwaldu obronili tytuł halowych mistrzów Polski. Podczas turnieju finałowego, rozegranego w Grodzisku Wielkopolskim, wojskowi wygrali dwa najważniejsze spotkania - półfinał z Pomorzaninem Toruń 14:7 oraz finał ze Startem Gniezno 10:8. Dla Grunwaldu to dwunasty tytuł w rozgrywkach halowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
HOKEJ NA TRAWIE: FINISZ SEZONU W GRODZISKU
POLACY WYGRALI Z SINGAPUREM 11:3
POLACY NIE POJADĄ NA IGRZYSKA DO LONDYNU

Takiego przebiegu finałowej rywalizacji w hokeju halowym można było się spodziewać. W pojedynku o złoto wojskowi pokonali gnieźnian, chociaż w drugiej połowie zawodnikom Startu nie brakowało ambicji, aby pokrzyżować szyki faworytowi. Grunwald co prawda rozpoczął to spotkanie od straty gola, ale w 22. minucie wygrywał 3:1.

Zawodnicy trenera Jerzego Wybieralskiego w tej odsłonie dość wyraźnie kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku i po trzydziestu minutach prowadzili 6:2. Ale po przerwie ambitnie gnieźnianie podjęli jeszcze walkę. Poznaniacy wygrywali 7:6 i 8:7, ale w końcowym fragmencie boju zdobyli jeszcze dwa gole i pokonali Start 10:8. Pewnie rezultat meczu byłby inny, gdyby wojskowi byli bardziej skuteczni przy wykonywaniu krótkich rogów (tylko dwie bramki z dziewięciu rogów). Start wykonywał tylko jeden krótki róg. Dla zespołu gnieźnieńskiego to trzeci w historii tytuł halowego wicemistrza Polski.

Emocji nie brakowało w pojedynku o brązowy medal, w którym zmierzyły się ekipy Pomorzanina Toruń i AZS AWF Poznań. Mecz był wyrównany, a pierwszej jego części, to torunianie obejmowali prowadzenie, a akademicy wyrównywali stan spotkania. Ale na początku drugiej odsłony to poznaniacy wreszcie wygrywali 4:3. To prowadzenie utrzymali tylko przez chwile, bo Pomorzanin wyrównał na 4:4, a potem w ciągu dwóch minut dołożył jeszcze dwa gole (było 6:4). Cztery minuty przed końcem akademicy zdobyli piątego gola z rzutu karnego, ale strat już nie potrafili odrobić i brązowy medal wywalczyli hokeiści z Torunia.

W sobotnich półfinałach walka była wyrównana jedynie w pierwszych połowach pojedynków. Grunwald remisował z Pomorzaninem 5:5 i dopiero po przerwie "właczył" piąty bieg. Wojskowi bez żadnych dyskusji udowodnili, że to im należy się miejsce w finale mistrzostw Polski i zwyciężyli pewnie 14:7.

Także w meczu poznańskich akademików ze Startem do przerwy był remis 4:4. W drugiej połowie gnieźnianie pokazali, że nie było przypadku w ich skutecznej postawie w turniejach eliminacyjnych, podczas których nie przegrali meczu. Katem poznaniaków w półfinale był Marcin Grotowski, który pięć razy trafił do akademickiej siatki i Start wygrał 10:6.

Właśnie Marcin Grotowski został najlepszym strzelcem sezonu halowego (22 gole) i otrzymał "Złotą Laskę" Polskiego Związku Hokeja na Trawie i redakcji katowickiego Sportu. Puchar fair play otrzymał mistrz Polski Grunwald Poznań. Natomiast najlepszym zawodnikiem grodziskiego turnieju (na trybunach hali przy ul. Żwirki i Wigury pojawił prawie komplet widzów), został bramkarz Pomorzanina Toruń - Michał Śliwiński.

Sezon halowy dobiegł końca, a już za trzy tygodnie hokeiści wybiegną na otwarte boiska.

Finał halowych MP
Grunwald Poznań - Start Gniezno 10:8 (6:2)
bramki: dla Grunwaldu - Dutkiewicz 3 (13, 30-kr, 41-kr), A. Mikuła 2 (29, 59), Górny 2 (52, 60), Petrykowski (19), Mat. Poltaszewski (22), P. Bratkowski (28); dla Startu - R. Grotowski 2 (8, 48), Wejerowski 2 (26, 44), D. Szymański 2 (37, 38), M. Grotowski 2 (54-k, 60-k).
Mecz o brązowy medal
Pomorzanin Toruń - AZS AWF Poznań 6:5 (3:3)
bramki: dla Pomorzanina - Szrejter (11-k), Zadka (14), Kamiński (21), A. Girtler (35-kr), Zakszewski (44), Raciniewski (46); dla AZS - Ferenc 2 (12, 34), A. Pacanowski 2 (18-kr, 27-kr), Oszyjczyk (56-k).

Półfinały
Grunwald Poznań - Pomorzanin Toruń 14:7 (5:5)
bramki: dla Grunwaldu - A. Mikuła 4 (10, 30-kr, 31, 46), Dutkiewicz 2 (25-kr, 33-kr), Kluczyński 2 (17-kr, 57-kr), Mat. Poltaszewski 2 (31, 57), Strykowski (23), Górny (38), Petrykowski (53), T. Choczaj (53); dla Pomorzanina - Raciniewski 2 (23, 54), Mondrzejewski 2 (1, 39), Kunklewski (3-kr), Zieliński (11), Szrejter (15-kr).

AZS AWF Poznań - Start Gniezno 6:10 (4:4)
bramki: dla AZS - Kosmaczewski 2 (21-kr, 33-kr), Bułka (2-kr), Oszyjczyk (7), A. Pacanowski (27), Ferenc (55); dla Startu - M. Grotowski 5 (26, 29, 46, 55, 57), Gromadzki 2 (13-kr, 56-kr), Mich. Poltaszewski (23), Wejerowski (44-kr), D. Szymański (50).